שתף קטע נבחר

ארה"ב: חברת הקונגרס שנורתה שוחררה מביה"ח

לגבריאל גיפורדס היהודייה מצפה עדיין תהליך שיקום ארוך במוסד מיוחד, אך גם הרופאים שאישרו לה לצאת מבית החולים ולטוס ליוסטון יודעים: קרה לה נס. היא מסוגלת לעמוד ומתקשרת עם הסובבים, אך עדיין אינה יכולה לדבר

חברת הקונגרס האמריקנית גבריאל גיפורדס, שנפצעה אנושות בנסיון התנקשות לפני כשבועיים, שוחררה הערב (יום ו') מבית החולים בטוסון שבו הייתה מאושפזת מאז שנורתה בראשה. אף שחל שיפור משמעותי במצבה, היא עדיין אינה מסוגלת לדבר, וצפוי לה תהליך שיקום ארוך.

 

קהל של כ-80 מדורשי שלומה של גיפורדס התאסף בפינת רחוב בסמוך לכניסה למרכז הרופאי האוניברסיטאי בטוסון, ואחד מהם הניף שלט שעליו נכתב "גיפורדס לקונגרס", זכר לקמפיין הבחירות שלה בשנה שעברה. אדם אחר החזיק את דגל ארה"ב. חברת בית הנבחרים בת ה-40 יצאה מבית החולים מעט אחרי השעה 09:00 בבוקר לפי השעון המקומי, והועברה באמבולנס בראש שיירה, בדרך לבסיס של חיל האוויר האמריקני.


מדליקים נרות לכבוד גיפורדס ושאר הקורבנות בטוסון (צילום: AP)

 

מהבסיס הצבאי תוטס גיפורדס ליוסטון, שם תאושפז במוסד שיקום המתמחה בטיפול בפגיעות במוח ובעמוד השדרה. העובדה שהרופאים מאפשרים לה לעזוב את בית החולים ולטוס, מלמדת על השיפור הדרמטי במצבה. במרכז השיקום תצטרך חברת הקונגרס ללמוד מחדש כיצד לחשוב ולתכנן.

 

שלשום קמה גיפורדס לראשונה על רגליה, ובסיוע הצוות הרפואי - הביטה דרך החלון. היא מניעה את ידיה ורגליה, ורואה בשתי עיניה. עם זאת, עדיין לא ברור עד כמה הראייה שלה טובה, וכמה כוח יש לה להפעיל את יד ימין ורגל ימין. עד כה היא לא דיברה כלל, ולא ברור אם תהיה מסוגלת לדבר.

 

הנס של גיפורדס

גיפורדס נורתה במהלך כנס פוליטי שערכה בסמוך לחנות מכולת בעיר טוסון באריזונה, המדינה שאותה היא מייצגת בבית הנבחרים, ב-8 בינואר. הצעיר שירה בה ונתפס לאחר מכן, ג'ארד לאפנר בן ה-22, הספיק לרצוח שישה בני אדם, בהם שופט פדרלי וילדה בת תשע. הוא פצע עוד 13 בני אדם.


זירת הרצח בטוסון, לפני שבועיים. פיילין הסיתה? (צילום: AP)

 

כלי התקשורת האמריקניים דיווחו אז במשך דקות ארוכות כי גיפורדס מתה מפצעיה, אך בהמשך התברר כי היא נפצעה אנושות ונאבקת על חייה. משם החל מסע ההתאוששות המופלא של גיפורדס: בתוך ימים בודדים היא פקחה

את עיניה, תקשרה עם רופאיה באמצעות מבטים ותנועות, ובהמשך אף עיסתה את עורפו של בעלה. אף שהכדור שממנו נפגעה לא הסב לה פגיעה מוחית, צפוי לעבור עוד זמן רב עד שתשתקם לגמרי.

 

מסע הירי של גיפורדס, יהודייה וחברת המפלגה הדמוקרטית, עורר ויכוח ציבורי ער בארה"ב, בדבר השאלה האם התבטאויות אלימות בשיח הפוליטי האמריקני הן שעודדו את היורה לאפנר לבצע את המעשה. בין השאר הוזכרו התבטאויותיה של המועמדת הרפובליקנית לשעבר לתפקיד סגנית הנשיא, שרה פיילין, שגיפורדס הגדירה בשנה שעברה את דבריה נגדה "הסתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיפורדס. המסע המופלא מחכה לסוף טוב
צילום: AFP
היורה לאפנר. הושפע מהשיח הפוליטי?
צילום: AP
מומלצים