שתף קטע נבחר

ירה בדורס על הקרקע שוב מטווח קצר, התיק נסגר

נסיבות התקרית בוואדי ג'וז לפני שבעה חודשים לא התבררו עד תום, קבעו במח"ש, אבל סגרו את התיק נגד הלוחמים שירו למוות בזיאד ג'ילאני - מחוסר ראיות. המשפחה זועמת: "אור ירוק להרוג ערבים"

זיאד ג'ילאני מוואדי ג'וז כבר שכב על הקרקע אחרי שנורה, ולוחם מג"ב ירה לעברו שוב מטווח קצר. למרות זאת, תיק החקירה בעניין נסגר. המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים הודיעה היום (א') למשפחתו של זיאד ג'ילאני, על סיום החקירה בעניין אירוע מותו. מח"ש החליטה לסגור את התיק נגד לוחמי מג"ב אשר היו מעורבים באירוע, מחוסר ראיות מספיקות. 

 

האירוע התרחש לפני כשבעה חודשים. במשטרה ובמג"ב התקבלו דיווחים על הפרות סדר באזור ואדי ג'וז, לאחר תפילת יום השישי. לפי ממצאי החקירה, בזמן שכוח מג"ב חזר רגלית מפיזור הפרות הסדר, סטה מנתיבו טנדר שהיה נהוג בידי ג'ילאני ופגע במרכז טור החיילים. כתוצאה מהפגיעה נפצעו מספר לוחמים פצעים קלים ושני לוחמים החלו מיד בהסתערות רגלית אחרי הרכב, כאשר הם יורים באוויר ולכיוון הרכב.

 

במסמך סיכום החקירה נכתב עוד שג'ילאני ירד מהרכב והחל להימלט רגלית, כאשר שני הלוחמים שהדביקו אותו ירו לעברו מטווח קצר וגרמו למותו.

 

במהלך החקירה נגבו עדויות של עשרות עדי ראייה, בוצעו בדיקות מעבדה שונות ואף נותחה גופתו של ג'ילאני. לדברי מח"ש, החקירה העלתה באופן חד משמעי כי בעקבות פגיעת הרכב בחיילי הכוח, סברו לוחמי מג"ב שמדובר באירוע חבלני, והגיבו בהתאם לנוהלי הפתיחה באש. עוד התברר שלאחר שכבר היה מוטל ג'ילאני על הקרקע, אחד הלוחמים ירה לעברו מטווח קצר.

 

למרות כל זאת, אמרו במח"ש כי החקירה "לא הפריכה ברמת הוודאות שגם במקרה זה פעל השוטר מתוך תחושה של סכנה, על מנת לוודא את ניטרולו הסופי של מי שנחזה בעיניו כמפגע". במצב דברים מורכב זה העלתה החקירה קושי לנתק בין חלקי האירוע השונים ולייחס אחריות פלילית לטעות. לאחר שנערכו דיונים במשרד המשפטים עם המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שוקי למברגר, הוחלט לסגור את התיק נגד הלוחם מחוסר ראיות מספיקות.

 

בהודעת מח"ש אף נכתב שנסיבות פגיעת הרכב של ג'ילאני ופגיעתו בלוחמים לא התבררו עד תום,

והחקירה לא שללה אפשרות שמדובר באובדן שליטה רגעי ברכב, שגרם לשרשרת אירועים שהסתיימה בתוצאה הטראגית של מות אדם.

 

נגד הנהג הדורס נפתחו בעבר ארבעה תיקים בגין אלימות ואיומים, תיק אחד נותר פתוח. בביתו של ג'ילאני נתלו אז שלטים ובתחתית מכתב עם תמונתו נכתב "שאהיד". לטענת גורמים ביטחוניים, ביחד עם מקרה התקיפה והאיומים, הדברים מצביעים על כוונה לבצע פיגוע.

 

קרוב משפחה של ג'ילאני אמר ל-ynet כי אינו מופתע מתוצאות החקירה: "כולנו יודעים שכל חקירה שנוגעת לערבים ממזרח ירושלים וערבים ישראלים התוצאות שלה תמיד שלילית, וזה אומר שהגורמים הביטחוניים נותנים אור ירוק להרוג ערבים בלי לדפוק חשבון, כי הם תחת הגנה מוחלטת". הוא הכחיש שביקש לדרוס לוחמים: "כל מה שנאמר - שקר ורחוק מהאמת".

 

"אם במחלקה לחקירות שוטרים חושבים שנשתוק על התוצאות, הם טועים", הוסיף האיש, "הם לא חוקרים מוות של זבוב. אנו פונים לגורמים האחראים בממשלת ישראל לתת חשיבות לבני האדם, ערבים ויהודים, בצורה שוויונית ולא להסתכל עלינו כאויבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרכב שבו נהג ג'ילאני
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים