שתף קטע נבחר

אושרה בניית 124 דירות מעבר לקו הירוק בי-ם

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים העניקה היתרי בנייה לשלוש תוכניות דיור בשכונת רמות ובפסגת זאב. "הרשויות הישראליות התירו כל רסן בירושלים", טוענים המתנגדים. העירייה: המדיניות לא השתנתה 40 שנה

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים אישרה היום (ב') הקמת שלוש תוכניות דיור חדשות, שכוללות 124 דירות בשכונות יהודיות מעבר לקו הירוק. מדובר בצעד שרבים כמותו כבר נתפסו כקביעת עובדות בשטח לפני משא ומתן עם הפלסטינים, ולגרור ביקורת רבה מצד הקהילה הבינלאומית.

 

 

רק לפני שבוע אישרו חברי הוועדה הקמת 13 דירות בשייח' ג'ראח שאמורות להכפיל את מספר הדירות של היהודים בשכונה במזרח ירושלים. מתוך 124 הדירות שקיבלו היום היתרי בנייה, 120 ייבנו בשכונת רמות ליד הכפר הפלסטיני בית חנינא ועוד ארבע דירות בשכונת פסגת זאב. מדובר בחלק מתוכנית לבנות 180 יחידות בשכונת רמות, שכבר אושרה בשנת 2004.

 

בעמותת "עיר עמים" הגיבו בזעם וקבלו נגד ההיתרים: "מערערים קשות את הסיכוי להגיע לפתרון מדיני בירושלים המבוסס על קיומן של שתי בירות". בעמותה הסבירו כי "מתן היתרי בנייה אלה משקף את השינוי הדרמטי שחל במדיניות הישראלית בירושלים המזרחית מאז תום תקופת ההקפאה בספטמבר 2010".

 

לטענת אנשי העמותה, מאז ספטמבר האחרון "הרשויות הישראליות התירו כל רסן בירושלים, ומקדמות מדיניות תוקפנית כלפי העיר המזרחית. במסגרתה קודמו בחודשים האחרונים מאות יחידות דיור חדשות לציבור הישראלי במזרח העיר, בתוך האגן ההיסטורי של העיר העתיקה ומחוצה לו.

 

"מדיניות זו הופכת את ירושלים לשדה-קרב מדיני ומערערת את יציבותה בהתמדה, ומאיימת להכתיב בירושלים מציאות שבה השכונות הפלסטיניות יהיו לא יותר מאשר שכונות עוני מבודדות בתוך מטרופולין ישראלי רחב-ידיים החודר עמוק אל תוך שטחי הגדה המערבית".

 

"אין שינוי במדיניות הבנייה ב-40 השנים האחרונות"

גם יו"ר סיעת מרץ בעירייה, יוסף (פפה) אללו זעם על הצעד והדגיש כי מדיניות עיריית ירושלים מסיבה נזק למשא ומתן עם הפלסטינים. "אם העירייה בירושלים, עם או בלי אישור ממשלה ממשיכים להרחיב שכונות מעבר לקו הירוק או בונים בתוך השכונות האלה, הם הגיעו כנראה למסקנה שאין אפשרות לקדם משא ומתן. זוהי החלטה שגויה, כי הרי בלי משא ומתן לא ניתן יהיה לפתח את העיר".

 

לעומתם, יו"ר סיעת הליכוד בעירייה, עו"ד אלישע פלג, בירך על היתרי הבנייה. "העובדה שכל ישיבה של ועדת התכנון העירונית עוסקת במתן היתרי בנייה, ושבחודשים האחרונים מאשרים כבשגרה מאות יחידות דיור בשכונות החדשות מעבר לקו הירוק מעידה על צביעות ואפליה בלתי הגיוניים שהיו בעבר כשלא אישרו", אמר עו"ד פלג, "עובדה שהנסיבות לא השתנו, ועיכוב הבנייה בשכונות האלה בירושלים לא היה מוצדק ואף גרם נזק ועיכובים לבנייה ההכרחית לתושבים ולחיזוק ירושלים".

 

מעריית ירושלים נמסר בתגובה כי מדובר בתוכנית בנייה של יזמים פרטיים. "ככלל, לא חל כל שינוי במדיניות הבנייה בירושלים ב-40 השנים האחרונות. עיריית ירושלים ממשיכה לקדם בניה לערבים ויהודים כאחד על פי תכנית המתאר. בניה חדשה בירושלים היא הכרחית להתפתחות העיר ולמתן אפשרות לצעירים וסטודנטים לגור ולרכוש בה דירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכונת רמות. "מדיניות תוקפנית"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים