שתף קטע נבחר

איך למנוע השמנת ילדים? שישנו יותר בסופ"ש

הקשר בין מחסור בשעות שינה והשמנה בקרב ילדים כבר הוכח בכמה מחקרים. מחקר חדש מצא את הפתרון - ילדים שהשלימו את שעות השינה החסרות בסוף השבוע, הפחיתו את הסיכון להשמין

ילדים המשלימים שעות שינה בסופי שבוע ובחופשות מפחיתים את הסיכוי להשמנה: כך מגלה מחקר חדש שפורסם בגליון האחרון של כתב העת לרפואת ילדים Pediatrics. מחקר זה מהווה עדות נוספת לכך שמחסור בשעות שינה תורם להשמנה. 

 

 

ילדים שסבלו מעודף משקל - ישנו פחות

במחקר החדש בחנו החוקרים את השפעת המחסור בשינה על משקלם של הילדים ועל בקרת חילוף החומרים אצלם. החוקרים בדקו 308 ילדים בגילאי ארבע עד 10 שנים, שעברו בדיקות שינה ומשקל במשך שבוע המחקר.

 

הממצאים העלו כי ממוצע שעות השינה של הילדים היה שמונה שעות, פחות מהמומלץ בגילם. לא נמצא קשר בין שעות השינה לבין משקלם של הילדים. עוד נמצא כי ילדים שסבלו מעודף משקל ישנו פחות מילדים אחרים, ולא השלימו את המחסור בשעות השינה בסופי השבוע. החוקרים סיכמו כי על ההורים לעודד מספר רב יותר של שעות שינה מסודרות יותר, שיסייעו לתפקוד המטבולי של הילדים ולשמירה על המשקל התקין.

 

מחקר קודם, שנערך בארצות הברית בשנת 2008, מצא כי תינוקות ופעוטות הישנים פחות מ-12 שעות ביממה נמצאים בסיכון כפול לסבול מהשמנת יתר בהגיעם לגיל שלוש, בהשוואה לאלה הישנים זמן ארוך יותר. החוקרים הסבירו כי מחסור בשעות שינה גורם להפרשת הורמונים מעוררי רעב, המובילים את הילדים לאכול יותר.

 

בישראל: 5.7% מהמתבגרים סובלים מעודף משקל

השמנה בגיל הילדות נחשבת למגפה במדינות רבות ומצויה בעלייה מתמדת במדינות אחרות. על פי הערכות, כ-22 מיליון ילדים בעולם מתחת לגיל חמש סובלים מעודף משקל. סביר להניח שילדים שמנים יהיו מבוגרים שמנים. עודף משקל, כידוע, הוא הגורם המרכזי לטרשת העורקים ולהתפתחות מחלות לב וכלי דם.

 

סקר לאומי שערך משרד הבריאות בקרב תלמידי חטיבות הביניים והתיכון לפני כשנה מצא כי 5.7% מהמתבגרים בישראל מוגדרים בעלי עודף משקל, וכי שיעור הבנים שסובלים מהשמנה (7.7%) גבוה משיעור הבנות (4.1%). מהסקר עלה עוד כי 70% מבני הנוער מדווחים על אכילה מול הטלוויזיה גם כשהם לא רעבים, ויותר ממחציתם (51%) 'אוכלים מתוך שעמום', כדבריהם. כ-39% מבני הנוער דיווחו על כך שתמיד או לעיתים קרובות הם 'חוטפים' משהו לאכול בין הארוחות, ורק כ-52% דיווחו על עיסוק סדיר בפעילות גופנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילדים ישנו בממוצע שמונה שעות בלבד בלילה
צילום: index open
מומלצים