שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חיפה: מערת נטיפים בסכנה בגלל פרויקט בנייה

ל-ynet נודע כי מערת נטיפים עתיקה ששרדה בלב שכונת דניה, עלולה להיפגע בגלל עבודות פרטיות שמתבצעות בסמוך. בעירייה הטילו הגבלות על העבודות, אך בחברה להגנת הטבע חוששים מנזקים בלתי הפיכים וקוראים לעצור את הבנייה

מערת נטיפים תת קרקעית עתיקה, הממוקמת בשכונת דניה בחיפה, הוגדרה על ידי העירייה כערך טבע מוגן - אך נמצאת בסכנה בשל עבודות בנייה פרטיות המתבצעות במגרש הסמוך אליה, כך נודע ל-ynet. 

 

סוגיית הבנייה הובאה לפני כחודש בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שהכירה בחשיבותה של המערה ואף החליטה להגביל משמעותית את העבודות באזור. עם זאת, בחברה להגנת הטבע טוענים כי הצעדים הללו אינם מספיקים ודורשים לפקח על העבודות ואף להכיר בשטחים שסביב לאתר - כשטח ציבורי פתוח.

 

בשיחה עם ynet הסבירה ענבל קורן-רייסנר, מתכננת החברה להגנת הטבע בחיפה, כי "מערות נטיפים מוגדרות על פי החוק כערך טבע מוגן ואנחנו סבורים כי מחובתנו לכבד אותם, להתחשב בהם ולהגן עליהם ככל הניתן. ערכי טבע כמו אלה נוצרו על ידי הטבע במשך מאות ואלפי שנים, ואין לאף גורם זכות מוסרית להרוס אותם או לפגוע בהם, בטח שלא לצורך הקמת בית מגורים חדש". 


כאן מסתתרת מערה (צילום: מורן מעיין)

 

 

המערה, שהתגלתה בשנות ה-70 במהלך עבודות לסלילת כביש באזור, נחשבת לערך טבע מוגן בשל הנטיפים הרבים שבה, שתהליך היווצרותם אורך לעתים מיליוני שנים. בשנת 1976, שנים ספורות לאחר שהתגלתה ובצעד חריג יחסית, קיבלה עיריית חיפה החלטה לרכוש את שטח המערה ולהכריז עליו שטח ציבורי פתוח, אולם במשך השנים התפתחו השטחים הרבים שסבבו אותה ונבנו בהם בתי מגורים רבים בשכונה.

 

חשש: עבודות החפירה יפגעו במערה

בעיריית חיפה פועלים כבר תקופה ארוכה בשיתוף פעולה עם אנשי החברה על מנת לסייע בשימור השטח ובוועדה המקומית אף נקבעו תנאים מחמירים לעבודות. בין השאר נקבע, כי "לאור הסמיכות לאתר התיירות מערת הנטיפים, יש להבטיח כי לא יערכו פיצוצים ברדיוס של 100 מטר מגבולות המערה, עבודות החפירה תבוצענה באמצעות פטיש חציבה ולא יערכו בטווח של 30 מטר מהמערה". 

 

בין המגבלות שהוצבו בפני מבקשי ההיתר, נכתב גם, ש"אין לאפשר תנועת כלים כבדים בשטח, על מנת לא לפגוע בנטיפים המוגדרים כערך טבע מוגן".

 


המערה - צמודה לבית מגורים (צילום: מורן מעיין)

 

קורן-רייסנר מדגישה, כי השטח של המערה אינו מוגדר כשמורת טבע או גן לאומי ולכן קיים חשש ממשי כי למרות ההגבלות, הוא ייפגע. "אין לנו ספק כי עבודות הכוללות חפירה ופיצוצים לצורך בניית יסודות איתנים לבית חדש, עלולים להזיק למערה העתיקה, ולכן היה רצוי למנוע את הבנייה בכלל", היא אומרת.

 

"במידה שזה אינו אפשרי, על העירייה והיזם להתקדם עם העבודות בזהירות המרבית, לאחר קבלת חוות דעת גיאולוגית ועם פיקוח צמוד של מומחים, שידאגו לשמור על המערה ולמנוע כל פגיעה בה. בכל מקרה, השטחים שנותרו מסביב למערה, צריכים לעבור שינוי ייעוד - כדי לוודא שהאתר לא ייפגע בעתיד".

 

מעיריית חיפה נמסר בתגובה, כי "העירייה מייחסת חשיבות עליונה לשמירה על מערת הנטיפים וערכי הטבע הנדירים הקיימים במקום. העירייה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם החברה להגנת הטבע וכל יתר הגורמים הנוגעים לנושא על מנת למנוע כל סכנה או פגיעה במערה ולא תהסס לנקוט בכל צעד הנדרש לשמירה על שלמות המערה. בעירייה לא התקבלה כל בקשה של החברה להגנת הטבע לשינוי יעוד שטחים במקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מערת נטיפים. אילוסטרציה
צילום: לע"מ
מערת נטיפים דניה חיפה
צילום: מורן מעיין
מומלצים