שתף קטע נבחר

בג"ץ על בנייה בבית-אל: מוציאים צווים ומתעלמים

"סדרי עדיפיות זו מילת קסם. הם אף פעם לא הופעלו", אמרה נשיאת בית המשפט העליון, במהלך דיון על בנייה בלתי חוקית בהתנחלות. השופט מלצר: "כשאין מספיק מקורות, כנראה שמספיקים להוריד בית בשנה"

ביקורת חריפה של נשיאת בית המשפט העליון על המדינה: השופטת דורית ביניש אמרה בצהריים (יום ב'), במהלך דיון סוער בעתירה בנוגע להתנהלות המדינה בבנייה בלתי חוקית של חמישה מבנים בישוב בית אל, כי "סדרי עדיפויות זו מילת קסם. הם אף פעם לא הופעלו. איפה מתקיימים סדרי העדיפויות שלכם, שבכל שבוע אתם מדברים עליה?"

 

 

שופטי בג"ץ הורו בסוף הדיון למדינה לדאוג להפסקת הבנייה של חמשת המבנים ולפקח שהם לא יאוכלסו. השופטים הורו למתנחלים להפסיק לבנות על הקרקע, המוגדרת כפרטית. במהלך הדיון מתחו השופטים ביניש, חנן מלצר ועדנה ארבל ביקורת חריפה על המדינה. ביניש אמרה לנציגת המדינה: "אתם אומרים שאתם מתכוונים להרוס, אבל אתם לא עושים כלום".

 

השופט מלצר נזף גם הוא בנציגת המדינה: "אתם כל הזמן אומרים 'סדרי עדיפויות', יכול ליהות שאין לכם מספיק מקורות לאכוף, כגון תקציב וכוח אדם. אתם צריכים להציף את זה. כשאין מספיק מקורות, כנראה שמספיקים להוריד בית בשנה. אתם מוציאים צווים ואף אחד לא מתייחס לזה. גם לא אתם. כל הזמן אתם נותנים תשובה של סדר עדיפויות. זה לא מקובל וזו לא תשובה. תתנו פירוט מדויק".

 

השופטת ביניש המשיכה במתקפה: "הוצאנו צווי ביניים והם הופרו. לאפשר את המשך את הבנייה זה בניגוד למה שאתם אומרים. הבעיה המרכזית בעייני שזה על קרקע פרטית". השופט מלצר פנה לנציג המועצה המקומית בית-אל, שאמר שאין להם סמכות להרוס: "האם לבתים כאלו יש לכם סמכות לחבר אותם לתשתיות? אתם אחראים על התשתיות? הרי זה לא מגיע מהשמיים".

 

עו"ד שלומי זכריה, שהגיש את העתירה מטעם ארגון יש דין, ביחד עם עורכי הדין מיכאל ספרד, לב אבישר ומוחמד שקיר, אמר בתום הדיון: "בית המשפט העליון אותת היום לגורמי האכיפה, כי לא ניתן להשלים עם עצימת העיניים האקטיבית והמחדלים המתמשכים הנובעים מהיעדר אכיפה. בפועל, מדובר במקרה ראשון בו הוטלה חובה אקטיבית על המדינה לאכוף צווים שהיא עצמה הוציאה. בית המשפט שב והדגיש את החשיבות בשמירה על אדמות פלסטיניות פרטיות, אשר נחשפות פעם אחר פעם לפעולות נגדן".

 

אין זו הפעם הראשונה, בה מתייחסת השופטת ביניש לסדר העדיפויות

 של המדינה בהתנחלויות. בחודש ספטמבר אשתקד מתחה נשיאת בית המשפט העליון ביקורת על התנהלות המדינה, במסגרת דיון שנערך בעתירת ארגון "יש דין", שביקשה לממש צווי הריסה לבתי מתנחלים סמוך לבית אל.

 

אז היא אמרה: "אנחנו יושבים בהרבה תיקים כאלה ומכל ההצהרות על סדרי העדיפויות האכיפה, באף תיק לא ראינו שיש מימוש צווים. אין שום עדיפות כי דבר לא מתבצע".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטת ביניש. שוב מבקרת
צילום: ג'ורג' גינסברג
השופט מלצר. יש תקציב?
באדיבות אתר מדינת ישראל הרשות השופטת
מומלצים