שתף קטע נבחר

קאסיני: ערב מחווה ללווין של שבתאי

כמה קל להשמיץ את המשורר ולומר שהוא מנותק מהעולם, מרחף באוויר, שהראש שלו נעוץ גבוה-גבוה בכוכבים. אז מה? ערב שירה חד-פעמי שיערך מחר מציע לכם לעזוב לכמה שעות את כדור הארץ ולהיפתח לחלל החיצון שמצפה רק לנו

ערב שירה יוצא דופן יערך מחר (שישי) לכבוד חללית נאס"א "קאסיני" שחוקרת כבר מספר שנים את כוכב הלכת שבתאי. האירוע הבלתי שגרתי יתקיים במועדון המילק בתל-אביב ובמסגרתו יקריאו המשוררים חן קלינמן, עודד כרמלי, יואב עזרא, גבריאל מוקד, רועי כספי, חגית גרוסמן ואחרים שירה שתעסוק בלווין המופלא קאסיני אך גם במעמדו המופלא של האדם בעולם שנפתח יותר ויותר לחלל החיצון.

 

 

עודד כרמלי, מיוזמי הערב (יחד עם אסף שטול-טראורינג ורועי כספי), סיפר כי "הרעיון הוא להוציא את הבליינים מהבועה הכדור-ארצית שבה הם נמצאים. לאורך הערב נקרין מאות תמונות של שבתאי שצילמה הקאסיני, משום שכשנחשפים לתמונות האלה מבינים שזה אמיתי: אנחנו יודעים שקיימות פלנטות אבל מתקשים להאמין בזה, וחשוב לנו לתת לאנשים את ההרגשה שהם בני בית במקומות הרחוקים האלו – מתוך שאיפה כמובן להגיע לשם יום אחד".

 

את התמונות המרתקות יקרין VJ טסטו מוקוג'ימה שהגיע במיוחד מיפן, שם לדברי כרמלי אירועים כאלו לא כל-כך נדירים: "נחשיך את המועדון ולצד התמונות נקריא שירה שתנוע מסגנון פסיכדלי ועד בכלל. לאו דווקא מדע בדיוני, אבל בהחלט שירים שמדברים על מעמד האדם ביקום, קטנותו, וגדלותו – תלוי איך מסתכלים על זה".

 

אחד השירים שיוקרא מחר הוא "נשיקה באויר" של המשורר יואב עזרא:

 

הַפִּתְרוֹן לַכִּבּוּשׁ הוּא כִּבּוּשׁ הֶחָלָל

הָלְאָה, הָלְאָה

הַחוּצָה

מֵהַגְּבוּלוֹת הַצָּרִים

שָׁלוֹם אֶזְרָחִים עוֹיְנִים,

חַיּוֹת אָדָם,

הַמַּמְלָכָה מְתַעְתַּעַת בָּחַלּוֹנוֹת

וְהָאֶזְרָחִים בְּכִידוֹנִים

אָז נְשִׁיקָה בָּאֲוִיר לָכֶם

לִפְרִידָה מִתְאָרֶכֶת

לְשָׁנִים

 

שבתאי מדקלם שירה

אטרקציה נוספת היא "הסימפוניה הפסיכופטית" שתושמע במהלך הערב: כוכב הלכת שבתאי משדר אותו רדיו חזקים והקאסיני מתרגמת אותם. האוזן האנושית אינה מסוגלת לשמוע אותם, אולם מדעני נאס"א הורידו את טווח השמיעה כך שיתאים לאוזן האנושית, וכך מתקבלת קומפוזיציה טבעית של כוכב הלכת.

 

כרמלי מספר כי הוא וחבריו מוטרדים מאוד מהעובדה שרבים מחבריהם המשוררים לא מתעניינים כמעט בכלל בהתפתחויות האסטרונומיות האחרונות: "ישנם משוררים שכותבים על הכוכבים וחושבים שהם נראים בדיוק כמו כדור הארץ. הם לא יודעים להבדיל בין מערכת שמש לגלקסיה או לצביר כוכבים, ואין להם מושג מהו גודל היקום.

 

אנחנו רוצים שהם יכירו את זה, יכירו בזה. המידע שם והאנשים לא רוצים להיחשף אליו. לו הייתי צריך לבחור בין '1984' של ג'ורג' אורוול ל'עולם חדש מופלא' של אלדוס האקסלי, הייתי אומר שאנחנו נמצאים אצל האקסלי. המידע זמין לנו אבל האנשים שאננים ביחס אליו ואנחנו רוצים להוציא את האנשים מבורותם כדי שידעו מה מצבם ביקום".

 

"קאסיני: ערב מחווה לווין", יום שישי, 21:00, מועדון המילק (רוטשילד 6) – הכניסה חופשית!

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים