שתף קטע נבחר

קומזיץ באירופה: מתי השתמשו באש לראשונה?

חידה: איך שורדים באירופה הקפואה במשך מאות אלפי שנים ללא אש? תשובה: באמצעות דיאטה עשירה בחלבונים. כך טוען מחקר חדש שגורס כי השימוש הראשון באש נעשה באירופה רק לפני פחות מ-400 אלף שנה

מתי למדו אבותינו הקדומים באירופה להשתמש לראשונה באש? מחקר חדש שמתפרסם היום טוען כי השימוש הראשון באש, אבן דרך בהתפתחות הציביליזציה האנושית, התרחש לפני כ-300 עד 400 אלף שנה. המחקר בחן 141 אתרים ארכיאולוגים ברחבי אירופה והוא מתפרסם ברשומות האקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב.

 

"רוב הארכיאולוגים מסכימים כי השימוש באש קשור בהתיישבות מחוץ לאפריקה, ובמיוחד באירופה שם הטמפרטורות נמצאות מתחת לנקודת הקיפאון", אמרו החוקרים ויל רוברואקס מאוניברסיטת ליידן שבהולנד ופאולה וילה מאוניברסיטת קולורדו.

 

אלא שכאן מתחילה המחלוקת: בעוד שישנן ראיות לקיומם של בני אדם באירופה כבר מלפני מיליון שנים, החוקרים לא מצאו כל עדות לשימוש יום-יומי באש עד לפני כ-400 אלף שנה, אז החלו לטענתם ניאנדרתלים כמו גם בני אדם מודרניים לעשות שימוש תדיר באש בשביל בישול, חום ואור.

 

תוצאות אלו מעלות סימן שאלה באשר לאופן שבו בני אדם שרדו באקלים הקר ללא אש. החוקרים מציעים כי אורח חיים פעיל במיוחד ודיאטת מרובת חלבונים הם שסייעו לבני האדם הקדומים להתגבר על הכפור, ומוסיפים לכך גם צריכה של בשר נא ופירות ים עליה מעידים ממצאים נוספים.

 

ריצ'רד וורנגהאם מאוניברסיטת הרווארד חולק על הממצאים וטוען כי שימוש באש לבישול מזון היה הכרחי ובלעדיו מלכתחילה לא היה מתפתח האדם המודרני, שכן רק תודות לתזונה המשופרת התפתח אצלו מוח גדול יותר בתהליך אבולוציוני ממושך.

 

וורנגהם מציע כי היעדר ראיות מוקדמות יותר לשימוש באש מעיד בסך הכול על כך שהעצמות השרופות או האפר נהרסו או התפזרו עם השנים.

 

וילה אינה מסכימה איתו. בראיון טלפוני אמרה לסוכנות הידיעות AP כי לו נעשה באירופה שימוש באש בתקופה מוקדמת, העצמות השרופות היו נשמרות, כפי שקרה במערות בדרום אפריקה שבהן נמצאו שרידים בני מיליון שנים. "כך או כך, יש לנו כאן חידה נחמדה", השיב וורנגהאם בתגובה לדבריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קומזיץ: מתי הכול התחיל?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים