שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זועבי נגד הדחפורים: "דוחפים את הערבים לפינה"
  מאות נשים הפגינו ביום האשה נגד הריסת הבתים במגזר הערבי. לדברי ח"כ זועבי, שהשתתפה בהפגנה, המדינה לא מותירה לאזרחים הערבים ברירה: "זה או לגור ברחובות או לבנות בית בלי היתר". אחת המפגינות: "לא מפחדים, רק מאלוהים"

  כמו בכל העולם, גם הנשים הערביות יצאו למחות: מאות נשים ערביות ויהודיות הפגינו הערב (יום ג') בלוד לרגל יום האשה הבינלאומי, וניצלו את המאורע לתקוף את המשטרה והרשויות על הרס הבתים במגזר הערבי. ההפגנה נערכה תחת הכותרת "נשים חזקות מול הדחפורים", וזכתה לתמיכה מח"כ חנין זועבי (בל"ד). לדבריה, "זה מאבק הומאני ממדרגה ראשונה".

   

   

  המפגינות הניפו שלטים בגנות המשטרה וראש העיר כגון "משטרה, תצאו מלוד אתם אנשי טרור", "ראש עיריית לוד, אתה שקרן", "הריסת בתים זה טרור", "אנחנו לא נצא, אנחנו נמות בהגנה על בתינו ואדמותינו". עוד נכתב על השלטים "ערביות ויהודיות נגד הריסת בתים", "ערביות ויהודיות מסרבות להיות אויבות".


  "זה או לגור ברחובות, או לבנות בלי היתר". ח"כ זועבי (צילום: חסן שעלאן)

   

  זועבי תקפה את ראש הוועדה הקרואה בלוד, מאיר ניצן, על יחסו לתושביו הערבים. "אני חושבת שהוא מתייחס בטיפשות ובזלזול לאזרחים שלו. כולם יודעים שמי שעובר על החוק זו המדינה שלא נותנת רישיונות לערבים לבנות בתים".

  לדבריה, הרשויות לא מותירות לאזרחים הערבים ברירה: "זה או לגור ברחובות או לבנות בית בלי היתר".

   

  להפגנה הגיעו גם נשים מהכפר אל-עראקיב שבנגב, שנהרס כבר פעמים רבות מאז הקיץ שעבר. "אנחנו חיים במצוקה מאוד קשה אחרי שביתנו נהרס 21 פעמים", סיפרה תושבת הכפר, סבאח אבו-מדיגם. בעקבות הריסת הבית היא חיה עם בעלה וילדיה בבית עלמין. "המצב בלתי נסבל, בעקבות ההריסה הילדים הפסידו כמה חודשים בלימודים".

   

  לדברי ח"כ זועבי, "זה הכי גזעני ואכזרי שמתכננים לפתח את האדמות לא למען הציבור הערבי, בעלי הקרקע, אלא למען האזרחים היהודיים". היא הזהירה כי המאבק עלול להוביל לתוצאות קשות, "המדינה דוחפת את האזרחים הערבים לפינה, בלי לחשוב על התוצאות וההשלכות", אמרה זועבי, אך הדגישה כי "נשתמש בכל הכלים הדמוקרטיים, ולא נוותר על הזכויות שלנו".

   

  אחת מתושבות כפר דהמש הסמוך ללוד הסכימה עמה. "אנחנו מוכנים להתעמת עם המשטרה וכל העולם כדי להגן על הבית שלנו", אמרה פרידה שעבאן שביתה מיועד להריסה. לדבריה, "כל ההריסות בלוד ורמלה נועדו לגרום לערבים לעזוב את הערים המשותפות ולמנוע דו-קיום.

  אנחנו לא מפחדים, רק מאלוהים".

   

  על עיתוי ההפגנה, סיפרה מנהלת פרוייקט הערים המשותפות, המהנדסת בוטיינה טביט שאמרה כי יום האשה הבינלאומי מיועד לא רק לחגיגות, אלא גם להבעה מחאה. "החלטנו לעמוד מול הטנקים והדחפורים שדרכם מנסים לסלק אותנו מאדמתנו". לדבריה, ממשלת ישראל מנסה כל הזמן לפגוע במעמד האשה הערביה מכל הבחינות. "המצב שהגענו אליו נתן כוחות לנשים הערביות לצאת לרחובות ולהגן על זכויותיהן בלי לדפוק חשבון, תוך סיכון חיים".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "המדינה דוחפת את הערבים לפינה"
  צילום: חסן שעלאן
  לא דופקות חשבון. בוטיינה טביט
  צילום: חסן שעלאן
  מומלצים