שתף קטע נבחר

היורה בגיפורדס בבית המשפט: שותק ומחייך

ג'ראד לאפנר, החשוד שירה בחברת הקונגרס היהודייה ורצח שישה בני אדם, נראה לראשונה בציבור. הוא שתק, והנהן לחיוב כשנשאל אם הבין את חומרת האישומים נגדו. במקביל, הרופאים אופטימיים לקראת צאת גיפורדס מכלל סכנה. ד"ר הלל בולדווין ל-ynet: "מוקדם לעשות ספקוצליות לגבי השיקום המלא"

על הסף: ג'ראד לאפנר, הצעיר החשוד בניסיון להתנקש בחייה של חברת בית הנבחרים גבריאל גיפורדס ורצח של שישה אנשים, בהם שופט פדרלי, נראה הלילה (יום ג') בפעם הראשונה מאז מסע הקטל שלו בטוסון, אריזונה, בשבת. הוא הובא בפני שופט פדרלי שהאריך את מעצרו בלא הגבלת זמן, וללא אפשרות לשחרור בערבות.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

 

לאפנר הופיע כששיער ראשו מגולח, לבוש בגדי אסירים וחתך ברקה הימנית שלו. הוא שתק במרבית זמן הדיון, אבל הגיב בחיוב כשנשאל אם הוא מבין את האישומים נגדו – הכוללים ניסיון לרצח,

 שני אישומים של רצח עובדים פדרלים וניסיון לרצוח עוד שני עובדים פדרלים. הוא גם הנהן שהוא מבין את חומרת העונשים שייתכן שיוטלו עליו: מאסרי עולם ואף עונש מוות. לכתבים הרבים לא אמר לאפנר דבר, רק חייך למצלמות את אותו חיוך ידוע לשמצה, שחבריו לספסל הלימודים אמרו ש"החליא" אותם. לאפנר יוצג על ידי ג'ודי קלארק, עורכת הדין שייצגה את "היונובומר" טד קזינסקי.

 

גיפורדס זזה: "זו הייתה מסיבה"

בתוך כך הביעו הרופאים המטפלים בגבריאל גיפורדס שביעות רצון ממצבה, אם כי הוא מוגדר עדיין כחמור. הרופאים מקווים עדיין לעבור בשלום את 72 השעות הראשונות שלאחר ניסיון החיסול, מבלי שתהיה נפיחות באזור הפגיעה במוח. רגע האמת יהיה היום: אם גיפורדס תעבור את היום בשלום בלא אותה נפיחות, נראה שיכריזו שהיא יצאה מכלל סכנה.

 

נכון לאתמול הסימנים היו מעודדים: היא נתבקשה להגיב לפניות הצוות הרפואי והרימה את אגודלה כמה פעמים. היא ניסתה כמה פעמים לאחוז את צינור הנשימה שלה. "כשהיא עשתה זאת – זו הייתה מסיבה", סיפר ד"ר פיטר ריי, הרופא המנתח, שהסביר כי "זוהי תנועה רבת משמעות. זה דבר גדול".


עצרת למען בריאותה של גיפורדס ולזכר הקורבנות (צילום: AFP)

 

ד"ר הלל בולדווין, רופא מנתח המקורב לחברת הקונגרס גיפורדס וחבר אישי של הרופא שניתח אותה, אמר בראיון ל-ynet כי "מוקדם לעשות ספקוצליות לגבי השיקום המלא. אנחנו צריכים לחכות ולראות. צריך לחכות חצי שנה ואפילו שנה, ולפעמים עד שנתיים לשיקום מלא. זהו אירוע משנה חיים עבורה, אבל השיקום שלה בידי אלוהים. זה מסוג המקרים שאי אפשר לתת הערכה מלאה בשלב זה".

 

"היא הייתה כוכב זורח"

כמי שמכיר אותה מישיבות משותפות באגודת הידידות אמריקה-ישראל, ד"ר בולדווין מעריך את יכולותיה, וצופה לה עתיד מזהיר, אם תחלים. "היא יכולה להיות סנאטורית או מושלת אריזונה.

יש לה עתיד פוליטי. היא הייתה כוכב זורח בקרב המנהיגים הצעירים במדינה. אבל בשלב זה מה שחשוב הוא שהיא תחייה ותהיה עם משפחתה, ותחייה חיים פרודוקטיביים. כל השאר בשלב זה הוא ספקולציה".

 

הנשיא אובמה אמר אתמול שטרם החליט מתי ייצא לטוסון, ולפי שעה עוד לא יצאה הודעה רשמית מהבית הלבן, אבל ה"וושינגטון פוסט" דיווח שאובמה מתכוון להגיע לטוסון ביום רביעי לטקס לזכר קורבנות התקרית. קרוב לוודאי שהנשיא ינצל את ביקורו בטוסון לשאת נאום בנוגע לסובלנות, לאחר שניסיון ההתנקשות הזה עורר דיון סוער בארצות הברית בנוגע לאלימות המילולית בפוליטיקה האמריקנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאפנר. ללא שיער ועם חיוך "מחליא"
צילום: AP
מתפללים למען גיפורדס מחוץ לבית החולים
צילום: AP
מומלצים