שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

גנץ ואשכנזי הטמינו פתק בכותל: "הטקס מרגש"

רגע אחרי טקס חילופי הרמטכ"ל, הגיעו שני הקצינים לרחבת הכותל המערבי ונשאו תפילה משותפת. "מזל טוב, בשעה טובה", איחלו אזרחים לגנץ. אשכנזי נפרד מהחיילים: "מצדיע בפעם האחרונה"

נושאים תפילה אל השמיים. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, והרמטכ"ל היוצא, גבי אשכנזי, הגיעו בצהריים (יום ב') לרחבת הכותל המערבי ונשאו תפילה משותפת. גנץ ואשכנזי הטמינו פתק בכותל ואזרחים שהגיעו למקום בירכו את גנץ לרגל מינויו. "מזל טוב, בשעה טובה", אמרו לו, "בהצלחה". גנץ פגש שני ילדים מראש העין ונשא אותם בזרועותיו.

 

הרמטכ"ל ה-20 - כותרות אחרונות ב-ynet

 

השניים הגיעו לעיר העתיקה בירושלים מיד בתום טקס חילופי הרמטכ"ל בלשכת ראש הממשלה. לשאלת ynet השיבו השניים, כי "היה טקס מרגש". עוברי אורח רבים ניסו להגיע אל השניים כדי להביע את תמיכתם בקצינים הבכירים. בשלב מסוים ניגשו לגנץ שני ילדים, כשהבין שהם מתגוררים בראש העין, חיבק והרים אותם על הידיים.


מתפללים. זה שהולך וזה שנכנס (צילום: אוהד צויגנברג)

 

מיד לאחר מכן המשיכו השניים לקריה בתל-אביב, שם ייערך משמר הכבוד. הרמטכ"ל גנץ פרסם אגרת לחיילי צה"ל, בה כתב: "בתחושת שליחות שאין שנייה לה והדרת כבוד נוכח האחריות העצומה שהוטלה עליי. מקבל אני היום את הפיקוד על צבא ההגנה לישראל".

 

בפקודת היום שנשלחה לכל חיילי ומפקדי צה"ל, פקודת היום הראשונה ששולח גנץ כרמטכ"ל, הוא תיאר את תחושותיו לצד המשימות הניצבות בפניו: "אפנה כתה לביצוע משימת הפיקוד העליון, התמודדות למול האתגרים המבצעיים תוך שמירת ערכי צה"ל כמצפן הראשי לפעולתנו".

 

באגרת כתב גנץ כי לא היה דבר שהיה משמח אותו יותר מלבשר כי תמו הקרבות והמאבקים, אבל טרם הגיעה העת ליום הזה. "סקירת שמי המזרח התיכון המכוסים בענני איומים קרובים ורחוקים מציבה בפנינו מציאות רגישה, משתנה ורווית סכנות להתדרדרות.


אשכנזי מתפלל. בהצלחה באזרחות (צילום: אוהד גוינברג)

 

"אנו עומדים מול ארגוני טרור שלא חדלים מניסיונותיהם לזרוע הרס וחורבן בקרב בתינו ולערער את זכותו של צה"ל להגן על תושבי ישראל. אנו עומדים מול מדינות אויב קיצוניות שמוסיפות לתדלק את תבערת השנאה ולחתור ללא לאות להשמדתה של מדינת ישראל".

 

בהמשך האגרת כתב הרמטכ"ל לחיילים ולמפקדים כי צה"ל יידע להרחיק מלחמה מהארץ אולם אם יידרש, יכריע וינצח בה. "את האמונה בצדקת הדרך ובחשיבות האחריות הלאומית נשאב בין היתר מאמון ותמיכה של החברה הישראלית". הוא לא שכח את משפחות הנופלים, השבויים והנעדרים.

 

צילום: באדיבות שבועון צה

 

"חיילים ומפקדים יקרים, כשאנו מישירים היום מבט מפוכח לעבר העתיד, ברור כי לא תמה המשימה והדרך עודנה ארוכה ורצופת מהמורות אך איתכם ובזכותכם בעמידתנו המשותפת כאיש אחד בלב אחד. אין לי ספק שנוכל לכבוש כל פסגה, להיענות לכל אתגר... סומך עליכם ובוטח בכם", כתב.

 

גם הרמטכ"ל היוצא, רא"ל גבי אשכנזי, שלח אגרת אחרונה למפקדים והחיילים. אשכנזי כתב כי הוא מבקש מהחיילים לשמור על ההישגים אליהם הגיעו בשנים האחרונות. "אבקש שתישארו קשובים לרחשי האזור ואל תתנו לעצמכם לעצום את העיניים.

 

"השינויים הרבים המתחוללים בעת האחרונה בקרב שכנותינו מוסיפים ענני ערפל רבים בשמי המזרח התיכון... אתם הערובה לכך שלעולם לא ניתפס בלתי מוכנים". הרמטכ"ל הפורש נפרד מהחיילים: "יקיריי, שאו ברכה והמשיכו בעשייתכם המופלאה. אני מצדיע בפעם האחרונה כמפקדכם ומשוכנע כי עתידו של צה"ל נמצא בידיים הטובות ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנץ. "תחושת שליחות שאין שנייה לה"
צילום: אוהד צויגנברג
התרגש. אשכנזי
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מומלצים