שתף קטע נבחר

46 אלף לא קיבלו הנחה בחשמל

עשרות אלפי קשישים, ניצולי שואה ונכים שזכאים להנחה בחשבון החשמל לא מקבלים אותה. חברת החשמל: נבדוק מחדש, בסיוע ביטוח לאומי

לאן "נעלמו" 46 אלף קשישים, נכים וניצולי שואה הזכאים להנחה בתשלומי החשמל? כבר תקופה ארוכה שבחברת חשמל לא מוצאים עשרות אלפי קשישים, נכים וניצולי שואה הזכאים להנחה בתשלומי החשמל, למרות שהמוסד לביטוח לאומי העביר לחברה את פרטיהם. כתוצאה מכך "מפסיד" כל קשיש ונכה הנחה של כ-300 שקל בממוצע בכל חשבון חשמל.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

 

ההנחות נולדו לפני ארבע שנים ביוזמת עמותת ידיד, המסייעת לנזקקים, ושר התקשורת משה כחלון ששימש אז כיו"ר ועדת הכלכלה. נקבע כי קשישים נזקקים המקבלים השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי יהיו זכאים להנחה של 50 אחוז בתשלום עבור 400 הקוט"ש הראשונים בכל חודש.

 

באחרונה אף הוחלט לצרף למקבלי ההנחה כ-10 אלף ניצולי שואה נזקקים וכ-20 אלף נכים. בסך הכל התברר כי להנחה זכאים כ-180 אלף איש, בעלות כוללת של 108 מליון שקלים לשנה, ובסך בכל כ-150- שקל בממוצע לכל זכאי. נקבע כי המוסד לביטוח לאומי יעביר לחברת חשמל את נתוני מקבלי הקצבאות, וזו תצליב את פרטיהם עם נתוני הצרכנים שלה, ותעניק את ההנחה למי שזכאי לה.

 

אלא שמכתב ששיגרה בימים האחרונים מזכירת מליאת רשות החשמל, נורית פלתראיתן, למנכ"לית המוסד לביטוח לאומי אסתר דומיניסני ובו בקשה לאיתור כל הזכאים להנחה, חושף כי מתוך 180 אלף השמות הזכאים שהעביר הביטוח הלאומי לחברת החשמל אותרו רק כ133,500- איש.

 

"אנשים הזקוקים מאוד להנחה"

שמעון לוצקי (70) מחיפה הוא אחד הקשישים שאינם מקבלים את ההנחה מחברת החשמל. לוצקי, אלמן שחי מקצבת הזקנה של ביטוח לאומי: "אני משתדל לא לבזבז יותר מדי חשמל כי אין לי מאיפה לשלם, ועדיין בחורף אני מגיע לחשבון של 400 שקל, בגלל הצורך לחמם את החדר ואת המים", אומר לוצקי המקבל סיוע ותמיכה גם מעמותת "יד עזר לחבר" בניהולו של שמעון סבג.

 

בעמותת "ידיד" זועמים על "המריחה" באיתור הזכאים: "מדובר באנשים הזקוקים מאוד להנחה הזו וכל חודש שעובר הם נאלצים לשלם יותר מכיסם על חשמל למרות שמגיעה להם ההנחה", אומר סמנכ"ל העמותה רן מלמד.

 

מביטוח לאומי נמסר כי המוסד ישמח לסייע לחברת החשמל באיתור הזכאים. מחברת חשמל נמסר כי "כל מי שפונה אלינו ונמצא כי הוא זכאי להנחה על-פי הרשימות של הביטוח הלאומי, מקבל את ההנחה גם רטרואקטיבית, בתוספת ריבית. לאחרונה גובשה הצעה לפעילות שתביא לצמצום נוסף של אוכלוסיית הזכאים שאינה מקבלת את ההנחה, מהסיבה שזכאים לא אותרו, בסיוע ביטוח לאומי".

 

הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות"

 

לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים