שתף קטע נבחר

התלונות בוטלו, במשרד הפנים מתעקשים לגרש

גלינה מלאכי, שהגיעה ממולדובה והתחתנה עם ישראלי טוענת כי משרד הפנים מתנכל לה. בעתירה שהגישה היא טוענת כי למרות שתלונות הדדיות שהגישו במשטרה בוטלו, במנהל האוכלוסין משתמשים בנימוק הזה כדי לגרשה מהארץ

התלונות במשטרה בוטלו אבל משרד הפנים עדיין רוצה לגרש: גלינה מלאכי, תושבת עלי שהגיעה לארץ ממולדובה ונמצאת בהליכי גיור מתקדמים, טוענת כי משרד הפנים מתנכל לה ורוצה לגרש אותה ואת שני ילדיה הקטנים ללא כל סיבה מוצדקת. לטענתה, מנהלת במנהל האוכלוסין בירושלים מנסה להתנקם בה, והדבר עלול להפרדת הילדים מאביהם.

 

 

בעתירה מנהלית שהגישה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בירושלים טענה מלאכי (43) כי הגיעה לארץ בשנת 2002 עם שני ילדיה כדי לטפל בזוג קשישים מההתנחלות עלי שבחבל בנימין. לאחר זמן מה היא התאהבה בבנם של הקשישים והשניים הפכו לבני זוג, ואף התחתנו במולדובה ב-2008.

 

משרד הפנים העניק לה תעודת זהות זמנית לשנה, אולם זמן קצר לאחר הנישואין עבר חתול שחור בין בני הזוג. השניים הגישו תלונות הדדיות במשטרה בגין תקיפה, אולם לאחר זמן קצר המשבר חלף. ביוני 2009 אף נולדה לבני הזוג בת משותפת וכעת כולם גרים יחד כמשפחה.

 

בעתירה שהגישה גלינה באמצעות עו"ד ארקדי אליגולאשוילי מהלשכה לסיוע משפטי בירושלים של משרד המשפטים, עולה כי כמה חודשים לאחר מכן שלחו בני הזוג בקשה לאיחוד משפחות, כולל כל האישורים הדרושים, בהם מסמכים המעידים על כך שהתיקים שלהם במשטרה בגין התלונות ההדדיות כבר נסגרו.

 

דיברו עם המנהלת, וקיבלו סירוב

השניים דאגו לכך שגלינה תמשיך לקבל אישור להישאר בישראל, ובעלה קיים שיחת טלפון עם אחראית על מתן האשרות והרישיונות במנהל האוכלוסין בירושלים. היא הודיעה לו שאישורי המשטרה התקבלו והיא תהיה בקשר טלפוני עם בני הזוג. אלא שלאחר כמה ימים שלא שמעו ממנה, טוען עו"ד אליגולאשוילי, ניגשו השניים בעצמם לסניף קבלת קהל, אך אותה אחראית כעסה שהגיעו ולא חיכו לטלפון ממנה. היא הסבירה להם שחסר לה כוח אדם, וביקשה מהם להגיע אליה פעם נוספת כעבור מספר ימים.

 

בני הזוג, טוען עו"ד אליגולאשוילי, הסבירו לה שקשה להם להגיע מהיישוב עלי וביקשו בכל זאת לקבל את האשרות באותו יום. לאחר שסירבה הם ניגשו השניים למנהלת שלה וביקשו ממנה שתסייע להם בעניין, אולם למרות זאת לא קיבלו השניים את האשרות.

 

מספר ימים לאחר מכן, טוענת גלינה, משרד הפנים בישר להם כי לא יקבלו את מבוקשם, וכי על גלינה וילדיה לעזוב את הארץ תוך חודש. עוד נטען בעתירה כי לבעלה של גלינה הוסבר על-ידי אותה אחראית שאם הם לא היו פונים למנהלת שלה הם כבר היו מקבלים את האשרה. במשרד הפנים הסבירו להם כי הסיבה שלא קיבלו את האשרה היא בגלל התיקים הפתוחים שיש נגדם במשטרה.

 

עוד כותב עו"ד אליגולאשוילי, כי קיים ספק רב לגבי תום הלב של משרד הפנים בהחלטתו, שכן למרות שהמשרד יודע שהתיקים במשטרה נסגרו כבר לפני כשנה הוא עדיין משתמש בנימוק הזה לדחיית הבקשה.

 

עו"ד אליגולאשוילי אמר ל-ynet: "מקרה זה מדגים את חוסר הרגישות שמפגין משרד הפנים לעיתים קרובות במקרים אלו שבהם מתעלמים לגמרי מהמצב העובדתי ומכנות הקשר בין בני הזוג, ונתלים באמתלות שאינן קיימות על מנת לגרש מהארץ אנשים שהקימו בישראל משפחה רק משום שאינם יהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים