שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

עדות מלב טוקיו: הבניין רעד שעה וחצי

לורנס כץ, ישראלית בת 29, גרה ביפן כבר חמש שנים ודבר כזה עדיין לא חוותה. "הכל נפל על הרצפה. הבניין לא מפסיק לרעוד"

שמונה רעשי משנה פקדו את יפן בשעתיים שחלפו מאז רעש האדמה העז שפקד אותה ב-7:46 בבוקר (שעון ישראל). רבים נטשו את בתיהם ואת מקומות העבודה, ויצאו לרחובות טוקיו, איברקיי, טושימה ומיאגי.

 

 

לורנס כץ, ישראלית בת 29, מתגוררת ביפן כבר חמש שנים ודבר כזה עוד לא חוותה. "דברים נפלו על הרצפה. הבניין (בן 4 קומות בטוקיו) לא מפסיק לרעוד כבר שעה וחצי. יש רעשי משנה. מדי פעם נשמעת צפירת אזהרה, שמודיעה לאנשים לצאת מהבתים", סיפרה ל-ynet.  

 

בעלה של לורנס התקשר אליה בדיוק באמצע רעש האדמה: "לא ידעתי במה להחזיק או אם בכלל צריך לצאת החוצה. זה היה ב-15:00, בדיוק סידרתי את הבית החדש ואז התחילה הרעידה. זה היה לאט לאט. בעלי התקשר והרגיע אותי".

 

לורנס מספרת כי אזרחים ביפן כבר מתורגלים היטב בפינוי ברעש אדמה, "לא יצאנו החוצה בהיסטריה, כי זה הרגיש בהתחלה כמו כל הרעידות הרגילות שיש כאן כל הזמן עד שאנשים הבינו שזה חזק מהרגיל הפעם, ואז אנשים התחילו לצאת החוצה מהר יותר".

בינתיים, גלי צונאמי אדירים בגובה של 10 מטרים שוטפים בעוצמה את היבשה בצפון מזרח יפן, ושוטפים כל דבר שנקרה בדרכם. כתוצאה מכך בני אדם נהרגו, אך לפי שעה מספר הנפגעים הכולל עדיין אינו ברור. גג בניין ובו 600 סטודנטים קרס, ולא ברור מה עלה בגורלם.

 

אזרחים התבקשו להישאר בבתים. 19 מדינות קיבלו התרעות צונאמי, בהן אפילו אינדונזיה, הפיליפינים, רוסיה ואיים באוקיינוס השקט הוזהרו מפני צונאמי. 11 אלף תושבים פונו באי סחלין הרוסי. מוקד הרעש היה במרחק של 125 קילומטרים מהחוף בעומק של 10 קילומטרים. רעש בעוצמה חריגה של 7.9 בסולם ריכטר עלול היה להיות הרסני וקטלני יותר אם המוקד היה ביבשה ולא בים.

 

 

"הרגשנו את הרעש כל כך חזק עד שנאלצנו להיאחז במשהו כדי לא ליפול", סיפר תושב במיאגי, "לא יכולנו להימלט מהבניין משום שהרעש לא הפסיק".

 

בטוקיו ממשיכים הבניינים לרעוד, כאשר רעשי משנה פקדו את העיר מדי כמה דקות, והחשמל נותק ל-4 מיליון בתים ברחבי הבירה היפנית. נמל התעופה נריטה נסגר וכך גם הרכבת התחתית. "הייתי במשרד, בקומה ה-10 בבניין כשהקירות החל לרעוד ולאחר מכן כל הרהיטים", תיארה הוריקאנה סאקי מטוקיו את רגעי האימה, "לא ידעתי שיכול להיות כאן כל כך מפחיד".

 

רשת הטלוויזיה היפנית NHK הציגה מראות של הרס, כאשר בתים ומכוניות נשטפו בגלים שהגיעו לחופי אונהאמה. ספינות נגררו למרחק, ובאחת מהן נעקר הגשר והתורן כאשר הספינה נסחפה אל מתחת לגשר. שריפות פרצו בעקבות הרעש, בהן שריפת ענק בבית זיקוק בצפון טוקיו. בעיר סנדאי נגרם נזק כבד ביותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המים שטפו הכל
צילום: רויטרס
אזרחים נמלטים על נפשם
צילום: רויטרס
אש בתחנת זיקוק בצפון יפן
צילום: רויטרס
מומלצים