שתף קטע נבחר

הלחם מתייקר: 'אלפי בתי אב יצטרפו למעגל העוני'

במשרד הרווחה בוחנים את ההחלטה להעלות את מחירי הלחם בשיעור של 3.3 אחוז ויגישו המלצות לשר כחלון. יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים מזהיר שאת התוצאות נראה בדו"ח העוני הקרוב ובעמותת לתת מתריעים מפני "המדיניות הניאו-קפיטליסטית" של רה"מ: "המחאה העממית תגיע גם אלינו"

"זו פגיעה קשה בשכבות החלשות", הזהירו הערב (יום ה') גורמים המטפלים בשכבות החלשות בעקבות ההודעה על התייקרות מחירי הלחם שבפיקוח בשיעור של 3.33 אחוז. "את התוצאות נראה בדו"ח העוני הבא". ההתייקרות תיכנס לתוקף ביום שלישי הקרוב.

 

 

מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ', אמר בשיחה עם ynet כי המשרד והביטוח הלאומי יבחנו את ההשלכות של התייקרות המחירים, אחרי שגם מחירי המים והדלק התייקרו, ויציגו אותם בפני השר משה כחלון. "הלחם הוא מרכיב בסיסי בסל המזון של אדם", הזכיר איצקוביץ', "אנשים אינם יכולים להסתדר בלעדיו, בכל מחיר אנשים יקנו לחם וכמובן שההשפעה על ההכנסה הפנויה היא ישירה".


מחירי הלחם החדשים (בשקלים)

מחירי הלחם החדשים (בשקלים)
סוג הלחם מחיר החל מ-3.10.10

מחיר החל מ-8.2.11

לחם אחיד (כהה) 4.76 4.92
לחם לבן 4.76 4.92
חלה 500 גר' 5.20 5.27
לחם אחיד פרוס 7.15 7.38
לחם לבן פרוס 500 גר' 6.35 6.56
  

"ביום ראשון נגיש לשר כחלון את הממצאים והמלצות על פעולה שנצטרך לבצע בעקבותם", אמר איצקוביץ', "אחרי שננתח, נדע יותר מה הכלים שנצטרך להפעיל כדי למנוע פגיעה בשכבות החלשות".

 

רינה, מורה מהצפון, מספרת שהיא רואה יותר ויותר ילדים עניים בבית הספר בו היא

מלמדת. "כל המעבר הזה של עליית המחירים, מים, דלק, לחם, מקשה על המשפחות הנזקקות", היא אומרת, "אנחנו רואים שפחות ופחות הורים משלמים אגרה לבית הספר ואנחנו יודעים שאי אפשר לבוא אליהם בטענות, כי אין להם פשוט מה לאכול".

 

היא מספרת שכבר נתקלה בילדים שמגיעים בלי אוכל לבית הספר, או נתקעים בלי כרטיסייה לאוטובוס ופשוט לא באים ללימודים. "עליית מחירים תגרום ליותר ויותר ילדים להגיע בלי ארוחת עשר. אנחנו מעניקים תלושים לארוחה בקפיטריה של בית הספר, אך מספר התלמידים שזקוקים לתלושים האלה גדל יותר ויותר".

 

"מנציחים את העוני, הורסים את המדינה" 

בביקורים בבתי תלמידים רינה נחשפה לא מעט לעוני. "ראיתי מקרר ריק, בית ללא רהיטים. זה עצוב מאוד. הם מציעים לשתות ומוזגים תה עם תיון שהשתמשו בו הרבה. לי כמורה עצוב מאוד ואני מרגישה חסרת אונים. אני מרגישה שלמעלה בכלל לא מבינים מה הם עושים. ברגע שהם הורסים את העתיד של הילדים האלה, מנציחים את העוני, הם הורסים את המדינה".

 

באיגוד העובדים הסוציאליים הביעו דאגה מעליית המחירים ואמרו כי המהלך יוביל ליותר ויותר נזקקים שיגיעו ללשכות הרווחה. "את התוצאות של עליית מחירי הלחם, שמצטרפים לעליית מחירי המים והדלק, שכתוצאה מזה עולה המחיר של התחבורה הציבורית, נראה בדו"ח העוני הבא, כשאלפי משפחות יצטרפו למעגל העוני, כתוצאה מהמדיניות המתמשכת של הממשלה לפגוע בשכבות החלשות ביותר", אמר ל-ynet איציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

 

לדברי פרי, "עליית מחירים של מוצרי יסוד בסיסיים שבכל בית, מחייבת את הממשלה לראות את ההשלכות של זה בתורים הארוכים בלשכות הרווחה ובתי התמחוי, של האנשים שמבקשים פת לחם".


"נראה את ההשלכות בתורים לבתי התמחוי" (צילום: ירון ברנר)

 

בעמותת ידיד טוענים כי בעת האחרונה הם מתמודדים עם מאות פניות חדשות מאזרחים

שאינם עומדים בתשלומי המים הגבוהים. "אם מחברים את זה לנושא של עליית מחירי התחבורה הציבורית בגלל מחירי הדלק, אנחנו חוזרים לימי נתניהו של 2003 - פגיעה קשה בשכבות החלשות", אמר סמנכ"ל העמותה, רן מלמד. "הממשלה צריכה להגביר את הסבסוד למוצרי היסוד ולהוריד את מחירי המים".

 

ערן וואינטרוב, מנכ"ל עמותת לתת שמאגדת יותר ממאה עמותות שמספקות מזון לנזקקים, אמר ל-ynet: "העלייה במחירי הלחם, שמצטרפת לעליה במחירי הדלק ובמוצרי צריכה נוספים, מכבידה מאוד על השכבות החלשות ומהווה משקולת נוספת על אבן הריחיים שנתניהו שם על צווארם".

 

"המצוקה של העניים רק הולכת ומעמיקה והמרחק ביניהם ובין הישראל הנורמטיבית כמעט שאינו ניתן לגישור", טוען וואינטרוב, "המחאה החברתית היא חלק מהתרבות במדינות אירופה והיא פורצת גם במדינות שכונות לנו. אם נתניהו ימשיך במדיניות הניאו-קפיטליסטית שמפקירה את האנשים החלשים, המחאה העממית תגיע גם אלינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"השפעה ישירה על ההכנסה הפנויה". איצקוביץ'
צילום: אורי מדמון
איציק פרי. "מדיניות מתמשכת של הממשלה"
"חוזרים לימי נתניהו של 2003"
צילום: AFP
מומלצים