שתף קטע נבחר

אגם הבירבורים

הציוצים על האוסקר היו יותר מצחיקים מהטקס עצמו, איראן והקונספירציה הציונית של פייסבוק, יהודי לא מגרש ילד זר ועוד דברים שקרו השבוע במולטיספירה

<< מה מצפה לנו ב-Duke Nukem Forever?

 

רונה טל, שליחתנו למולטיספירה הזרה, מדווחת מטקס האוסקר:

 

הדיבור ברשת החברתית על טקס האוסקר ה-83, שהתקיים השבוע בהוליווד, היה יותר משעשע מהטקס עצמו ("החזיקו את בילי קריסטל במיכל הקפאה מתחת לתיאטרון קודאק עם תווית שכתוב עליה: 'לשבור במקרה של טקס אוסקר מחורבן'", צייץ ANNZac). מי שעקב אחרי עדכונים בטוויטר יכול היה לקבל את הטקס מזווית אחרת לגמרי, באמצעות תמונות וסרטונים שהעלה המנחה, השחקן ג'יימס פרנקו, מאחורי הקלעים. הוא נראה שם מדבר עם אופרה ווינפרי ועם אחד מכותבי הטקס, מקבל מסז' משותפתו להנחייה, אן הת'וויי, ומחייך ואומר: "זה עלול להיות גרוע", לפני שהטקס מתחיל. ההערות והתמונות גרמו לכמה אנשים לתהות מה נטל המנחה לפני הטקס.

 

ציוצים נבחרים:

 

דה-אוניון: "איזה חוצפה, אפילו דמות אחת מצעצוע של סיפור 3 לא טרחה להופיע".

 

קונאן אובריין: "צופה בטקס האוסקר. לא מת על הרחם שהתינוק של נטלי פורטמן בחר ללבוש".

 

ננסי גולדשטיין: "כל מי שהיתה במחנה קיץ של ילדות יהודיות מסתכלת על 'ברבור שחור' כעל סרט דוקומנטרי".

 

Brandchannelhub: "'הרשת החברתית' זכה בפרס העריכה אבל פייסבוק לא מאפשר לך לערוך את הפוסטים שלך".

 

WWCCblog: "אני הייתי ממש מתעצבן אם היו קוטעים את הנאום שלי באוסקר וחמש דקות אחר כך הייתי צריך לצפות בגווינת' פאלטרו שרה".

 

RealGilbert: "הלוואי שרוברט דאוני ג'וניור יחזור לסמים ויהפוך את המופע הזה ליותר מעניין".

 

דה אוניון: "אני לא מזהה את הבן אדם שיושב בשורה התשיעית, בכסא ה-15, זה בטח בנקסי" (אמן הגרפיטי המסתורי שסרטו היה בין המועמדים).

 

נורם מקדונלד: "עד שיתחילו את המחווה למתים, קירק דגלאס כבר יופיע שם".

 

Andy Borowitz: "ועכשיו גוונית' פאלטרו במחווה לאימרה: 'אל תתפטרי מהעבודה הקבועה שלך"

 

ביל מאהר: "אין מועמדים אפרו-אמריקאים? אם אתה שחור ורוצה להצליח בהוליווד השנה, אתה צריך להיות ברבור".

 

השחקן מארק רופאלו, מועמד לאוסקר לשחקן המשנה על הסרט "הילדים בסדר", הגדיל לעשות ופרסם בטוויטר את נאום הזכייה שלו: "אז רק במקרה שלא זכיתי הערב ואפילו אם כן, האקדמיה אוסרת להודות לאנשים בנאום שלך, ואני רוצה להשתמש בציוצים בצורה אנוכית. תודה סאנרייז. את אשתי והשותפה שלי לפשע ולזמנים הטובים והרעים ולשמחה ולעצב ולשברון לב ולהחלמה ולארוחות ולילדים". אחר כך הגיעו 16 ציוצי תודות נוספים, שאת כולם אפשר לקרוא כאן. הוא לא זכה.

 

והנקודה הישראלית: שוקי בלס כותב ב"לאטמה": "מיהו ישראלי? מי שאביו ישראלי וזכה באוסקר או מי שהוריו 'התפלחו' לישראל ויצרו סיפור עצוב מספיק כדי לזכות באוסקר". אורי תובל כותב בפייסבוק: "גאווה ישראלית: אוסקר אחד קיבלה שחקנית שהמשפחה שלה לא רצתה להיות כאן, ואוסקר שני קיבלו אנשים שאנחנו לא רוצים שיהיו כאן".

 

שדרון

פוסט בטוויטר נקרא באנגלית tweet. בתרגום ישיר לעברית זה "ציוץ", מילה שקנתה אחיזה במולטיספירה העברית. ציטוט ציוץ של מצייץ אחר נקרא באנגלית retweet, ובעברית מתורגם ל"רציוץ" ו"שציוץ". במקום לאמץ את התחדישים האלה, הוועדה למונחי התקשורת של האקדמיה ללשון העברית מציעה את שִׁדְרוֹן, "קטע המוגבל למספר תווים או לגודל קובץ מסוים ומתפרסם באתר או בשירות המאפשר זאת; בשימוש נרחב באתרים כמו טוויטר ופייסבוק".

 

ועוד על טרמינולוגיה טוויטריסטית: הבלוגר אורן צור חוקר תבניות של התפשטות רעיונות ברשת חברתית. "במו מחשבי עברתי על 400000000 (ארבע-מאות מיליון! הא לכם! חסידי המחקר האיכותני!) טוויטים של ששת החודשים האחרונים של 2009 וגיליתי שה-HT (האשטג) הפופולרי ביותר הוא FF#", הוא מספר. "הא?! WTF? שאל את עצמו טירון טוויטר שכמותי. מה זה בכלל FF? לא הועילו לא נחש ולא לחש אלא רק פניה לאלוהי הגוגל. מסתבר ש-FF הוא קיצור של Follow Friday. והנה איך שהכל התחיל בבוקר בהיר של יום שישי".

 

Follow Friday הוא מנהג של המלצה שבועית, מדי יום שישי, על צייצנים מוצלחים. כמו רציוץ, גם Follow Friday הוא דרך לפרגן לצייצנים שעושים לנו טוב ולחשוף אותם לעוקבים חדשים.

 

מהפכות

"נראה לי שקדאפי לא החליף בגדים מהיום הראשון למהומות..." (שני אשכנזי).

 

דיווחים מלוב מספרים על התערבות של כוחות זרים לטובת קדאפי:

 

 

המהפכנים בעולם הערבי לא השתמשו בפייסבוק – פייסבוק היא שהשתמשה במהפכנים, כדי לשרת קונספירציה אמריקאית-ציונית. ההסבר המלא בכתבה של הטלוויזיה האיראנית.

 

 

ובינתיים, בישראל: בהשראת המהפכה במצרים ו"הפגנת ה-400 אלף" בעקבות הטבח בסברה ושתילה, מישהו מנסה לארגן דרך פייסבוק "מאה אלף מפגינים נגד הכיבוש". בדברי ההסבר לעמוד נכתב כי "המטרה של העמוד הזה היא לארגן הפגנה ענקית של מאה אלף מפגינים נגד הכיבוש. ההפגנה תאורגן רק אם וכאשר העמוד יגיע למאה אלף תומכים. (...) יש יותר משלושה מליון משתמשי פייסבוק ישראלים - בטוח שלפחות מאה אלף מתוכם רוצים לסיים את הכיבוש - וגם מוכנים לצאת מהבית בשביל המטרה הזו. (...) אין ספק שזה נסיוני למדי - אבל ככה אירגנו מהפכה במצרים. מסתבר שלשיטת ההתארגנות הזו יש פוטנציאל".

 

בשבוע הראשון הגיע העמוד לכ-2000 חברים, חלקם אנשים שהצטרפו כדי שיוכלו לתהות על קנקנה של ההתארגנות. זוהר דרוקמן מפקפק: "'מאה אלף מפגינים נגד הכיבוש יכולים להביא לסיומו'? 'כשנגיע למאה אלף אי אפשר יהיה לעצור אותנו'? 'ככה אירגנו מהפכה במצרים'? נו באמת. ואני לא פסימי או סקפטי - אתם מתבססים על חוסר הבנה של מה שקרה במצרים ונאיביות מדהימה לגבי הכוח הקסום של מאה אלף איש". טלי גילן שואלת: "די לכיבוש וכן ל...? לא לאלימות וכן ל...? בעד מה אנחנו? ביום שאחרי ההפגנה הענקית שתשנה את פני החברה בישראל, איך ייראו החיים שלנו?"

 

מי שמעדיף את טוויטר יכול להיעזר במדריך של הבלוגר איתמר שאלתיאל לשימוש בטוויטר ככלי לאקטיביזם.

 

יהודי לא מגרש יהודי/ילד זר

יגאל שתיים פרסם כרזה לקראת ההפגנה נגד מתקן הכליאה לילדי הזרים השוהים בישראל בניגוד לחוק. מעל תמונה של פו הדב שאזוק למשקולת נכתב: "כליאת ילדים, מאיפה זה מוכר לי?". אור רייכרט הגיב בכרזה נגדית, שבה פו הדב חובש כיפה כתומה, ומעליו הכיתוב: "מ'זתומרת מאיפה זה מוכר לך? מההתנתקות יא צבוע".

 


 


 

משטרה שלום

משטרת ישראל הפיקה קליפ על הפעילות שלה ושל גולשיה בפייסבוק.

 

 

טוקבקים

פרסמנו מדריך לגיבוי הפייסבוק. המגיב "פיכסבוק" מחה: "השתגעת? לגבות את הפייסבוק? אני מנסה להפטר ממנו!!! מה עם כתבה בכותרת הראשית של ynet על איך סוגרים לתמיד את החשבון בפייסבוק?".

 

ביקשנו מכם לבדוק אם אתם מניאקי-פייסבוק בשאלון בחן את עצמך. "שונא מניאקים" הזכיר לנו שתי שאלות חשובות שלא נכללו בשאלון:

 

"האם רוב הסטטוסים שלך הם סטטוסים 'רוחניים'?

1."החיים הם כמו אופניים, אם קשה לך - אתה בעלייה"

2.פעם בשנתיים

3.פעם בכמה זמן

4. פעם בשבוע ויותר

 

כל כמה זמן אתם כותבים סטטוס?

1.פעם בשבוע, ברגוע

2. פעמיים בשבוע ככה, פעם אחת בסופ"ש ופעם אחת באמצע השבוע.

3.פעם-פעמיים ביום, מה, לא כולם רוצים לדעת שהשניצל בשיפודי התקווה היה קצת קר?"

 

איליין שקולניק ענתה על השאלון ודיווחה על התוצאות: "נורמלית לחלוטין.... מה, לא נכון? יש לכם בעיה איתי? מהי? מהר תעשו לי לייק! Lol, brb, LMFAO wtf?חחחחח שיהיה לכם יום נעים, חמים וטעים....."

 

גם לך, איליין.

 

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות

המולטיספירה מתעדכנת במהלך השבוע גם בבלוג, פייסבוק ובטוויטר. מוזמנים לבקר.

 

כתבתם או קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה לשתף? ספרו לנו באימייל multi@kenans.net. יש לכם תמונות למולטיספירה? מלאו את האישור ושלחו אותן לפי ההוראות בטופס הזה .

 

מי ינצח: שיעורי הבית או הסטודנט? >>

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פרסי האוסקר. 'הרשת החברתית' זכה בפרס העריכה אבל פייסבוק לא מאפשר לך לערוך את הפוסטים שלך".
צילום: AFP
מומלצים