שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

קוקטיילים או פסולת? ארדן בחר נכון

"השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, עמד בפיתוי: הוא ויתר על האו"ם לטובת משרד ממשלתי קטן. האמת? אם אתם שואלים אותי, הוא עשה עסקה לא פחות טובה". עדי וולפסון משבח, וגם מסמן את המהפיכות הסביבתיות שעוד ממתינות להתממש

ההצעה שקיבל השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, להתמנות לשגריר באו"ם היתה ללא ספק מפתה. השדרוג, כביכול, מראשות משרד "קטן וזוטר" בישראל לפסגת העולם - להתחככות עם סוגיות הליבה של מדינת ישראל ומדיניות החוץ שלה ולהליכה בעקבות מנהיגים דוגמת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשמע לרגע כמתכון בטוח לעתיד.

 

עוד חדשות וכתבות - בפייסבוק של ynet

 

אבל למרות כל ההימורים הפוליטיים, ארדן החליט לבחור שוב בסביבה. וגם עכשיו, כמו בסבב חלוקת התיקים של ממשלת נתניהו עם הקמתה, הוא החליט להישאר מחויב לתפקיד שלקח על עצמו, שהפך להיות כבר הרבה יותר מתפקיד, ולהמשיך את המהפכות שבחר להוביל.

 

האמת, אם אתם שואלים אותי, ארדן עשה עסקה לא פחות טובה. בינינו, אין אף משרד אחר במדינת ישראל שיכול להוביל מהפכות כמעט בכל תחום שנוגע לחיינו ושעוסק בנושאים כל-כך קיומיים וגלובליים, כמו המשרד להגנת הסביבה. לכן זו הזדמנות טובה עבור ארדן להציב יעדים חדשים ושאפתנים יותר ולהמשיך ולהפעיל את כל כוחו הפוליטי בכדי לקדם את התחום.

 

מי שעוקב אחרי פועלו של המשרד בראשותו של ארדן ואחר התבטאויותיו של השר, שלא פעם נשמעות כאילו צוטטו מפיו של פעיל בארגוני הסביבה, יודע שארדן מלין פעם אחר פעם על הסמכויות המצומצמות שבידיו. רק לאחרונה, בדיוני התקציב הדו שנתי בכנסת אמר ארדן: "אין לי בעיית תקציב, חסרות לי סמכויות".

 

להוציא את הסביבה מבין הכסאות

הבנה זו הובילה אותו לקדם את המהפכה החשובה בניהול הפסולת בישראל, נושא שנמצא רובו ככולו בידי המשרד להגנת הסביבה, אבל גם למאבקים חוזרים ונשנים מול שר התשתיות ושרים אחרים. אבל עכשיו הגיע הזמן להוביל לתהליך מובנה של אינטגרציה אמיתית ודו-שיח סביבתי בין משרדי הממשלה השונים.

 

נושאי איכות הסביבה נמצאים על השולחן של כל משרד ממשלתי, אבל פעמים רבות נופלים דווקא בין הכיסאות. ארדן לא יוכל לנכס את כל הסמכויות הסביבתיות לטובת משרד להגנת הסביבה ולכן היעד האמיתי שלו הוא להוביל לשינוי סביבתי לא רק אצל הציבור אלא גם אצל משרדי הממשלה השכנים ובעיקר להוביל לסנכרון בינמשרדי בתחום.

 

ארדן גם קושר, ובצדק, בין עליות המחירים בארץ ובעולם ומחירי הנדל"ן הגבוהים בישראל ובין התכלות משאבי הטבע ותרבות הצריכה הבזבזנית של החברה המודרנית. גם קמפיין הפרסום החדש של המשרד מסמן את הקשר הישיר בין התייעלות סביבתית לחסכון כלכלי.

 

דווקא בשל כך, חשוב מאוד שהמשרד להגנת הסביבה יקדם יותר פרויקטים להתנהלות סביבתית, במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובבתי האזרחים. המשימה האמיתית היא להוביל לשינוי בהרגלי הצריכה ולהפחתה בשל הפסולת במקור - ולא רק לפתרונות קצה בנושאים הללו. 

 

הפארקים, הפסולת והאוויר שלנו

תחום נוסף שארדן מבטיח להמשיך ולפעול לקידומו הוא פיתוח שרשרת של פארקים מטרופולינים לאורכה של ישראל. אבל סוגיית השטחים הפתוחים בארץ אינה מסתכמת בריאה ירוקה לכל עיר ואפילו לא במאבק בחוף פלחים או בחוף בצת.

 

האיום של רפורמת התכנון והבנייה של ראש הממשלה נתניהו מרחף מעל השטחים הפתוחים בישראל כעננה שחורה, ולארדן יש משימה לא פשוטה להפריד בין רישוי לבין תכנון.

 

האתגרים הגדולים של המשרד להגנת הסביבה עוד לפניו. יישום חוק אוויר נקי, חוק האריזות, וחוק שיקום קרקעות מזוהמות יהיה הרבה יותר מורכב מהחקיקה שלהם. גם התהליך ליישום ההתחייבות הלאומית להפחתת פליטות גזי חממה והדאגה לבריאות הציבור לא יתממשו רק עם רצון טוב ואפילו לא עם תקציבים.

 

מבלי להגביר באופן משמעותי את האכיפה הסביבתית ולייצר מאזן ברור של פרס וקנס כלפי האזרחים, הרשויות, העסקים והתעשיות, התהליכים הגדולים שעומדים בפנינו לא יושלמו.

 

יש כאלו שטוענים כי המהפכה הסביבתית בישראל היתה מתרחשת איתו או בלעדיו. עם זאת, ארדן הוא לדעת רבים האיש הנכון במקום הנכון. אבל ההתחייבות המחודשת שלו לאיכות הסביבה של אזרחי ישראל נותנת תקווה שגם כשיעזוב את כסא השר ויתקדם הלאה הוא יישאר השגריר הסביבתי הכי טוב שלנו. 

 

ד"ר עדי וולפסון הוא מרצה במרכז לתהליכים ירוקים במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמד בפיתוי. ארדן
צילום: מירי שאול
מומלצים