שתף קטע נבחר

תהלוכת הזעם באיראן: "להרוג את המסיתים"

אל מול המחאה במדינות המוסלמיות והלחץ מבית, גייס משטר האייתולות אלפי איראנים לצעדה נגד הפגנות האופוזיציה במדינה. "לטפל בחומרה בסוכנים הזרים", "הסבלנות של העם פקעה", קראו אלפי המפגינים בתום תפילות יום השישי

בצעד שמעיד על הלחץ שבו שרוי המשטר בטהרן מפני התפתחות הפגנות המחאה באיראן, יצאו בצהריים (יום ו') אלפי מתפללים תומכי המשטר לתהלוכת הזעם ברחובות טהרן. בתהלוכה, שהחלה מיד בתום תפילת יום השישי, נעים אלפי מתפללים לעבר כיכר המהפכה בבירה ונושאים את דגלי איראן.

  

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה, כי משתתפי התהלוכה קוראים

להוציא להורג את מנהיגי האופוזיציה, מיר חוסיין מוסווי ומהדי כרובי, וגם את הנשיא לשעבר, מוחמד חאתמי. "מוות למוסווי", "מוות לכרובי", "מוות לחאתמי", קראו המפגינים והאשימו אותם כי הם סוכנים אמריקנים.

 

המפגינים קראו לרשות השופטת להעמיד לדין את ראשי האופוזיציה ולפי הדיווח קראו, "סבלנותו של העם פקעה, להוציא להורג את ראשי ההסתה". עוד דווח כי ברחבי איראן קראו דרשני תפילות יום השישי אף הם להעמיד לדין את מוסווי וכרובי ובחלק מהמקרים להוציאם להורג.

 

"הסבלנות של העם נגמרה"

הפגנות הזעם של תומכי השלטון נערכו גם בערים אחרות ברחבי המדינה, לאחר דרשות יום השישי במסגדים שהטיפו להוציא להורג את ראשי האופוזיציה. לפני התהלוכה, הגיעו אלפי מתפללים למסגד הראשי באוניברסיטת טהרן ונשאו תמונות של המנהיג העליון, עלי חמינאי.

 

אתר האינטרנט של הטלוויזיה האיראנית דיווח, כי המתפללים תומכי המשטר נשאו שלטים בגנות האופוזיציה, בהם נכתב "להוציא להורג את הצבועים המסיתים", "לטפל בחומרה בסוכנים הזרים", "הסבלנות של העם נגמרה", ו"כולנו חייליו של חמינאי". הם נשאו תמונות של סאנע ז'אלה, שנהרג בהפגנה ולטענתם היה תומך המשטר.

 

איש הדת הבכיר, אייתוללה אחמד ג'נתי, קרא בדרשת יום השישי במסגד בטהרן לשים את ראשי האופוזיציה במעצר בית ולמנוע מהם ליצור קשר עם האזרחים. עם זאת, הוא לא קרא לפגוע בהם פיזית או להוציאם להורג. ג'נתי הוסיף כי ראשי האופוזיציה, "איבדו את כבודם ובמו ידיהם הביאו למצב הזה".

 

לדבריו, "תם עידן ההסתה", הכינוי להפגנות נגד השלטון. אתרי האופוזיציה מדווחים כי מוסווי וכרובי עדיין שרויים במעצר בית, וייתכן שאף נלקחו למעצר. שתי בנותיו של מוסווי אמרו כי לא שמעו מאביהן מיום שלישי. זמן קצר לפני ההפגנה נגד המשטר ביום שני נותקו קווי הטלפון בבתיהם וכוחות הביטחון מנעו מהם לצאת ולהצטרף למפגינים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת תמיכה במשטר האיראני
צילום: רויטרס
מחאת האופוזיציה בטהרן
מומלצים