שתף קטע נבחר

סא"ל בורברג: שמח שזה נגמר, רוצה לשוב לתרום

"כל מה שמעניין אותי עכשיו זה לחזור למשפחתי, לבת שלי ולחזור לתרום לצבא", אמר המג"ד מנעלין בתגובה ראשונה בשידור החי של ynet, אחרי ההחלטה שלא להורידו בדרגה. השופטים המליצו: לעכב את קידומו. החייל היורה יורד בדרגה

סא"ל עמרי בורברג יישאר סגן אלוף, ויכול לנשום לרווחה. זמן קצר לאחר שבית הדין הצבאי המיוחד קבע כי המג"ד שהיה מעורב בירי כדור גומי על מפגין כפות בנעלין, לא יורד בדרגה, הגיב בורברג לראשונה. "כל מה שמעניין אותי עכשיו זה לחזור למשפחתי, לבת שלי ולחזור לתרום לצבא", אמר המג"ד בשידור החי של ynet.

 

 

"האירוע הזה נגמר אחרי שנתיים וחצי. קשה לתאר את המשקל הכבד שנשאתי בתקופה הזאת ואני בטוח שגם לאונרדו נשא את אותו משקל. אני שמח שהוא נגמר. אני מקבל לחלוטין את הקביעות של בית המשפט, לגבי גזר הדין ולגבי חלקי באירוע", אמר.

 

שנתיים וחצי אחרי שב-ynet נחשף הסרטון שהפך לאחת הפרשות המדוברות ביותר בצה"ל, קבעו שופטי בית הדין הצבאי בקריה כי בורברג, שהורשע באיומים, ישמור על דרגות הסא"ל שלו. הם המליצו לעכב את קידומו במשך שנתיים וקבעו כי לא יוכל לשרת בתפקיד פיקודי במשך שנה.

 

אמו של בורברג אמרה בשידור של ynet כי "אני מאושרת שזה נגמר. שנתיים וחצי אנו חיים תחת משפט, דיונים, ניחושים בצורה נוראית. זה לא לילה וזה לא יום. היתה לנו תקופה מאוד קשה. עמרי המשיך לתפקד בצבא כאילו לא קרה שום דבר. הוא המשיך לתפקד באחריות כפי שהוא עשה בכל שירותו במשך 17 שנה".

 

"האירוע הזה הוכנס לפרופורציות"

הסרטון שנחשף ב-ynet ובו נראה מפקד הגדוד אוחז במפגין אשרף אבו רחמה, כשהוא כפות ועיניו מכוסות, ומולו עומד סמל-ראשון לאונרדו קוריאה, כשהוא יורה לעבר רגליו כדור גומי, הותיר רושם שלילי עז בישראל ומחוצה לה על התנהגותם המוסרית של חיילי צה"ל בשטחים. השופטים קבעו כי קוריאה יורד לדרגת טוראי.

 

עורך דינו של בורברג, עו"ד שלמה ציפורי, אמר כי "בית הדין הצבאי הכניס את האירוע הזה לפרופורציות. היתה פה טעות במהלך פעילות מבצעית שעליה עמרי נענש בשנתיים וחצי האלה. בית הדין איזן את התמונה ואני שמח על כך. בסך הכל הייתה פה תקלה בתקשורת בין המפקד לחייל.

 

"אני שמח שחרף העמדה הקיצונית של התביעה, בית הדין שם את הדברים בפרופורציות. אני חושב שצה"ל ומדינת ישראל הרוויחו מג"ד מצוין. אני מקווה שבפרקליטות יקבלו את התוצאה ונמשיך הלאה. לבג"ץ הוצגה תמונה מסוימת שהיום ברור שהיא מוטעית".

 

הורדת הדרגה לא תשפיע על החייל

עורך דינו של החייל היורה קוריאה, עו"ד אשר חן, אמר בשידור החי של ynet כי "התחושות של לאונרדו היו מאוד קשות לאורך המשפט. צריך לזכור שמדובר בחייל מאוד איכותי שהתנדב לכל משימה. הוא סבר שההליך המשפטי הזה הוא על סמך פקודה שניתנה לו על-ידי מפקדיו.

 

"בית הדין התייחס לכך כטעות אנוש ולא נענה לדרישת התביעה. אף אחד לא התכוון לפגוע במישהו. אני חושב שדו"ח גולדסטון נתן תנופה לא ראויה לתיק הזה. מבחינת לאונרדו, העונש שהוטל עליו הוא לא מעשי שכן הוא חייל מילואים וההורדה בדרגה לא תשפיע עליו".

 

התובע בתיק, עו"ד רונן קצף, אמר כי "ברור שגזר הדין שניתן

הוא קל באופן משמעותי ממה שהתביעה ביקשה. אנחנו נבחן את פסק הדין ונשקול לאחר מכן אם יש מקום להגיש ערעור. צריך להדגיש כי דעת הרוב של השופטים היתה שאין להעלות ספק כי הסרט מפוברק".

 

הסנגור הצבאי הראשי, עו"ד אודי בן אליעזר, אמר: "אני שמח שנעשה צדק. בסופו של דבר המערכת והצבא הרוויחו את עמרי חזרה. ניתן ביטוי שמדי פעם כן נעשה צדק ונקודות זכות שבן אדם צובר במשך שירות תובעני, לא נזרקות לפח, אלא נזקפות לזכותו ביום פקודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סא"ל בורברג. נשאר סא"ל
צילום: עופר עמרם
קוריאה. הורד לדרגת טוראי
צילום: עופר עמרם
מומלצים