שתף קטע נבחר

הקלות לעסקים: ישלמו מע"מ אחרי שיקבלו כסף

ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה: בעלי עסקים קטנים ובינוניים יוכלו לשלם לאוצר מע"מ על עסקת מכירה בעת קבלת התשלום, ולא מיד לאחר ביצוע העסקה כנדרש היום. יוזמי החוק: ברשות המסים דרשו מע"מ מיד גם אם הקופה ריקה, וגרמו לפשיטות רגל של עסקים חלשים

בעלי עסקים קטנים ובינוניים יוכלו לשלם לאוצר את המע"מ על עסקת מכירה שביצעו במועד קבלת התשלום עבור המוצר או השירות, ולא מיד לאחר ביצוע העסקה כנדרש מהם היום – כך לפי תיקון בחוק מס ערך מוסף שאושר היום בוועדת הכספיים לקריאה ראשונה.

 

 

תיקון החוק המוצע יחול רק על עסקים שמחזור עסקאותיהם השנתי עד 15 מיליון שקל. יוזמי התיקון, הח"כים אלכס מילר (ישראל ביתנו) ורוחמה אברהם (קדימה), הסבירו כי החוק הקיים פוגע בתזרים המזומנים של העסקים הקטנים והבינוניים מאחר שהם נדרשים לשלם את המס על עסקה לעתים זמן רב לפני קבלת התמורה.

 

ח"כ מילר ציין כי עוד לפני המשבר הכלכלי וגם לאחריו נסגרו עסקים קטנים בעיקר בגלל בעיות בתזרים המזומנים שנגרמו לרוב בגלל דחיות ממושכות בתשלומים עבור עסקאות שנעשו מעבר לדחייה המקובלת ב-30 יום. "לרשות המסים לא היה אכפת מהבעיה", אמר מילר. "הם דרשו את המע"מ מיד לפי החוק, גם אם הקופה ריקה ובכך גרמו לפשיטת רגל של הרבה עסקים חלשים".

 

מילר הדגיש, כי "הסידור הקיים סוחט מהעסקים את מעט המשאבים שלהם. בתקופת המשבר חזרנו והצענו לאפשר לקטנים ולבינוניים לדחות את תשלומי המע"מ לאחר קבלת התמורה לעסקה. עכשיו הגיע הזמן לתקן את החוק כי המגזר העסקי הזה עדיין במשבר, ואם המדינה מעוניינת לבסס ולקדם אותו, כגורם משפיע על מצב המשק, עליה ללכת לקראתם בצעד הקטן הזה".

 

סגנית היועצת המשפטית ברשות המסים, עו"ד איריס וינברגר, הודיעה כי הממשלה תומכת בהצעת החוק וכי הוסכם עם הח"כים מילר ואברהם שהצעתם תשולב עם הצעת חוק ממשלתית דומה שכבר מתגבשת, לאחר אישורה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים