שתף קטע נבחר

קרבות רחוב בהרצליה: נעמי שמר נגד ליבוביץ'

מועצת העיר תדון מחר בהחלטה מעוררת מחלוקת של ועדת השמות: לקרוא חלק מרחוב שמר על שמו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ'. חבר מועצה מתנגד, בגלל ה"יודונאצים"

סערה בעיריית הרצליה בעקבות כוונה לקרוא חלק מרחוב נעמי שמר על שמו של המדען והוגה הדעות פרופסור ישעיהו ליבוביץ'. "איזה מסר אנחנו מעבירים לנוער, כשקוראים רחוב על שמו של מי שקרא לחיילי צה"ל 'יודונאצים'"? מחה היום (ב') חבר מועצת העיר, ירון עולמי. העירייה לעומת זאת לא רואה בכך בעיה ומציגה דוגמאות מהעבר: "יש רחובות על שם זאב ז'בוטינסקי, שגם לגביו היו בעבר הסתייגויות".

 

 

מועצת העיר הרצליה תתכנס מחר לישיבה שעל סדר יומה החלטתה מעוררת המחלוקת של ועדת השמות. ב-2007 עלתה הצעה דומה במועצת העיר, ונדחתה ברוב קולות. באותה ישיבה העלה את ההצעה חבר המועצה צבי הדר, שטען כי אין להנציח רק אישים שבנוגע אליהם קיים קונצנזוס.

 

בהקשר זה הזכיר הדר את המחתרות לח"י ואצ"ל ואפילו את הנביא עמוס, אשר על אף המחלוקות סביב פועלם הם מונצחים בשמות רחובות בארץ. אולם עולמי התנגד להצעה כבר אז ואמר כי לא ייתכן לקרוא רחוב על שמו של מי שכינה את חיילי צה"ל יודונאצים, קרא למלחמת אזרחים ואף להשתמטות מצה"ל.

 

ליבוביץ' על מלחמת אזרחים

 

רחוב נעמי שמר משתרע כיום מרחוב מדינת היהודים, דרומה עד רחוב אלטנוילנד, וחוצה בדרכו את רחוב אבא אבן. בשבועות האחרונים הופתעו תושבים לגלות כי בקטע שמרחוב אבא אבן ועד לצומת אלטנוילנד, מחקה יד נעלמה את שמה של שמר משלטי הרחוב. מתברר כי ועדת השמות של עיריית הרצליה החליטה שוב לקרוא שם של רחוב על שמו של ליבוביץ' בקטע שבין רחוב אבא אבן לרחוב אלטלנוילנד, במקום שמה של שמר. "מפריע לי ביותר שוועדת השמות החליטה לשנות את הרחוב על שם שמר", אמר עולמי, שהודיע כי יתנגד לשינוי בישיבה מחר.

 

עיריית הרצליה טוענת מנגד כי אין מניעה לקרוא רחוב על שמו של ליבוביץ', שכן מדובר בפרופסור מכובד. מהעירייה נמסר כי בעבר עלו התנגדויות לקריאת רחובות אף על שמו של ז'בוטינסקי וניתן להסיג אפילו על הנצחת שמה של שמר. לגבי הטענה כי שמו של חלק מרחוב שמר הוסב לטובת הפרופסור, אמרו בעירייה כי מדובר בקטע חדש של רחוב שהיה ללא שם. למרות דברי העירייה, בקטע האמור היו מוצבים שלטים הנושאים את שמה של הפזמונאית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמחקה. שלט הרחוב נעמי שמר
צילום: ירון עולמי
מה הוא היה אומר על זה? ליבוביץ'
צילום: גבי מנשה
נעמי שמר
צילום: שלום בר טל
מומלצים