שתף קטע נבחר

מכללות צה"ל יועברו למזרח י-ם? "מהלך מסוכן"

ל-ynet נודע כי במשרד הביטחון מגבשים תוכנית להעברת המכללות הצבאיות מגלילות למתחם בגודל 32 אלף מ"ר החורג מעבר לקו הירוק. "בוחנים את השטח, נשקול מקום אחר"

המחלוקת הבאה עם הפלסטינים מתקרבת? ל-ynet נודע על תוכנית ענק של משרד הביטחון להעברת המכללות הצבאיות מגלילות לירושלים, למתחם המשתרע על פני 32 אלף מ"ר, במיקום החורג מתחומי הקו הירוק. המתחם אמור להיבנות בין קמפוס הר הצופים למתחם האוניברסיטה המורמונית, לגלוש אל מעבר למובלעת הר הצופים, ואל תוך תחומי השכונה הערבית ואדי ג'וז, כמו גם לשטחים אשר האו"ם אינו מכיר בהם כשטחי ישראל.

 

 

מתחם המכללות, שבו צפויים להיות מוצבים כ-1,400 חיילים כבדרך קבע, מיועד להכיל משרדים וכיתות של פיקוד ומטה, וכיתות נוספות שבהן יעברו החיילים קורסים שונים. כמו כן, יכיל המתחם חדרי כושר, בריכת שחייה, אולם ספורט, מועדון לסגל מנהלה, מספרה, בית כנסת וחדר כביסה לחניכים. התוכנית נמצאת רק בשלבים התחלתיים, והיא נמצאת כעת בקרב דרגי עבודה וטרם הוגשה לאישור שר הביטחון ומנכ"ל משרדו.


ברק עוד לא אישר. כאן אמור להיבנות המתחם

  

התוכנית ממוקמת בדרום מובלעת הר הצופים, וחורגת ממנה לכיוון מערב. גם חלקיה של התוכנית המתגבשת שנמצאים בדרום המובלעת הינם שנויים במחלוקת, שכן קיימת אי-הסכמה מתמשכת בין ישראל לבין האו"ם וירדן לגבי הגבול הדרומי של המובלעת. בעוד שבישראל טוענים שהשטח הסמוך למתחם כנסיית אוגוסטה ויקטוריה הוא בריבונות יהודית, באו"ם ובירדן מתעקשים כי השטח הוא פלסטיני, וכי פיסת שטח הצפונית אליו מוגדרת כשטח הפקר, עליו אסור לבנות.

 

משרד הביטחון: בודקים אם האזור בבעלותנו   

"מדובר באזור בעל רגישות פוליטית גבוהה", אמרה אורלי נוי, דוברת עמותת "עיר עמים". לדבריה, "כל חריגה באזור מעבר לקו הירוק, ובמיוחד על-ידי גוף כמו הצבא, יש בה כדי להחמיר את המצב המורכב ממילא בירושלים. השיטה של להכתיב עובדות בשטח, עקב בצד אגודל, מכבידה באופן מסוכן על האפשרויות המדיניות העתידיות בירושלים".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מערכת הביטחון מבצעת עבודת מטה להעברת המכללות הצבאיות מגלילות לירושלים. במהלך עבודת המטה עם עיריית ירושלים הוצעה החלופה של אזור הר הצופים.

אפשרות זאת טרם אושרה, ונמצאת בבדיקה של מערכת הביטחון ועיריית ירושלים. אחת ממטרות הבדיקה היא לוודא כי האזור שנבחן נמצא בבעלותה המלאה של מדינת ישראל. במידה ויתברר שהשטח אינו בבעלות מדינת ישראל, תפעל מערכת הביטחון להעברת המכללות לאזור אחר".

 

במשרד הביטחון התעלמו משאלת ynet על חריגה בתוכנית לתוך תחומי הגן הלאומי "עמק צורים" - חריגה הדורשת שינויים בתכנית המתאר העירונית, שכן האזור מוגדר כ"אזור ירוק" בו אסורה בנייה פרטית או ציבורית.

  

מעיריית ירושלים נמסר: "הפרטים אינם נכונים. על אף כי לאתר ynet ידוע ודאי שירושלים אוחדה בשנת 1967, המקום המיועד הוא במתחם הר הצופים. יחד עם זאת, בשלב זה טרם התחיל הליך התכנון על-ידי העירייה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון אהוד ברק. יאשר את התוכנית?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים