שתף קטע נבחר

אושר התקציב לכבאות. ישי: "בסיס למחדל הבא"

הממשלה תמכה בהצעת משרד ראש הממשלה להקמת מערך החירום, ודחתה את התוכנית שהגיש שר הפנים בנושא. הוא ויתר שרי ש"ס הצביעו נגד. "שעון פיקוח הנפש החל לפעול", אמר אחרי אישור היוזמה

למורת רוחו של שר הפנים, אלי ישי, שסומן בדו"ח המבקר כאחראי הראשי למחדל הכבאות שהוביל לאסון הכרמל, אישרה היום (א') הממשלה את התוכנית שגובשה במשרד ראש הממשלה למימון מערך החירום. ישי, שניצל את ההזדמנות כדי לקבוע כי "ממשלת שרון אשמה (במחדל) כי ביטלה את הכיבוי האווירי", ביקש לפטור את שירותי הכיבוי מהדרישה לעמוד בתנאי הרפורמה שקבע האוצר, אך הצעתו נדחתה.

 

 

עלותה של התוכנית שאושרה גבוהה בכ-100 מיליון שקלים מזו שהציג ישי. במסגרתה, יוקצו 350 מיליון שקלים להקמת מערך כבאות ארצי משודרג, שיהיה באחריות המשרד לביטחון הפנים. כן יוקם מערך כבאות אווירי מוטס, ולפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשקלת האפשרות לרכוש מטוסי כיבוי מקנדה.

 

20 שרים הצביעו בעד התוכנית, אך שלושת שרי ש"ס, ובהם היו"ר אלי ישי ועמיתיו אריאל אטיאס ויצחק כהן, התנגדו. השר יצחק (בוז'י) הרצוג מהעבודה נמנע. "ההחלטה מהיום היא הבסיס למחדל הבא בכבאות. שעון פיקוח הנפש החל לפעול", הזהיר ישי לאחר האישור.

 

ביום חמישי האחרון דווח ב-ynet כי מתוך 350 מיליון השקלים שהובטחו למערך הכיבוי, יועברו רק 100 מיליון שקלים באופן מיידי. 150 מיליון שקלים נוספים "יועברו במועד שייקבע, בהתאם לשיקול דעת ראש הממשלה ובתיאום עם שר האוצר והשר לביטחון הפנים, בשים לב להתקדמות בהקמת המערך הארצי, ולצרכים שיציג ראש המנהלת".

 

על רקע הדברים ובהמשך לכוונתו שלא לדרוש את לקיים את הרפורמה של משרד האוצר גם בשירותי הכבאות, אמר ישי בסוף השבוע כי "הצעה המתנה את הסיוע לכבאות ביישום התוכנית, בניגוד לעמדת המבקר, זו איוולת שרק לשלוח סופרטאנקר ללא מים לכבות שריפה גרועה ממנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי. השעון מתקתק?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים