שתף קטע נבחר

המשימה: להגדיר מחדש את הקילוגרם

האם זה מוגזם לצפות מיחידת מידה אוניברסלית שתישאר כמו שהיא ולא תוריד ממשקלה? הקילוגרם, שערכו נקבע על פי גליל מתכת שנשמר היטב בפרברי פריז, איבד בשנים האחרונות ממשקלו. כעת מחפשים המדענים שיטה אחרת להגדרת מסה

מדענים הודיעו אמש כי הם מתקרבים לקראת המצאת הגדרה חדשה לקילוגרם שאינה מנוסחת בפרמטרים פיזיקליים רגילים, לאחר שהתברר כי גליל המתכת שמשמש כסטנדרט הבינלאומי לקילוגרם איבד מעט ממשקלו.

 

הגליל שעשוי מהמתכות פלטינה ואירידיום נמצא בלשכה הבינלאומית למידות ומשקלות שעל יד פריז מאז שנת 1889, שם הוא נשמר היטב באמצעות נעילה משולשת. אלא שבשנת 2007 גילו מומחים כי הוא איבד כ-50 מיקרוגרמים ממשקלו – כמות השווה לגרגיר קטן של חול.


האבטיפוס הבינלאומי של הקילוגרם (צילום: AFP)

 

לכן, כעת הם מחפשים אמצעי אחר שיאפשר להגדיר את המידה קילו, בדומה למידות אחרות שמנוסחות באופן לא פיזיקלי כמו מטר, שנייה, אמפר, מעלות קלווין, מולים וקנדלה (למדידת עוצמת אור).

 

הניסויים האחרונים בתחום מתמקדים בניסיון לקשר בין מסה לקבוע פלנק, שהוא קבוע מרכזי בפיזיקת הקוונטים.

 

מייקל סטוק מהלשכה הבינלאומית למידות ומשקלות שעתיד לדון בלונדון בשני הקרוב בשינוי המוצע, אמר כי גוש המתכת, שידוע כאב-טיפוס הבינלאומי של הקילו, הגיע לשלב שבו הוא הפסיק להיות שימושי:

 

"המדידות הולכות ונעשות יותר ויותר מדויקות, ומדידות מדויקות מצריכות יחידות מידה מוגדרות היטב". הוא הוסיף כי "הניסויים שלנו מתקדמים, אך מוקדם עדיין להוציא לפועל את ההגדרה החדשה של הקילוגרם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלשכה הבינלאומית למידות ומשקלות
מומלצים