שתף קטע נבחר

צילום: חגי אהרון

ה"חיילים" של קצב: יואלי ייחקר שוב באזהרה?

הכרעת הדין המלאה חשפה את כל פעולותיהם הנכלוליות של מקורבי הנשיא לשעבר שהורשע באונס. בפרקליטות מסבירים שחיכו לתום ענייני קצב עצמו, וכעת יבדוק לדור אם לפתוח בהליכים נגד אורי יואלי, צביקה ברוקנר ורפי בן חור

מה יהיה גורלם של שליחיו של משה קצב, שהשופטים קבעו כי פעלו בשיטות של מאפיה - הפחדה, הסתרה ו"בישול ראיות"? גם אחרי דרישות ממשפטנים, בכיר הפרקליטות - בהם פרקליט המדינה משה לדור וכנראה גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין - יבחנו אם לנקוט נגדם בהליכים פליליים - כשבמוקד "המוציא והמביא", אורי יואלי. הוא כבר נחקר בעבר בחשד להטרדה מינית.

 

 

עוד ב-2008 נחקר מקורבו של קצב יואלי באזהרה. החוקרים הטיחו אז ביואלי כי לטענתה של א' מבית הנשיא, הוא שידל אותה להיות הפילגש של קצב, ביזה והשפיל אותה, והציע לה הצעות בעלות אופי מיני. התיק נסגר בסופו של דבר כיוון שעניינה של א' מבית הנשיא לא נכלל בכתב האישום נגד קצב, ולכן גם הליכים נגד יואלי נחתמו.


יואלי (שני מימין) עם משה קצב ואשתו גילה (צילום ארכיון: דן בלילטי)

 

עם זאת, יואלי העיד במשטרה עוד כמה פעמים, בהן נשאל לגבי הפעולות שביצע בשליחותו של קצב. בפעמים הללו הוא כבר לא נחקר באזהרה כחשוד.

 בפרקליטות צפויים להחליט בשבועות הקרובים אם להזמין את יואלי להיחקר שוב באזהרה בעניין זה, ובעקבות זאת אם להגיש נגדו כתב אישום.

 

בפרקליטות מסבירים שהטיפול בעניין שליחיו של קצב והאפשרות לנקוט נגד בהליכים המתין לסיום עניינו של הנשיא לשעבר. נראה שהפרקליטות תתקשה להוכיח את אשמתו של יואלי, כיוון שלמרות דבריהם של השופטים, הרי שלא ברור אם יש ראיות של ממש לכך שיואלי ידע שקצב עובר עבירות, אלא רק ראיות שביצע משימות בשליחותו. גם לא ברור לחלוטין מי "חתך" את הקלטות הסתר של שיחות עם הנאנסת א' ממשרד התיירות, שנערכו ו"בושלו".

 

בנוסף, יבחנו בפרקליטות אם לחקור באזהרה ולנקוט בהליכים פליליים נגד רפי בן חור, אז סמנכ"ל משאבי אנוש במשרד התיירות וכיום בכיר במשרד, וצבי ברוקנר, המקבל עד היום משכורת מהמדינה על ניהול לשכתו של קצב ברמת-גן. לפי השופטים, הם ירדו לחייה של א' בשלב ההשפלה שעברה, מרגע שסירבה להיכנע ולקיים עמו יחסי מין.

 

במקרה זה יהיה לפרקליטות קשה אף יותר להוכיח עבירה, כיוון שהשניים טוענים שפעלו לבד, ולא בשליחותו של קצב, מפני שלדבריהם א' הייתה עובדת גרועה.

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "ממצאי הכרעת הדין יחד עם חומרי החקירה שנאספו בעניין אותם גורמים יעלו לדיון בקרוב במסגרת דיוני ההמשך בתיק. בעקבות הכרעת הדין התקבלו במשרדנו פניות בעניין זה והן ייענו כמקובל".

 

עורך דינו של ברוקנר: למה לא הזמינו אותו להעיד?

ברוקנר עדיין מנהל את הלשכה של הנשיא לשעבר בקומה ה-49 של מגדל משה אביב ברמת גן, בעלות של מיליון ו-800 אלף שקל בשנה. בביוקר היום בלשכה ברוקנר סירב לשוחח עם כתב ynet וסגר את הדלת והסתגר במשרד.

 

בהמשך מסר עורך דינו של ברוקנר, עופר ברטל, תגובה בשמו: "למרות המתואר בהכרעת הדין, לא ידע מר ברוקנר מעולם דבר וחצי דבר אודות יחסיו האינטימיים (לכאורה) של משה קצב עם א' ממשרד התיירות, או עם כל עובדת אחרת. למותר לציין לכן, כי הוא לא נשלח על ידי קצב בשליחות כלשהי הקשורה ביחסים אלו – כמתואר בהכרעת הדין.

 כל יחסי העבודה של ברוקנר עם מי מעובדי המשרד, היו ענייניים ובמסגרת תפקידיו וסמכויותיו דאז".

 

עורך הדין ביקש להדגיש שברוקנר לא הוזמן להעיד במשפט נגד קצב, "אם ביקש בית המשפט הנכבד להגיע למסקנות כלשהן אודותיו - ראוי היה שיזמין אותו כעד מטעמו".

  

המדינה כאמרו עדיין מעסיקה בימים אלה את ברוקנר ובן חור. מנציבות שירות המדינה נמסר כי "אגף המשמעת בנציבות בודק ביחד עם הפרקליטות את הכרעת הדין המלאה בהקשרם של בן חור ושל ברוקנר. הם לא הושעו מתפקידם ואנו מתייעצים יחד עם גורמי הפרקליטות לגבי שניהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יואלי. נחשד בהטרדה מינית, התיק נסגר
צילום: אלכס קולומויסקי
ברוקנר בלשכה, בקומה ה-49
צילום: בן קלמר
קצב. גם המקורבים יועמדו לדין?
צילום: AP
מומלצים