שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הביוב של אשקלון זורם לשמורת טבע חולות ניצנים

תקלה במכון טיהור השפכים באשקלון, השייך לחברה בת של מקורות, גרמה לזרימת עשרות אלפי קוב ביוב לנחלים חממה ואבטח. הביוב ממשיך לזרום ועלול לפגוע בשמורת טבע ימית. מכון הטיהור: "ההזרמה אינה באחריותנו"

נחל חממה ונחל אבטח - שני נחלים החולפים בתוך שמורת הטבע חולות ניצנים, זוהמו בעשרות אלפי קוב של ביוב, שמקורו בתקלה מתמשכת במכון טיהור השפכים באשקלון. ברשות הטבע והגנים מתריעים כי לא רק שהנחלים ושמורת הטבע זוהמו, אלא שישנו חשש גם לזיהום בקידוחי מי שתייה שמצויים בסמוך.

 

"מדובר בביוב כמעט גולמי, והנזק האקולוגי לבתי הגידול בנחלים הוא נזק קשה", מסביר בשיחה עם ynet יגאל בן ארי, מנהל מחוז מרכז ברשות, "אני מעריך שבהמשך תהיה פגיעה גם בסביבה הימית, כי בשעה זו הביוב זורם ישירות אל הים ובאזור זה ישנה שמורת טבע ימית".

 

ברשות הטבע והגנים מפנים אצבע מאשימה כלפי חברת מקורות ייזום, חברת בת של מקורות, שמפעילה את מכון הטיהור. לטענתם, מכון טיהור השפכים באשקלון, שקולט מדי יום כ-20 אלף קוב מי שפכים, מצוי כבר מספר שבועות בתקלה מתמשכת. 


מאגר ניצנים מוצף בביוב (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים)

 

"למעשה, אפשר להגיד שבשבועות האחרונים כל תהליך הטיהור הביולוגי של המכון מצוי בקריסה", מדגיש בן ארי. ברשות הטבע והגנים מציינים כי במשך תקופה ארוכה לא ידעו על איכות המים המדרדרת, אולם משנודע להם על הבעיה, נפגשו נציגיהם ונציגי המשרד להגנת הסביבה עם נציגי מקורות ייזום.  

 

בן ארי מספר כי לפני כשבוע התברר שאיכות המים ירודה מאוד. בנסיון למצוא פתרון לעשרות אלפי הקוב שמוזרמים למכון, נעשה ניסיון להזרים את המים באופן זמני למאגר מים סמוך, שאמור היה למנוע את שפיכת הביוב ישירות לטבע וגם לאפשר בהמשך לטפל בהם ולהחזיר אותם לשימוש.

 

"אנחנו לא אמורים למצוא להם פתרונות, אבל פעלנו מתוך הדאגה לטבע. משך שנים היה נהוג שהנחלים הם תעלות ביוב, אבל אנחנו מבקשים לשנות את התפיסה הזו. לא מקובל עלינו שהטבע יהיה ברירת מחדל לזיהום. פשוט לא יעלה על הדעת שזו תהיה אופציה - לזהם", אומר בן ארי.

 

משותפות מט"ש אשקלון נמסר בתגובה: "כבר הערב קיבלו החקלאים הנחיות מהגורמים הרלבנטיים להפסיק את הזרמת הקולחים שבוצעה על ידם לנחל ולחזור לאגור את מי הקולחים במאגרים התפעוליים המיועדים לחקלאות. למט"ש אין קשר להזרמת המים לנחל. מט"ש אשקלון מטפל במי שפכים העוברים טיפול ביולוגי והמיועדים לשימוש חקלאי.

 

"לאחרונה קרס אחד מקווי הביוב בעיר ולמט"ש הוזרמו כמויות ניכרות של ביוב יחד עם חול, אבנים וצמחייה. בנוסף, אחד מהמפעלים בעיר הזרים שפכים תעשייתיים למתקן בניגוד לתקנות. אותן הזרמות גרמו לנזקים ניכרים לציוד המתקן ופגעו בתהליך הביולוגי.

 

"מרגע היודע התקלה נעשו פעולות אינטנסיביות, כולל עבודה בשישי ושבת, לטיפול בבעיה תוך עדכון ושיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים הרלבנטיים כולל רשות שמורות הטבע. במשך כל תקופה זו המט"ש הזרים מי קולחים באיכות טובה למאגר התפעולי הסמוך. החלטה על הזרמת הקולחים לנחל נעשתה על ידי גורמים אחרים ואיננה באחריות המט"ש".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביוב בנחל אבטח
צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים
הביוב זורם
צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים
מומלצים