שתף קטע נבחר

נתניהו לכתבים זרים: איראן, איראן, איראן

רה"מ נועד עם עיתונאים בירושלים והדגיש את האיום האזורי. "זאת מדינה חופשית", אמר בעקבות הריסת מלון שפרד, והבהיר שהוא לא מעריך את הביקורת של ליברמן על שריו. "צריך הרבה חוצפה כדי לומר שהישראלים לא רוצים בשלום", אמר

הזדמנות לשפר את פני ישראל בעולם? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש הערב (יום ג') עם עיתונאים מרחבי העולם במסגרת טקס הרמת כוסית שנתית לתקשורה הזרה בישראל. לדברי נתניהו, "השנה היתה שנת ויקיליקס, שחשף את שלוש הדאגות הגדולות של רוב הממשלות בעולם: הבעיה הראשונה היא איראן, הבעיה השנייה היא איראן, והבעיה השלישית היא איראן". ynet העביר את האירוע בשידור חי.

 

נתניהו ציין כי "שנת 2009 היתה שנה בה איראן היתה ללא מסכה, זו מגמה שנמשכה ב-2010. אנשים רואים את הטבע הברוטאלי של המשטר הזה. הם נתפסו על חם בונים מתקן סודי גרעיני. אמרתי בעבר שצריך אלטרנטיבה צבאית. ב-2003 כשהאיראנים חשבו שיש כזו מצד ארה"ב, הם הפסיקו זמנית. גם היום אני חושב אותו דבר".

 

הוא התייחס לתהליך השלום המקרטע. "צריך הרבה חוצפה כדי לומר שהישראלים לא רוצים בשלום. אני לא חושב שיש עם בעולם שרוצה, מקווה ושואף לשלום יותר מהעם הישראלי. מה שחלקכם אולי לא יודעים הוא שהסכמנו להקפיא לשלושה חודשים נוספים והסיבה שזה לא קרה הוא שארה"ב החליטה שמה שיקרה הוא שנבזבז הרבה הון פוליטי, ושביום ה-91 הם ירצו עוד".

 

גזענות? תראו מה קורה אצל הערבים

מעבר למעמד החגיגי, עשוי היה האירוע, שארגנו משרד ההסברה והתפוצות ולשכת העיתונות הממשלתית, לשמש חיזוק לתדמית ישראל בעולם. זאת, לאחר שספגה בימים האחרונים ביקורת בינלאומית רבה בעקבות הריסת מלון שפרד בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. כשנשאל על כך, השיב נתניהו כי מדובר בקרקע פרטית וכי "זו מדינה חופשית". כשנשאל על-ידי אחד העיתונאים על מצבה התדמיתי של ישראל בעולם, בעקבות התבטאויותיו של שר החוץ ליברמן, הציע נתניהו לראות מה המצב במדינות ערב.

 

"יש הערכה שישראל נעה בכיוון של מקום רע. חייבים לשאול, לאן הולכת הממשלה - כי אנחנו מחויבים ואני מחויב לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. וכשאני רואה, למשל, קריאות מכמה רבנים שאומרים אל תמכרו נדל"ן לאזרחי ישראל הערבים - זעמתי, דיברתי מיד וישירות. נראה לכם הגיוני שעשר דקות מכאן יש משטר שאומר שאם אתה מוכר ליהודים דינך מוות? כמה מכם דיווחתם על זה?

 

"אם אתם רוצים לשאול, איפה החברה שבה הנורמות הן דמוקרטיות שמכבדות את הזכויות של כל האזרחים מכל דת ואמונה - זה כאן בישראל, זה המקום היחיד. אנחנו מגנים על זכויות.

יש פה משטר שהוא לא רק כמו חמאס או כמו איראן אבל הוא רע כי יש בו חוק שגוזר עונש מוות על מי שימכור נכס ליהודי, ואני חושב שאתם צריכים לשאול את השאלות הללו ברמאללה"

 

בעקבות השתלחות שר החוץ בשרי הליכוד שהתנגדו להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מימון ארגוני השמאל, אמר ראש הממשלה כי שוחח עם ליברמן והביע את מורת רוחות מההתבטאויות. "אני לא מעריך את הביקורת שלו על הקולגות שלי, שרי הליכוד. אין מי שיכול ללמד אותם פטריוטיות מהי", אמר.

 

בניגוד לטענות שנשמעו בעבר, נתניהו הדגיש כי חבריו לקואליציה לא מונעים ממנו להגיע לשלום. "הקואליציה שלי בשום אופן לא מנעה ממני לנקוט את הצעדים חסרי התקדים הללו. הם לא עצרו אותי, הם הצטרפו אליי - וחשוב לבסס את הנקודה הזו כי אחד הדברים החשובים בדרך לשלום הוא שהפלסטינים עושים כל שביכולתם כדי להמנע מהם. אז זוהי האמת - שאני רוצה שלום ולמרות כל הקשיים אני ממשיך לרדוף את השלום".


פורסם לראשונה 11/01/2011 19:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הפנים היפות של ישראל
צילום: אורי לנץ
הריסת מלון שפרד. העולם מגנה
צילום: רויטרס
מומלצים