שתף קטע נבחר

סודן: מקבלים תוצאות המשאל, "שיהיה בהצלחה"

בהתייחסות ראשונה להצבעה הגורפת של תושבי דרום סודן בעד התנתקות ממדינת האם המוסלמית, אמר סגן נשיא סודן כי ארצו "מסכימה ומקבלת את התוצאות". השאלה כעת: האם יושג הסכם על הנפט והאם ייפתר הסכסוך הטריטוריאלי במחוז אביי

סודן מורידה ראש באלגנטיות ומקבלת את החלטת דרום סודן: סגן נשיא סודן אמר הערב (יום ב') כי ארצו מכירה בתוצאות משאל העם שהתקיים בדרום סודן, בו הצביע רוב עצום של 99 אחוז בעד היפרדות מחלקה המוסלמי של המדינה. מדובר בתגובה הראשונה של גורם מהדרג הבכיר ביותר בסודן לתוצאות המשאל, שלווה בפרץ שמחה וחגיגות המוניות בדרום.

 

 

"אנו מסכימים ומקבלים את תוצאות המשאל שפורסמו אתמול. אנו מאחלים לאחינו בהצלחה בהליכים הנוגעים להקמת המדינה החדשה", אמר סגן הנשיא, עלי אוסמן מוחמד טהא, במסיבת עיתונאים שקיים בחרטום. דבריו של טהא שמים קץ לשמועות וההערכות השונות שנשמעו בשבועות האחרונים באשר לאופן שבו תגיב סודן לתוצאות. בין היתר, הועלתה האפשרות שסודן תדחה את התוצאות או שתדחה את ההכרה בתוצאות המשאל בנסיון למנף את כוחה במשא ומתן שעוד נכון לה עם הדרום.


 

אחת המחלוקות שטרם נפתרו נוגעת לחלוקת רווחי הנפט מהמרבצים הגדולים שבאזור הגבול בין סודן לדרום סודן. מחלוקת אחרת נוגעת לשליטה במחוז אביי והיקף זכויות המרעה שלהם ייזכו שבטים צפוניים - אם יועבר השטח לידי הממשל החדש.

 טהא אמר מצדו כי סודן מוכנה לנהל משא ומתן בנושא.

 

נשיא דרום סודן, סלבה קיר, אמר במהלך כנס האיחוד האפריקני המתקיים באתיופיה, כי ארצו תמתין כעת לתוצאות הסופיות של משאל העם ולהכרה ממדינות עולם. רק לאחר מכן, ככל הנראה בתחילת חודש יולי, צפויה המדינה החדשה להכריז על עצמאותה ולהצטרף כחברה הצעירה ביותר באו"ם. "אין לנו כל כוונה לחזור אל הימים המרים של הפירוד. אנו רוצים בהעברה דמוקרטית של סמכויות", אמר קיר. "הקלפי ניצחה היום את כדור הרובה".

 

משאל העם נערך בהתאם להסכם השלום שנחתם ב-2005 בין כוחות הדרום לבין ממשלת סודן. ההסכם שם קץ ל-20 שנות מלחמת אזרחים באזור, שגבתה את חייהם של לפחות שני מיליוני אזרחים. במהלך משאל העם נדרשו תושבי הדרום להכריע אם יתנתק מחוזם ממדינת האם או שימשיך להיות נתון לריבונות הממשלה בחרטום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחכים כבר לעצמאות. דרום סודן
צילום: רויטרס
נשיא הדרום, סלבה קיר
צילום :AP
מומלצים