שתף קטע נבחר
צילום: אלבטרוס

יו"ר דלק אנרגיה: "החמדנות היא של האוצר"

יורם טורבוביץ' שכיהן בעבר כממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר תקף בחריפות את שר האוצר ווועדת ששינסקי. "בכל העולם כששר מתחייב אפשר להסתמך על זה, אבל כאן לא", אמר. הגיאולוג של תמר ענה לו: "היללנות שלך היא בושה"

יורם טורבוביץ', יו"ר דלק אנרגיה והממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, מוחה על מה שהוא מכנה "שטיפת מוח" שעושה הממשלה לציבור, בצורת תעמולה למסקנות ועדת ששינסקי, שנועדה לשסות אותו ביזמים הפרטיים ולהעלות את המס על רווחי הגז. "הבימה כולה נשמרה למקטרגים", אמר במהלך כנס במרכז הבינתחומי בהרצליה. "ועדת ששינסקי עושה מהלך קיצוני שאין לא תקדים. את ניכוי האזילה ביטלו כי אין לו אח ורע, אבל יש אח ורע למיסוי של 81%?! המדינה רשאית לשנות חוקים, אבל לא רטרואקטיבית".

 

 

לדברי טורבוביץ', "מה שקורה זה שאנחנו הופכים ברגע מהמקום הכי טוב בעולם לחפש בו אחר אוצרות טבע, למקום הכי גרוע בעולם - בבת אחת ורטרואקטיבית. כבר עכשיו, גרמה ועדת ששינסקי לנזק למדינה, כשהחברה לישראל חתמה על חוזה אספקה עם החברה המצרית. הם (EMG) לא משלמים בישראל והמשק מפסיד 3 מיליארד דולר מכך.

 

"הגענו למשטר שבו מבטיחים לך משהו, מזמינים אותך לחפש אוצרות טבע ואז כשאתה מוצא אומרים לך 'אתה מרוויח יותר מדי'. איך משרד האוצר יכול לקבוע מה היא התשואה הראויה?!".

 

בהתייחס לדבריו של שר האוצר יובל שטייניץ כי "אין גבול לחמדנות של יזמי הגז", אמר טורבוביץ': "החמדנות היא של האוצר. עוזר שר האוצר אמר לא מזמן שאנחנו צריכים להודות על כך שלא מכניסים כאן לכלא את מי שמתנגד להלאמה, כמו ברוסיה. אז אולי אני אגיד תודה על כך שאני עדיין חופשי".

 

טורבוביץ' טען בדבריו כי שר האוצר, יובל שטייניץ, חזר בו מהבטחות שנתן בראיון לעיתונות כי המסקנות לא יחולו על מאגרים שכבר התגלו, ואף הקרין סרטון מצולם שבו מתראיין שטייניץ בערוץ הראשון ומבטיח כי מאגרים שנתגלו כבר לא ימוסו.

 

"נוהגים בשיטות של מאפיונרים"

לדבריו, שטייניץ הבטיח גם לחברת נובל אנרג'י כי מאגר תמר לא ימוסה. "ועדה מקצועית היא לא עילה לחריגה מסמכות ולהפרת הבטחות", אמר טורבוביץ'. "בכל העולם כששר מתחייב אפשר להסתמך על זה, אבל כאן לא".

 

דבריו של טורבוביץ' הופרעו על ידי קריאות ביניים של הנוכחים, שתמכו במסקנות הוועדה: "אתה משקר", קראו הנוכחים ואחד מהם העיר בסרקזם: "תנו לו לדבר, לוקחים לו את כל הכסף!".

 

טורבוביץ' מחה על השימוש שעשה איתן ששינסקי במושג "מיקור חוץ". "עד שלא שמעתי את המושג לא הבנתי שפני הממשלה להלאמה, פתאום אני לא יזם פרטי אלא קבלן שעושה מיקור חוץ, כלומר אני עובד של המדינה...", טען.

 

יוסי לנגוצקי, הגיאולוג של תמר, אמר לטורבוביץ': "אתה יכול לקבל פרס על דיסאינפורמציה. אני הבאתי לכאן את כל החברות הזרות ואחראי לפיתוח התחום בארץ וחש בושה עמוקה מהמסע הנורא של החמדנות הבלתי סופית של החבורה שאתה עומד בראשה. אתם קיבלתם גיזת זהב ותעשו אין סוף כסף. היללנות שלך פה היא בושה. במקום להגיד 'נשמח בחלקנו' אתם נוהגים בשיטות של מאפיונרים. בושה וכלימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורם טורבוביץ'
צילום: שאול גולן
מומלצים