שתף קטע נבחר

צילום: AP

הליגה הערבית: דרישות המפגינים בלוב לגיטימיות

מזכ"ל הליגה הערבית רמז שהוא מתנער מקדאפי, וקרא להפסיק את האלימות שגבתה מאות קורבנות: "האומות הערביות צריכות להתאחד ברגע ההיסטורי הזה". במקביל, דווח על אלפי תוניסאים שנמלטו מלוב בחזרה לארצם

מזכ"ל הליגה הערבית במסר לשליט לוב: עמרו מוסא קרא היום (ב') להפסיק את שפיכות הדמים במדינה הצפון-אפריקנית, ואמר כי דרישות הערבים לשינוי הן לגיטימיות, והאלימות במדינה חייבת להיפסק. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של מצרים.

 

לוב הבאה בתור? עדכונים שוטפים ב-ynet:

 

"הדרישות של הערבים לרפורמה, פיתוח ושינוי הן לגיטימיות. התחושות של כל האומות הערביות צריכות להיות מאוחדת ברגע המכריע הזה בהיסטוריה", אמר מוסא. בינתיים דווח במדינה כי המפגינים השתלטו על כמה ערים, ביניהן בנגאזי, שם היו המהומות הקשות ביותר בימים האחרונים.

 

במקביל, זומן שגריר לוב בבריטניה למשרד החוץ בלונדון - שם מחו בפניו על השימוש בכוח קטלני נגד המפגינים ברחובות המדינה. כך מסרו גורמים בלונדון לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

כמו כן, מדינות רבות בעולם שולחות מטוסים ללוב, כדי לפנות משם את אזרחיהם. משרד החוץ באנקרה התלונן כי מטוס שיצא מטורקיה לא הורשה לנחות בלוב. בנוסף, יצא מטוס מפורטוגל, על-מנת לאסוף אזרחים של המדינה השוהים בלוב וכמו גם אזרחים זרים.

 

"61 הרוגים בטריפולי"

בינתיים נמשכים הדיווחים על נפגעים בהפגנות בלוב. על-פי הדיווחים, עשרות בני-אדם נהרגו הלילה, במהלך הפגנה נגד שליט לוב בבירה טריפולי. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי 61 בני-אדם נהרגו במהלך ההפגנות בבירת לוב. בנוסף, המפגינים נכנסו לכמה תחנות משטרה ופגעו ברכוש. בניין הפרלמנט בטריפולי, שם נערכות ישיבות כשחברי הפרלמנט מגיעים לעיר, הוצת ועלה באש. כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

 

עדי ראייה סיפרו כי במהלך הלילה הגיעו המפגינים ל"כיכר הירוקה" בטריפולי ולכיכרות נוספות ונתקלו בשוטרים סמויים וחמושים. ההתנגשויות נמשכו כל הלילה. עד ראייה סיפר שצלפים פתחו באש מגגות הבתים. אחר הוסיף שראה חמושים במכוניות שעליהן מתנוססות תמונות של קדאפי שועטים לעבר ההמון כשהם יורים לכל עבר ודורסים אנשים. תושבים בטריפולי סיפרו לאל-ג'זירה כי כוחות המשמר המיוחדים של קדאפי הם שירו לעבר המפגינים בכיכר הירוקה.

 

ארגון Human Rights Watch דיווח כי לפחות 233 בני-אדם נהרגו במהומות בלוב, מאז יום חמישי בשבוע שעבר, ובעיתון הערבי הלונדוני א-שרק אל-אווסט אף העריכו שמניין הקורבנות עולה על 1,000. בנו של שליט לוב, סייף אל-איסלאם קדאפי, הכחיש את הדיווחים ואמר כי המספרים מוגזמים.

 

קדאפי הבן הזהיר מפני מזימה לפצל את לוב לכמה מדינות איסלאמיות קטנות, וטען כי ארגונים פוליטיים ואיסלאמיים, יחד עם איגודים מקצועיים, אחראים לאלימות ברחובות. הוא גם סיפר כי הצבא הפסיד הרבה ציוד - כולל טנקים - לאזרחים ו"בריונים", והודה שמפגינים הצליחו להשתלט על בסיסים צבאיים.

 

במקביל, דווח כי 2,300 אזרחים תוניסאים, המתגוררים בלוב, עזבו את המדינה מאז יום ראשון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחאה בלוב נמשכת
צילום: a7fadhomar CC
קדאפי. לא נכנע
צילום: AFP
מומלצים