שתף קטע נבחר

מתווכחים על כסף, וילדים מוגבלים נשארים בבית

כבר כמה חודשים שמשרדי החינוך והרווחה מגלגלים זה לפתחו של זה את האחריות למימון הסעות תלמידים הסובלים מלקויות למועדוניות. פתרון עדיין לא נמצא, והילדים נאלצים לשוב הביתה

אחרי יום הלימודים הרגיל, אמורים תלמידים הסובלים מלקויות שונות להמשיך למועדוניות מיוחדות שבהן הם מקבלים בשעות אחר-הצהריים טיפולים מיוחדים המקנים להם כלים להתמודד עם מצבם. אלא שעשרות מהם נשארים כבר כמה חודשים בבית, בגלל מחלוקת בין משרדי החינוך והרווחה על מימון ההסעות.

 

 

דיון במצב נערך אתמול בוועדת החינוך של הכנסת כשהתברר כי הטיפול החיוני המועבר באותן מועדוניות נמנע מעשרות ילדים בשל המחלוקת הכספית.

 

מנהלת הקליניקה לזכויות בעלי מוגבלויות באוניברסיטת בר-אילן, קארין אלהרר, הדגישה כי הפעילות במועדוניות אינה מתמקדת בבידור והנאה, אלא מהווה מסגרת טיפולית לכל דבר ועניין, שמקנה לילדים תכנים חיוניים מאוד להתפתחותם.

 

"מדובר בחלמאות של משרדי הממשלה שאינם מתואמים ביניהם, ובשל ויכוחים בירוקרטים הם פוגעים בהתפתחות של הילדים", האשימה אלהרר. "המעמסה שיש להורים של ילדים בעלי מוגבלויות בין כה וכה אדירה, ובמקום לסייע להם, הממשלה רק מכבידה עליהם עוד יותר. כבר חודשים ארוכים שאנו מנהלים בנושא תכתובת עם משרדי הרווחה והחינוך, אבל בכל פעם הם מגלגלים את האחריות זה לפתחו של זה".

 

בהמשך לדבריה של אלהרר, ניכר יאוש של ממש בקרב הורים לילדים שבצל הוויכוח בין משרדי הממשלה, נאלצים להישאר בבתיהם ללא מסגרת מתאימה. "זה ממש מתסכל", אמר אביו של ילד בן חמש מלוד. "מצד אחד, המדינה קבעה שהוא זכאי לטיפול, אבל מצד שני היא זו שמונעת ממנו את הטיפול. אנחנו מתמודדים בכל מקרה עם בעיות כלכליות, ואין לי אפשרות לעזוב בכל יום את העבודה בצהריים כדי לקחת אותו למועדונית. מה שקורה זה שבלית ברירה, הוא נשאר בבית ומפסיד את הכל".

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו, קרא למשרדי הממשלה לשלב ידיים כדי להפסיק את הפגיעה בילדים ולהסדיר ביניהם את סוגיית התקציב להסעות. הוא קבע כי בתוך כחודש וחצי, תקיים הוועדה ישיבת מעקב אחר התקדמות הטיפול בנושא.

 

ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה, אך במשרד הרווחה מסרו כי "על מנת להתמודד עם נושא ההסעות לילדים בעלי מוגבלויות, הוקמה ועדה משותפת לנו ולמשרד החינוך. היא תסדיר את הסוגייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשארים בבית (אילוסטרציה)
צילום: עידו ארז
מומלצים