שתף קטע נבחר

בריטניה: מייסד ויקיליקס יוסגר לשבדיה

ג'וליאן אסאנג', האיש מאחורי הדלפות הענק, חשוד באונס ותקיפה מינית של שתי נשים. פרקליטיו הודיעו כי יערערו. אסאנג' עצמו הודה בעבר: מפחד ליפול לידי האמריקנים

בית המשפט בבריטניה קבע בצהריים (ה') כי האיש העומד מאחורי הדלפות ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', יוסגר לשבדיה. במדינה הצפונית עומדים ותלויים נגד אסאנג' חשדות בדבר אינוסן של שתי נשים. הכרעתו של השופט הבריטי איננה המילה האחרונה שכן צוותו של אסאנג' הודיע מיד כי יערער על ההחלטה. הדיון על הערעור עשוי להידחות עד לקיץ.  

 

 

"פשוט אין כל סיבה להאמין שנפלה טעות בנוגע לצו המעצר", קבע השופט הווארד רידל ודחה את כל טענות ההגנה בנוגע לתקפות הצו ולסמכות התביעה בשבדיה. השופט הודה כי בשבדיה היו פרסומים רבים לרעתו של אסאנג', כולל מפיו של ראש הממשלה עצמו, אך אמר כי אם יש בעיות במערכת הבריטית, המקום הטוב ביותר לבחון אותן הוא במשפט שבדי.

 

אסאנג', אזרח אוסטרלי בן 39, הודה כי קיים יחסי מין עם הנשים, אך טען כי היה זה בהסכמה. הוא שוחרר בערבות בדצמבר לאחר שנעצר בבריטניה בעקבות צו מעצר בינלאומי שהוציא נגדו האינטרפול. במהלך שלושת ימי השימוע בעניינו שנערך בתחילת החודש טען צוות ההגנה כי החשדות אינם בגדר עבירות המצדיקות הסגרה וכי לתובע השבדי אין סמכות להוציא צו מעצר אירופי.


אסאנג' מגיע לבית המשפט (צילום: רויטרס)

 

עורכי הדין הוסיפו וטענו כי לא יזכה למשפט הוגן בשבדיה, מאחר שחלק מהדיון יתיים בדלתיים סגורות, וכן שהוא עלול להיות מוסגר לארה"ב ולהסתכן בעונש מוות. 

 

 אסאנג' הודה בעבר כי הפחד הגדול שלו הוא מפני הסגרה לארה"ב, מכיוון שהוא חושש שייכלא במפרץ גואנטנמו. הנספחת של משרד המשפטים האמריקני בלונדון דחתה את הטענה: "הנשיא החליט לסגור את מפרץ גואנטנמו", אמרה לרשת BBC, "אף אחד לא נשלח לשם והטענה הזו חסרת בסיס".

 

למפגשים מיניים יש עליות ומורדות"

אחת מהנשים, שנודעה כ"מיס A", טוענת שאסאנג' התקיף אותה מינית, קרע ממנה את בגדיה, וכפה עצמו עליה מבלי שהשתמש בקונדום. השנייה, "מיס B", אמרה שאסאנג' קיים איתה יחסי מין כשישנה מבלי שהשתמש בקונדום. התובעים טוענים כי מעשה זה נחשב לדרגה הנמוכה מבין שלוש קטגוריות של אונס בשבדיה. העונש עליה הוא ארבע שנים.

 

דווקא עורך דינו של אסאנג', ג'פרי רוברטסון, הוא שסיפק תיאורים גרפיים של יחסי המים בין אסאנג' למיס A בשימוע בתחילת החודש, וטען כי היא לא הביעה את התנגדותה במילים. "בכל הנוגע לכך שמר אסאנג' אחז בזרועותיה ופישק את רגליה בכח, אין כל טענה שהדבר נעשה ללא הסכמה", אמר הפרקליט לבית המשפט לפי דיווח הגרדיאן.


"למה הממשלות לא עומדות לדין". תומכי אסאנג' מחוץ לאולם (צילום: AP)

 

"למפגשים מיניים יש עליות ומורדות, מה שלא רצוי ברגע אחד עשוי להפוך לנחשק בהמשך. היחסים המורכבים האלה בין בני אדם אינם נחשבים לפשע בארצנו", סיכם.

 

לפני כחודשיים סיפר אסאנג' בראיון לעיתון "סאנדיי טיימס" כי החל לכתוב את זכרונותיו וכי בעבור פרסום הספר יקבל 1.5 מיליון דולרים. לדבריו, הוא זקוק לכסף כדי לממן את הוצאותיו המשפטיות. "אני בכלל לא רוצה לכתוב את הספר הזה, אבל אין לי ברירה. כבר הוצאתי עד-כה 200 אלף פאונד על ההגנה המשפטית שלי, ואני צריך להמשיך להגן על עצמי כדי לשמור על ויקיליקס באוויר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפחד מארה"ב. אסאנג' עם שחרורו
צילום: AFP
ההדלפות עוררו סערה בעולם
מומלצים