שתף קטע נבחר

דקר למוות ערבי ונאשם בהריגה: "ללכת על בטוח"

בפרקליטות ירושלים בחרו שלא להאשים ברצח את היהודי שדקר למוות את חוסאם רווידי. "אין כוונה ברורה לגרום למוות", הסבירו

אף אחד לא מדבר על צדק: הוא קרא לו "מוות לערבים", לאחר מכן חבט בראשו ואז לבסוף דקר אותו למוות. למרות זאת, בפרקליטות מחוז ירושלים החליטו להאשים את דוקרו של חוסאם רווידי רק בהריגה ולא ברצח.

 

מה דעתכם על החלטת הפרקליטות? הגיבו בפייסבוק

 

בצהריים, כשלושה שבועות אחרי הקטטה הקטלנית בין צעירים יהודים לערבים בירושלים, הוגשו כתבי אישום נגד ארבעת הנערים שתקפו את רווידי, בן 24, ואת חברו. הצעיר שדקר את רווידי למוות מואשם בהריגה, כשליתר חבריו מיוחסות עבירות של תקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות, שיבוש מהלכי משפט וסיוע לאחר מעשה.


אחד הנאשמים מובא לביהמ"ש. "לא התכוון להרוג" (צילום: גיל יוחנן)

 

בכתב האישום מתואר כיצד הנאשמים צעקו לעברם קריאות גזעניות, כגון "ערבים מניאקים", "כולכם בני זונות" ו"מוות לערבים" ואז עברו לאלימות פיזית. לפי כתב האישום, ללא כל סיבה נראית לעין, החל אחד הצעירים היהודים להכות את רווידי באגרופים וחבריו הצטרפו אליו. מסכת האלימות נמשכה דקות ארוכות ובשיאה של התקיפה שלף לפתע הצעיר שנאשם בהריגה תער ספרים, וגרם לחתך עמוק בכל פניו של חוסאם. הוא לא הסתפק בכך, ובהמשך דקר אותו שוב בראשו ובצווארו.

 

מכאן עולה השאלה איך קורה שבמדינת ישראל של שנת 2011, צעיר ערבי נדקר למוות באכזריות על-ידי קבוצת יהודים והדוקר מואשם בהריגה בלבד ולא ברצח.

 

בפרקליטות הוחלט להאשים את הצעיר רק בהריגה מאחר שלטענתם, לא הוכח שהוא תכנן לבצע את הרצח מראש. "מבחינה משפטית, על מנת להעמיד אדם לדין באישום רצח יש להוכיח הכנה, החלטה להמית וחוסר קינטור (הכוונה שלא תהיה התגרות קודמת י.א)", מציין עו"ד אופיר סטרשנוב ששימש בעבר סגן פרקליט מחוז מרכז, "איך בכל זאת אנו יכולים לדעת מה עבר בראשו של אדם? ישנו מצב משפטי האומר שידיעה מובילה לאחריות על מעשה".

 

הוא מוסיף ומסביר: "אם אדם עושה מעשה שברור שיכול להוביל למוות, הוא לא יכול לטעון כי לא התכוון להרוג. כבר הורשעו בעבר אנשים ברצח, גם על סמך דקירה אחת".

 

לדברי עו"ד סטרשנוב, לאור הפרטים המופיעים בכתב האישום, ניתן היה להעמיד את הצעיר לדין באשמת רצח ולכן נראה שבפרקליטות חיפשו הרשעה בטוחה. "אני מניח שהפרקליטות במקרה הזה, מתוך עניין לא להסתבך בתיק, 'הולכת על בטוח' ומבקשת להאשים בסעיף שיקל עליה להוכיח אותו במהלך המשפט".

 

בשבוע שעבר פנה מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, לפרקליט המדינה, משה לדור, וביקש ממנו לשקול מחדש את החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום באשמת הריגה. במכתב ששלח ללדור, הזכיר אופנהיימר את הדמיון ביון הלינץ' באריק קרפ שאירע לפני כשנה וחצי בנמל תל אביב לבין הרצח של רווידי.

 

"ייתכן שהבריחה האיצה את אובדן הדם"

"במקרה חמור זה, לא היססה הפרקליטות להאשים שלושה מהתוקפים באשמת רצח ואת שאר הנוכחים בזירה האשימה הפרקליטות ובצדק תחת הסעיף אי מניעת פשע. מקרה רציחתו של חוסאם רווידי חמור אף יותר, וזאת בשל העובדה כי מאחורי ההתנפלות על הצעיר הערבי עמד מניע אידיאולוגי ושטני של שנאת ערבים על רקע גזעני".


אחד הנאשמים. "לא הייתה מודעות לתוצאה הקטלנית"  (צילום: גיל יוחנן)

 

בשיחה שקיימו היום עם ynet ניסו גורמים בפרקליטות להסביר את החלטתם להאשים את הדוקר בהריגה ולא ברצח. "הדוקר דקר את רווידי באופן שטחי בראשו ולאחר מכן בלחיו, דקירה שבחוסר מזל גלשה מהלחי ופגעה בעורק. אין כאן מקרה של שיסוף גרון או דקירה בלב שיכולה להצביע על כוונה ברורה לגרום למוות. בעבירת רצח יש להוכיח כוונה ברורה להרוג, פגיעה שנראה בבירור שכוונתה להביא למותו של אדם ולא יכולה להוביל למשהו אחר".

 

לדבריהם, "התוקף כמובן יכול היה לצפות את האפשרות של התוצאה הקטלנית, אך בשונה מעבירת רצח לא הייתה כאן מודעות מלאה לתוצאה הקטלנית". הם הוסיפו כי לא ידוע בדיוק מתי התרחשה הדקירה. "התוקפים מבחינתם היו בקטטה ואף אחד לא שם לב לדקירה עצמה, כך שלא מדובר במקרה שהדקירה ותוצאותיה החמורות נראו בברור ולמרות זאת היא נמשכה. אין לנו גם שום אינדיקציה שהתוקפים הבינו מה קרה".

 

המשפחה: נילחם עד הסוף

אותם גורמים ציינו גם כי קיימת אפשרות שרווידי לא מת כתוצאה ישירה מהדקירה. "ייתכן שבריחתו האיצה את אובדן הדם וגרמה למותו. לא היו על הנאשמים כתמי דם על הבגדים או משהו שיכול ללמד על מצב הפצוע והבנתם כי יד הדוקר הייתה מגואלת בדם הייתה לאחר תום התקיפה, שנעשתה בשעות לילה, בחושך ובמהלך קטטה".

 

הם הסבירו כי "אם נסיבות המקרה או הראיות היו שונות ניתן היה להאשים ברצח, אולם לא ניתן לגבש האשמה שלא תעמוד בבית המשפט".

 

מנגד, משפחת רווידי קיבלה בזעם את ההחלטה שלא להאשים את הדוקר ברצח. בשיחה עם ynet אמר האב חוסיין כי מדובר בהחלטה שערורייתית. "אין שום צדק בהחלטה הזאת. הם רצחו את הבן שלי בגלל שהוא היה ערבי, אם הוא היה מדבר בעברית עם חברו, הם לא היו עושים להם כלום".

 

הוא הוסיף שההחלטה להאשים את הדוקר בהריגה בלבד, נובעת מהעובדה שהחשודים השתמשו בתער ולא בסכין. "התער שהיה להם יותר גרוע מסכין", טען רווידי, "התער הזה מיועד לעשות חתך כמו בחדר ניתוח, אז איך יתכן שהם לא התכוונו לרצוח את חוסאם?".

 

רווידי ציין שכעת שוקלת המשפחה לפנות לבג"ץ ולערער על ההחלטה. "אנחנו נעשה מלחמה ונלך עם זה עד הסוף, עד אשר תתקבל החלטה נכונה", אמר האב, "אני מבקש מכל הציבור הישראלי שתומך בנו שיעמדו מאחורינו".

 

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר בתגובה: "בחומר הראיות המצוי בידי הפרקליטות אין כל אינדיקציה לכך שהנאשם המרכזי התכוון לגרום למותו של המנוח על פי הנדרש בעבירת רצח בכוונת תחילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסאם רווידי. הריגה על רקע גזעני
צילום רפרודוקציה: עדי ששתיאל
עו"ד סטרשנוב. "הפרקליטות הולכת על בטוח"
מומלצים