שתף קטע נבחר

כתבת אל ג'זירה: "אמרו לי - כולן מורידות חזייה"

נג'ואן סמרי-דיאב, מפיקה-כתבת של אל-ג'זירה, סיפרה ל-ynet על הבדיקה הביטחונית לפני נאום נתניהו. "ביקשו שאוריד גם את החולצה. נשמתי עמוק ונשארתי רק עם גופייה. הבחורה מיששה אותי רבע שעה בכל מקום שאפשר לדמיין, אמרתי לה שאני בהריון. את החזייה סירבתי להוריד"

"נשארתי רק עם גופייה ומכנסיים ובלי נעליים. המאבטחת בדקה את החזייה מתחת לגופייה שלי. היא ביקשה שאוריד גם את החזייה. דובר מהמשרד ראה אותי בגופייה והתעניין במה שקורה. כששמע ממני על מה שקרה הוא אמר: 'אל תעשי דרמות'". כך תיארה הבוקר (יום ד') בשיחה עם ynet נג'ואן סמרי-דיאב, כתבת ומפיקה של רשת אל-ג'זירה, שעברה בדיקה ביטחונית מקיפה - לפני הפגישה שקיים ראש הממשלה עם כתבים זרים אמש.

 

 

סמרי-דיאב, בת 31, מספרת שהיא עוד המומה מהאירוע אמש. היא סיפרה כי שלושה מאנשי הרשת הגיעו לאירוע בירושלים: "הוזמנו לאירוע והתבקשתי לשלוח את שמות חברי הצוות. כך עשיתי - שלושה ימים מראש. אני, ראש המשרד, וליד אל-עומרי, והכתבת שירין אבו-עאקלה, הגענו למקום לפי לוח הזמנים שנקבע. עוד לפני שהגענו התקשר אליי הצלם שלנו בזעם, שהתבקש

הנאום אמש
איראן, איראן, איראן / רונן מדזיני
ראש הממשלה נועד עם עיתונאים בירושלים והדגיש את האיום האזורי. "זאת מדינה חופשית", אמר בעקבות הריסת מלון שפרד, והבהיר שהוא לא מעריך את הביקורת של ליברמן על שריו. "צריך הרבה חוצפה כדי לומר שהישראלים לא רוצים בשלום", אמר
לכתבה המלאה

 להגיע שעתיים לפנינו. הוא אמר שמכניסים את כולם חוץ ממנו ושמפרקים לו את כל הציוד, כולל את הברגים של הסוללה של המצלמה. הוא סיפר שביקשו ממנו ומהעוזר שלו להוריד את הבגדים".

 

בהמשך הגיעה סמרי-דיאב, יחד עם הכתבת וראש המשרד, לפגישה. הם עמדו ביחד עם העיתונאים הזרים בתור לבדיקה הביטחונית. "זו הפעם השישית בה אנו מגיעים לאירוע כזה והפעם השנייה ברציפות בתקופת נתניהו. כשהגיע תורנו, הם ראו שיש לנו תעודת זהות ישראלית, אך בכל זאת ביקשו שנמתין בצד. המתנו חצי שעה ותוך כדי כך ראינו שמצטרפים עוד ועוד עיתונאים ערבים לתור שלנו. למעשה נוצר תור של ערבים ותור של עיתונאים אחרים. זה קומם אותי".

 

המפיקה-כתבת, הנמצאת בהריון, סיפרה כי אחרי יותר מחצי שעה של המתנה היא התלוננה שקשה לה לעמוד זמן רב. בתגובה המאבטחים אמרו לה לשבת ולהמתין. "בהמשך הורידו אותי לתא הבידוק. ביקשו שאוריד את המעיל ואחר כך את הווסט. עשיתי זאת. אחר כך ביקשו שאוריד את החולצה. נשמתי עמוק ועשיתי זאת. נשארתי רק עם גופייה ומכנסיים ובלי נעליים ויתר הציוד שלי. הבחורה שבדקה אותי מיששה אותי רבע שעה עם הידיים בכל מקום שאפשר לדמיין. אמרתי לה שאני בהריון וביקשתי לא להשתמש במכשיר הבדיקה הידני, אך בהמשך גם על זה התפשרתי".

 

"כולם הורידו, גם את תורידי"

אבל הבדיקה הביטחונית המקיפה, לדבריה, לא הסתיימה בשלב זה ובהמשך דרשו ממנה להוריד את החזייה. "אחרי שהיא בדקה את החזייה מתחת לגופייה שלי, היא ביקשה שאוריד גם אותה. שאלתי למה? אך היא התעקשה. בהמשך באה האחראית שלה והתעקשה אף היא. אני סירבתי והיא אמרה: 'כולם הורידו, גם את תורידי'. אמרתי: 'אני לא מורידה גם אם אני לא אכנס', והיא אמרה: 'אז את לא תיכנסי'".

 

סמרי-דיאב סיפרה שגם גברים ראו אותה. "דובר מהמשרד ראה אותי בגופייה והתעניין במה שקורה. כששמע ממני על מה שקרה הוא אמר: 'אל תעשי דרמות'. הבחורה בבידוק אמרה לו: 'היא מסרבת לעבור בדיקה'. שמו אותי בצד למשך 20 דקות וסירבו להחזיר לי את החפצים שלי. בדקו לי כל נייר ומסמך בארנק. בהמשך החזירו לי את כל החפצים מבולגנים בתוך קופסה וגם את זה הייתי צריכה לסדר במשך זמן רב".

 

היא סיפרה שהכתבת, שהמתינה לתורה להיבדק, אמרה שהיא רוצה לצאת מהאירוע. ראש המשרד סיפר שביקשו ממנו להוריד את המכנסיים. "היתה לי הרגשה, שגם אם הייתי באה בביקיני הם היו מבקשים ממני להוריד יותר".

 

מרידור נהג אחרת

סמרי-דיאב עובדת כבר כשמונה שנים ברשת אל-ג'זירה. היא במקורה מהצפון ומתגוררת כיום בשכונת בית צפפא בירושלים. לדבריה, אין זו הפעם הראשונה בה היא עוברת בידוק שכזה. "גם כשבאנו לראיין את השר דן מרידור, במשרד ראש הממשלה לפני כחצי שנה, עשו לנו את אותם הדברים וביקשו שאוריד מכנסיים. הם הכניסו את המכשיר הידני למקומות הרגישים ביותר, ומה לעשות, הוא צפצף בגלל הרוכסן".

 

אז, לדבריה, סגן ראש הממשלה התערב. "השר מרידור ראה זאת, זעם עליהם ואמר להם: 'אם אתם לא מכניסים אותם אני לוקח אותם

 איתי הביתה', והם הסכימו שניכנס, אבל בליווי מלווה צמוד. אנו רגילים, לצערי הרב, שצוותי הביטחון מבקשים מאיתנו להוריד מכנסיים. דובר מהמשרד אמר לי אתמול 'גם עם הצוות הטורקי נהגו כך, וגם לי עושים את זה בארה"ב'. אז מה, אם משפילים אחרים זה אמור לנחם אותי? הרגשתי שזאת השפלה לשם השפלה. חזרתי הביתה וראיתי את ראש הממשלה מדבר על האיום האיראני. כל כך רציתי להיות שם כדי לספר לו מה עברתי. מתייחסים אליי כאל אויבת. אני לא מוכנה לוותר על המרחב הפרטי שלי בשום מקום".

 

משירות הביטחון הכללי נמסר אמש, כי "כל המוזמנים לאירוע נבדקו בהתאם לנוהלי הבידוק הביטחוני המקובלים באירוע מסוג זה. שלוש העיתונאיות סירבו להיבדק על פי הנהלים ובחרו שלא להשתתף באירוע".

 

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, אורן הלמן, שארגן את האירוע - אמר: "באירוע שקיימנו הקפדנו על כניסה נוחה ומהירה של הכתבים הזרים, כולל הודעה מראש על שעת הכניסה. אם היו תקלות, צר לי מאוד, אולם הדבר נמצא באחריות השב"כ".

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נג'ואן סמרי-דיאב. "אם הייתי בביקיני, היו רוצים להוריד יותר"
צילום: באדיבות אלג'זירה
נתניהו בנאומו אתמול
צילום: שלום בר טל
מומלצים