שתף קטע נבחר

יזכה לחסינות? ח"כים מקדמים "חוק דב ליאור"

ההצעה גובשה בעקבות החקירה שנפתחה נגד רבה של קריית ארבע בחשד להסתה בעקבות תמיכתו בספר "תורת המלך", ובו קריאה להרוג לא-יהודים. על ההצעה חתומים גם ח"כים מהליכוד ומש"ס

חברי כנסת מהליכוד, מש"ס, מיהדות התורה ומהאיחוד הלאומי הגישו הצעת חוק שנועדה להעניק חסינות לרבנים מפני העמדה לדין פלילי. ההצעה, המכונה "חוק הרב דב ליאור", גובשה בעקבות החקירה שנפתחה נגד הרב ליאור בגין חשד להסתה על רקע פרסום הספר "תורת המלך", הקורא להריגת לא יהודים.

  

 

"הצעת החוק נולדה מתחושה קשה של עולם התורה כי גורמים במערכת אכיפת החוק שמו להם למטרה למנוע מרבני ישראל לפרסם דעת תורה בעניינים שעל הפרק", נכתב בהסבר לחוק שעליו חתמו תשעה חברי כנסת. ליוזמה של ח"כ מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי הצטרפו חבריו לסיעה, יעקב כ"ץ ואורי אריאל, וכן ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד, שלושה חברי הכנסת מש"ס, אברהם מיכאלי, דוד אזולאי וניסים זאב וכן ח"כ ישראל אייכלר וח"כ משה גפני מיהדות התורה.

 

הצעת החוק גורסת כי "רב לא יישא באחריות פלילית ויהיה חסין בפני כל פעולה משפטית בשל פרסום חיבור הלכתי, הסכמה שניתנה לספר כלשהו, או בשל הבעה בכתב או בעל פה בעניין הנוגע לתורת ישראל".

 

הצעת החוק עלתה לאחר הדרישה לחקירת רבנים, ובהם רבה של צפת, בעקבות המכתב הקורא להימנע מהשכרה ומכירת בתים לערבים. בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר בין היתר: "לא ייתכן שרבנים יחתרו לתפקידם ההלכתי ההיסטורי ובשל חוקים המגבילים את חופש הביטוי יימנעו מלפרסם פסקי הלכה או יעוותו את ההלכה מקדמת דנא מפני אימת הפרקליטות". עוד טוענים הח"כים כי "חוקי ישראל מעניקים חסינות לגורמים שליליים כמו הח"כים חנין זועבי ואחמד טיבי ומן הראוי להעניק חסינות לרבנים הראשיים, רבני ערים ורבני שכונות אשר הציבור צמא לדבריהם ומחכה למוצא פיהם".

 

המשטרה הוציאה באחרונה צו מעצר נגד הרב מקריית ארבע, המסרב להיחקר. הרב ליאור, רבה של קריית ארבע, השתתף באחרונה בהפגנה ותקף את משרד המשפטים והפרקליטות שהורו לאסוף את עותקי הספר מהמדפים. "לא ייתכן שבמדינת ישראל איזה פקידון במשרד המשפטים יכתיב לרבנים מה להגיד", אמר, "אני מעריך שאין מדיניות של מדינת ישראל להשתיק את הרבנים, ולכן אנו קוראים לראש הממשלה האחראי הכולל למערכת שיתן הוראה חד משמעית להפסיק את הרדיפות המטופשות הללו".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגנה לרב דב ליאור?
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים