שתף קטע נבחר

חוף השנהב: "להדיח את הנשיא בפעולת קומנדו"

במסיבת עיתונאים ראשונה מאז פרץ המשבר, דחק הנשיא הנבחר במדינות אפריקה לפעול צבאית להדחת הנשיא המכהן. "אני מכיר אותו. אם הוא יראה את החיילים באים לתפוס אותו, האמינו לי - הוא יברח". דיווח: שגרירי ארה"ב, בריטניה וקנדה - יגורשו

נשיא חוף השנהב הנבחר, אלאסן אואטרה, יצא אמש (יום ה') לראשונה מהמלון בו הוא נצור בבירה אביג'ן מאז פרץ המשבר במדינה, וקרא לקהילה הבינלאומית להדיח את הנשיא לורן גבאגבו בפעולת קומנדו. גבאגבו נוצח בבחירות שהתקיימו במדינה האפריקנית בחודש שעבר, אולם מסרב לפנות את כסאו - דבר שגרם למשבר פוליטי חריף ביותר.

 

הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

 

במסיבת עיתונאים שקיים על מדשאות מלון "גולף", שם הוא זוכה להגנה מצד כ-800 חיילים בינלאומיים, העריך אואטרה כי גבאגבו ינסה להימלט מחוף השנהב אם מדינות ECOWAS (ארגון 15 מדינות מערב אפריקה) יחליטו לשלוח כוח צבאי כדי להפילו.

 

"אני מכיר את מר גבאגבו. אם הוא יראה את החיילים באים לתפוס אותו, האמינו לי - הוא יברח. אין לו את האומץ לעמוד מול מצבים כאלה. פעולה אפריקנית לא תימשך זמן רב ואינה כרוכה במשאבים גדולים. גבאגבו ייעלם מיד. ניתן גם לאתרו בקלות - הוא בארמון הנשיאות או במעון הנשיאותי", אמר אואטרה בן ה-68. לדבריו, הקהילה הבינלאומית ביצעה בעבר פעולות להדחת מנהיגים באפריקה ובאמריקה הלטינית "כשסברה שיש להזיז אדם המהווה בעיה".


אואטרה (בעניבה אדומה) יוצא לראשונה לתקשורת (צילום: AP)

 

ניצחונו של אואטרה בבחירות שנערכו בחוף השנהב זכה להכרה בינלאומית, אולם גבאגבו סירב לקבל את התוצאות והשניים הושבעו לנשיאות. בסוף השבוע שעבר הציבו כוחות הביטחון, הסרים למרותו של גבאגבו, אולטימטום לאואטרה לפיו אם לא ייכנע - יפלשו חיילים למלון, ואולם הקהילה הבינלאומית ובראשה מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, הזהירה את גבאגבו כי מעצרו של אואטרה עלול לדרדר את חוף השנהב למלחמת אזרחים של ממש.

 

"משבר שני הנשיאים" בחוף השנהב מבטא במידה רבה את הפערים העמוקים בין צפונה המוסלמי העני של המדינה, לבין הדרום הנוצרי והעשיר יותר. אואטרה זוכה לתמיכת מיליציית המורדים המוסלמים השולטים מצפון לקווי הפסקת האש שנקבעו ב-2003. גבאגבו ואנשיו שולטים בדרום המרכז את עיקר הפעילות הכלכלית של חוף השנהב - הכוללת נתח של שליש מייצאו הקקאו העולמי.

 

בתוך כך, דיווח אמש BBC כי נשיא חוף השנהב הורה על גירושם של שגרירי ארה"ב, בריטניה וקנדה בבירה אביג'ן. בהודעה שנמסרה בטלוויזיה הממלכתית נאמר כי ההחלטה על גירושם של השניים התקבלה כיוון שוושינגטון ואוטווה אינן מכירות עוד בדיפלומטים מטעם חוף השנהב הנאמנים לגבאגבו. קנדה מיהרה להודיע כי היא אינה מכירה בהחלטה.

 

הכדור בכל הנוגע למשבר בחוף השנהב מצוי כעת בידי ארגון ECOWAS ובידי הגורם החזק ביותר בו - נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן. ג'ונתן חושש מהרג המוני בחוף השנהב במקרה של פעולה צבאית נגד גבאגבו ומהידרדרות המדינה למלחמת אזרחים חדשה אחרי שמונה שנים. ראש ממשלת קניה, ריילה אודינגה, המנסה לתווך בין הצדדים מטעם האיחוד האפריקני, אמר כי פעולה צבאית נגד חוךף השנהב תצא לפועל רק במקרה של "מוצא אחרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבאגבו. ייעלם מיד?
צילום: AFP
"אין לו אומץ". אואטרה
צילום: AP
מומלצים