שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שרים בקבר יוסף המשופץ: "לחזור לנוכחות קבועה"

  עשור אחרי שהושחת, נחנך בשכם קבר יוסף המשופץ בטקס בהשתתפות 2,000 איש ובמעמד השרים כחלון, אדלשטיין והרשקוביץ, שקראו לחדש את הנוכחות הישראלית במקום: "גם לפי הסכמי אוסלו הקבר שייך למדינת ישראל"

  בהשתתפות 2,000 איש ובמעמד השרים משה כחלון, יולי אדלשטיין ודניאל הרשקוביץ נחנך הלילה (יום ה') בשכם מבנה קבר יוסף המשופץ והמצבה שנבנתה מחדש לאחר שנהרסה באינתיאפדה השנייה, כשפלסטינים השתלטו על המקום. "חובה עלינו להחזיר את התפילות, הפעילות והנוכחות הקבועה לקבר יוסף", אמר שר המדע הרשקוביץ.

   

   

  באירוע השתתפו גם ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, הרב האזורי בשומרון אליקים לבנון, רבנים, מקובלים וראשי ההתיישבות בשומרון. הרשקוביץ נשא דברים לאחר תפילה קצרה וקריאת פרקי תהילים ואמר כי "גם לפי הסכמי אוסלו הקבר שייך למדינת ישראל. לצערנו, נאלצנו לעוזבו לפני עשר שנים בימי האינתיפאדה, אבל ברוך השם היות ואנחנו זוכים לחזור, המקום שופץ והשקט חזר לאזור ולשכם בזכות צה"ל ששולט באזור ביטחונית".


  כחלון, הרשקוביץ ואדלשטיין (צילום: יצחק אלהרר, סקופ 80)

   

  שר ההסברה אדלשטיין אמר: "בשם כולנו, אני קורא שלא נצטרך לחזור לכאן עם שיירות בלילה, אלא שתחזור לקבר יוסף הנוכחות הצה"לית הקבועה ויחזרו לכאן לימודי התורה בקביעות".

   

  שר הרווחה משה כחלון סיכם: "כולנו יודעים מה התחולל פה בשנים האחרונות והרבה מאיתנו התפללו ליום הזה במיוחד, אחרי שהאויבים שלנו השחיתו אותו ופגעו בו בצורה ברוטאלית בלי לחוס על המקום הקדוש הזה. אבל מסתבר שהעם היהודי וארץ ישראל, ארץ אבותנו, חזקים יותר מכל דבר אחר, והראיה שאנחנו פה מכל רחבי הארץ ובעזרת השם נישאר פה לעוד הרבה הרבה שנים".

   

  "לתקן את המעוות, לחדש את ההתיישבות" 

  ראש המועצה מסיקה הודה לחיילי צה"ל על אבטחת קהל ההמונים, וקרא לממשלת ישראל שלא להסתפק בשיפוץ הקבר אלא לחדש את הנוכחות וההתיישבות היהודית בקבר יוסף: "אין אומה בעולם שהיתה מאפשרת למקום קדוש, סמלי ושורשי כל כך לעמה להיות מבוזה כמו קבר יוסף. אני קורא לממשלת ישראל לתקן את המעוות, לקבל החלטה רשמית ולחזור ולחדש את ההתיישבות והשהייה היהודית בקבר יוסף".  


  קבר יוסף לפני עשור. "המקום שופץ, השקט חזר" (צילום: AP)

   

  המצבה, שמשקלה חמש טונות, הוקמה מחדש על-ידי אנשי חברת הבנייה הר כביר, בשיתוף אגודת שכם אחד, המועצה האזורית שומרון וקציני וחיילי צה"ל.

   

  לאחר הטקס המרגש, קצת לפני הגעת האלפים מרחבי הארץ, התקיימה במקום מסיבת סידור

  של תלמידות כיתות א' בבית הספר האזורי לבנות "נחלת צבי" באלון מורה. בין הבאים היו רבנים ומקובלים, חברי מועצות ערים מרחבי הארץ, קציני צבא בכירים, בהם מפקד חטיבת שומרון אלוף-משנה נמרוד אלוני וקצין ההגנה מחרבית שומרון רב-סרן מקי סיבוני, וכן גאון אב בית הדין "חניכי הישיבות" בבני ברק, הרב מרדכי גרוס.

   

  הרב אליקים לבנון אמר לקהל כי "אנחנו זוכים לרגעים מרגשים, שלושים שנה אני מכיר את המקום, חווינו את יופיו וגם לצערנו את הריסתו לפני עשר שנים, כאשר הכיפה היתה מנופצת והכל שרוף, ומודים לריבונו של עולם ולכל הגופים שפעלו לשיפוץ הקבר. אנינו שמחים בשמחתו של יוסף, ומצפים שאכן בזכות יוסף הצדיק תפעל פעולתו שהיא קרוב וחיבור כל עם ישראל".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אדלשטיין. לא לחזור בשיירות בלילה
  צילום: יצחק אלהרר, סקופ 80
  מומלצים