שתף קטע נבחר

צילום: AP

ישראל: לשמור על השלום: חמאס: להסיר המצור

מובארק פרש, והשחקנים האזוריים מנסים להסתגל למזרח תיכון חדש. גורם ישראלי רשמי הדגיש כי שמירה על הסכם השלום היא אינטרס של שתי המדינות, בחמאס מקווים ששלטון חדש יפתח את מעבר רפיח. בראדעי: "היום המאושר בחיי, שוחררנו"

החשש הגדול התממש, ועכשיו - זמן לעשיית חשבון מחדש: גורם ישראלי רשמי אמר הערב (יום ו') כי ישראל מקווה שתקופת המעבר שמצפה כעת למצרים, אחרי פרישת חוסני מובארק מתפקידו כנשיא, תהיה שקטה ונטולת זעזועים.

 

היסטוריה במצרים - העדכונים האחרונים ב-ynet:

כל ההתפתחויות - גם בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"אנחנו מקווים עבור מצרים ועבור שכנותיה, שתקופת המעבר בדרך לדמוקרטיה תיעשה ללא זעזועים", אמר הגורם הרשמי לסוכנות הידיעות הצרפתית. הוא הדגיש את הצורך לשמר את הסכם השלום שנחתם בין ישראל למצרים בשנת 1979, ושהחזיק מעמד 30 שנה. "ההסכם הזה משרת את האינטרסים של שתי המדינות, והוא מהווה ערובה ליציבות האזור כולו", אמר הגורם עצמו, שביקש להישאר בעילום שם.


ילדי המהפכה וחייליה. הצבא הוא בעל הבית עכשיו (צילום: AP)

 

מי שכן חוגגים את המהפכה במצרים הם אנשי חמאס. "אנחנו רואים בהתפטרותו של הנשיא מובארק את ההכרזה על תחילת ניצחונה של מהפכת העם המצרי, שבה אנחנו תומכים", אמר דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי. הוא אמר כי מדובר בניצחון של הרצון וההקרבה של העם המצרי. "אנחנו קוראים להנהגה המצרית להחליט מיד על הסרת המצור מעל עזה ופתיחת מעבר רפיח בין רצועת עזה למצרים", אמר דוברו של הארגון הפלסטיני.

 

יותר מכל, זהו יומה הגדול של האופוזיציה במצרים. יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר ואחד מבכירי האופוזיציה, מוחמד אל-בראדעי, אמר כי זהו היום הגדול ביותר בחייו, על רקע ההודעה על פרישתו של חוסני מובארק מתפקידו כנשיא. "זה היום הגדול ביותר בחיי. המדינה שוחררה אחרי עשורים של דיכוי", אמר אל-בראדעי לסוכנות הידיעות AP. הוא אמר כי הוא מצפה כעת להעברה "יפה" של השלטון במדינה.

 

אל-בראדעי נמנה עם מובילי המחאה נגד מובארק בשלושת השבועות האחרונים, ואף שלהתקוממות העממית לא היה מנהיג אחד וברור, הוא נחשב לאחד מסמליה. לצדו נחשבים כעת כמובילי המחאה "האחים המוסלמים", הארגון המוסלמי הקיצוני שבתחילת האירועים לא השמיע את קולו, אך בהמשך הפך לאחד ממובילי המשא ומתן עם המשטר.

 

הערב, שעות אחרי שדווח כי מובארק עזב את ארמונו בקהיר בדרכו לשארם א-שייח, שם הוא מחזיק בית קיט, פורסמה הצהרה רשמית מפי סגנו, עומר סולימאן, בטלוויזיה הממלכתית. בהודעה קצרה אמר סולימאן כי מובארק ויתר על תפקידו, והעביר את השלטון במדינה לידי הכוחות המזוינים, קרי - הצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-בראדעי. רוצה העברת שלטון "יפה"
צילום: רויטרס
מובארק. "המדינה שוחררה"
צילום: AP
מומלצים