שתף קטע נבחר

מרץ מסוכן: ילדי ADHD נפגעים עד פי 2 בתאונות

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מעורבים יותר בתאונות דרכים ונפגעים מכוויות ומהרעלות - בשיעור של עד 100% יותר מילדים שלא סובלים מההפרעה. מקומות הפגיעה השכיחים: בכביש וברחוב. ארגון "בטרם": "הם מתקשים להעריך סיכונים"

ילדים ובני נוער בעלי הפרעת קשב וריכוז נמצאים בסיכון גבוה עד פי שניים לסבול מפגיעות גופניות, בהשוואה לילדים ללא ההפרעה. כך מזהירים היום (א') בארגון "בטרם" לבטיחות ילדים. הארגון סקר 23 מחקרים בנושא שנערכו בשנים 2009-2006 ומהם עולה כי ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז נמצאים בסיכון הגבוה ב-70% עד 100% לסבול מפגיעות גופניות.

 

מנתוני "בטרם" עולה כי מדי שנה מתים בישראל 150 ילדים עקב פגיעות ומתאשפזים כ-25 אלף ילדים.

 

הפגיעה השכיחה ביותר: בכביש

סקירת המחקר מביאה כדוגמה פגיעות מכוויות שטופלו בבתי החולים, שם נמצא כי 36% מהילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז שיחקו באש בזמן הפגיעה, לעומת עשרה אחוזים בקרב ילדים ללא ההפרעה. עוד נמצא כי בני נוער בעלי הפרעת קשב וריכוז היו מעורבים בשיעור גבוה פי ארבעה בתאונות דרכים מאשר בני נוער ללא הפרעת קשב וריכוז.

  

גורמי הפגיעה השכיחים ביותר בקרב ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז הם תאונות דרכים, לאחר מכן הרעלות, כוויות, נפילות, פגיעה מעצם כלשהו, פגיעות שנגרמו על ידי הנפגע עצמו ופגיעה מתופעות לוואי של תרופות.

  

המקומות המועדים ביותר לפגיעה עבור ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז הם כבישים מהירים או הרחוב. לעומת זאת, שכיחות הפגיעות במתקני ספורט נמוכה יותר בקרב בני נוער הסובלים מההפרעה בהשוואה לבני נוער ללא ההפרעה. בנוסף נמצא כי בעלי הפרעת קשב וריכוז סובלים בשכיחות גבוהה יותר מפגיעות חוזרות בהשוואה לאלה שאינם סובלים מההפרעה.  

 

"מתקשים להעריך סיכונים"

אסתי הוס מהאגף למידע ופיתוח ב"בטרם", שהיתה מעורבת בסקירת המחקר, מסבירה כי "דעתם של ילדים ונוער עם הפרעות קשב וריכוז מוסחת יותר, הם נוטים לא לשים לב לפרטים, הם אימפולסיביים יותר ומתקשים לצפות מה יהיו התוצאות וההשלכות של התנהגות כזו או אחרת. ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז מתקשים להעריך סיכונים ויכולות אישיות. הם נוטים לחפש ריגושים ולכן מעורבים יותר מילדים אחרים בפעילות הכרוכה בסיכון גבוה".  

 

ב"בטרם" מציינים כי אין די מחקרים שמהם ניתן ללמוד מהי השפעת התרופות הניתנות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז על מידת הפגיעות בילדים; בין היתר, משום שמחקרים לא בדקו מהו סוג התרופה שבה נעשה שימוש. עם זאת, הם מציינים מחקרים שמצאו שיעור נמוך יותר של פגיעות בקרב מי שנטלו תרופות המשפיעות לטווח ארוך יותר.  

 

אין נתונים מדויקים על שיעור הסובלים מהפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים בישראל, אך ההנחה המקובלת היא כי השיעור דומה לארצות הברית, שם 7% מהילדים בני 17-3 מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

 

בארגון ממליצים להורים לילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז לנקוט במספר צעדים:

 

  • הגבירו את ההשגחה על ילדים עד גיל 12, בעיקר בזמן פעילות בעלת סיכון כמו שחייה או יציאה לטיול.
  • לפני שהילד יוצא לפעילות או לבילוי למדו אותו את הנחיות הבטיחות, תרגלו יחד את הפעילות והסבו את תשומת לבו לסיכונים הכרוכים בפעילות.
  • ודאו שילדיכם משתמשים בציוד בטיחות כמו קסדה ומגיני ברכיים בזמן רכיבה על אופניים או על כל כלי אחר.
  • אחסנו ציוד כמו חומרי ניקוי, גפרורים וכלי עבודה הרחק מהישג ידו של הילד.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקומות המועדים ביותר לפורענות: הכביש או הרחוב
צילום: IndexOpen
מומלצים