שתף קטע נבחר

שביתה בלוד בגלל הריסת בתים: "מקבלים שנאה"

7,000 תלמידים לא הלכו הבוקר ללימודים לאחר שוועדי ההורים החליטו על שביתה של יום במחאה על הריסת בתים לא חוקיים והזנחה, לטענתם, מצד המדינה: "מסתכלים עלינו בעין רעה"

ועדי ההורים בבתי הספר הערבים בלוד משביתים היום (א') את הלימודים במחאה על הריסת בתיהם של בני משפחת אבו עיד ועל ההזנחה, לטענתם, במוסדות החינוך. "אם עיריית לוד לא תתייחס אלינו, אנחנו נמשיך במאבק ארוך", הזהיר ראש ועד ההורים המקומי.

 

 

בשבוע שעבר, כמעט שלושה חודשים אחרי הריסת שבעה בתים שנבנו באופן לא חוקי, הרסה המדינה את האוהלים והקרוואנים שהקימה משפחת אבו עיד במקומם. "מצאנו לנכון למחות על ההתנהגות האכזרית של המשטרה ומדיניות העירייה כלפי התושבים הערבים", נכתב בעקבות זאת בהודעת ועדי ההורים.

 

הם קראו לעיירית לוד להתחיל לפתח את השכונות הערביות ולפעול לשיפור התשתיות. "שבענו הבטחות ודיונים, רוצים מעשים", כתבו ההורים - ואיימו להחריף את המאבק. ההורים ציינו כי מדובר במסר לעייירה, "שמעלימה עין מנושאים חשובים, כמו הנסיעות של חטיבות הביניים ושיפוץ הגן שנשרף בבית הספר היסודי 'אלזהרא', וגם נסיונות לסגור את חטיבת הביניים 'אלעולא' מסיבות לא ברורות".


הריסת הבתים בלוד בדצמבר. "התנהגות אכזרית" (צילום: alarab.net)

 

עבד אלקרים זבארקה, ראש ועד הההורים המקומי בבתי הספר בלוד, אמר ל-ynet: "אנחנו משביתים

היום 7,000 תלמידים בשל יחס המשטרה ועיריית לוד למשפחת אבו עיד, שהרסו להם את החיים אחרי שהרסו להם את בתיהם. זה מסר גזעני לכל התושבים בלוד, שמקבלים שנאה מהגופים הממשלתיים האחראים".

 

זבארקה הוסיף כי בתי הספר הערביים בלוד סובלים מהזנחה וכי לא ננקטים שום צעדים לשפר את המצב. לדבריו, ישנן כיתות שבהן לומדים 42 תלמידים, מה שפוגע ברמת הלימודים ובהישגים. "אם עיריית לוד לא תתייחס אלינו, אנחנו נמשיך במאבק ארוך", הזהיר.

 

"האלימות תגרור אלימות והרג" 

ראש ועד ההורים בבית ספר "אלואחה אלכדרא", עטייה אבו סעלוק, אמר ל-ynet כי השבתת הלימודים היא צעד של תמיכה במשפחת אבו עיד. "הם לא יכולים להגיע לבתי הספר כמה חודשים אחרי שהרסו את בתיהם, עם כל הביגוד והציוד של בית הספר", הסביר.

 

"אנחנו מלמדים את ילדינו לא להשתמש באלימות ומצד אחר, המשטרה היא היחידה האחראית על התפשטות האלימות", טען אבו סעלוק, "הם מתנהגים עם תושבי לוד הערבים בצורה אלימה והדרך הזו תגרור רק אלימות והרג". הוא הוסיף כי האחריות מוטלת על הממשלה, אשר "מסתכלת עלינו בעין רעה כאילו שאנחנו תושבים שמזיקים למדינה, ומצד אחר אם משפחה יהודית תיתקל באותו מצב של משפחת אבו עיד, תוך זמן קצר המדינה והממשלה תקום במהירות".

 

הוא טען כי עיריית לוד מנסה לסגור את בית ספר "אלעולא", בו לומדים 300 תלמידים. "עד עכשיו אנו לא יודעים מה המניעים לסגירה, למרות שאנחנו בטוחים שהם יכולים להוציא אלף סיבות כדי שיגשימו את מבוקשם, הריסת החינוך במגזר הערבי בלוד. אנחנו לא נשתוק על הרשלנות הזו".

 

העירייה: "אין כל אפליה" 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי יש לפנות למחלקת החינוך בעיריית לוד. מאיר ניצן, יו"ר הוועדה הממונה בעיר, מסר כי הוא רואה בחומרה רבה את השבתת הלימודים: "צר לי שגורמים קיצוניים שמתסיסים את האווירה מערבים תלמידים בנושאים של חוק ופוגעים בלימודים הסדירים. מי שחושב שפעולות מחאה כגון אלה יגרמו לנו להתקפל

מעמדותינו טועה. מי שינסה להתקומם נגד החוק ונגד אושיות המדינה ייענש".

 

"ועדת הפנים של הכנסת אימצה את המדיניות שאני מוביל לפיה אני לא בא להרוס בתים קיימים ומאוכלסים מבלי שאמצא קודם פתרון לאותה משפחה", הוסיף ניצן, "מאידך, לא אוכל להשלים עם בנייה בלתי חוקית חדשה ואפעל ללא היסוס להרוס על המקום כל מבנה לא חוקי חדש".

 

בנוגע לטענות בנושאי החינוך, נמסר כי "המדיניות אותה מנהיג מר מאיר ניצן הינה שוויונית וללא כל אפליה. בימים אלו מתבצעות עבודות בהיקף של כ-45 מיליוני שקלים להקמת מוסדות חינוך חדשים עבור הציבור הערבי בלוד. מר ניצן מאמין במתן חינוך איכותי לכל ילדי העיר ברוח דת משפחתם ותרבות הוריהם, על-ידי חינוך לאורך רוח ולכיבוד כל אדם, דתו, לשונו ותרבותו מבלי להתבטל או להתנשא על האחר, תוך הקפדה כמובן על לימוד מקצועות הליבה הנקבעות על-ידי משרד החינוך".

 

ממשרד החינוך נמסר כי הם מתנגדים להשבתה הפוגעת בשגרת הלימודים של התלמידים. "צוותי ההוראה הגיעו היום כרגיל למוסדות החינוך, לצורך קיום יום הלימודים כסדרו. מספר התלמידים בכיתה בלוד הוא בהתאם לתקן הקבוע בחוזר מנכ"ל - העומד על 40 תלמידים לכל היותר. העיר לוד משולבת כבר בשנת הלימודים הנוכחית, תשע"א, בתכנית המשרד לצמצום מספר תלמידים בכיתה ל- 32", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שבענו הבטחות ודיונים"
צילום: אתר פאנט
מומלצים