שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חוק המישוש רוכך: לא בבית הספר, לא בקולנוע
  הצעת החוק שתתיר לשוטרים לערוך חיפוש על אנשים במועדון או בפאב גם אם הם אינם חשודים בדבר רוככה מעט. השרים יצביעו בשבוע הבא, והמתנגדים עדיין מזהירים: "הפגיעה לא-מידתית, ואנשים יתויגו לפי מראה או שיוך אתני". ומה דעתכם?

  פחות ועדיין - ועדיין נוגע: ביום שלישי הקרוב צפויה ועדת השרים לענייני חקיקה לדון בהצעת החוק של המשרד לביטחון פנים, המאפשרת לערוך חיפוש על גופם של בליינים במקומות בילוי המועדים לאלימות, גם אם אלה אינם מוגדרים כחשודים בדבר. אלא שמהחוק, שכבר זכה לכינוי "חוק המישוש" וספג ביקורת רבה, כולל של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, הושמטו מקומות שבהם הוא אמור היה לחול לפי תזכיר החוק המקורי, אולי עקב הלחץ הציבורי.

   

  כבר באוגוסט האחרון פרסם משרד המשפטים את ההצעה לתיקון החוק, המסמיכה שוטרים לערוך חיפוש על גופו של אדם במקומות שמוגדרים מראש כמקומות המועדים לאירועי אלימות, כדי לשמור על ביטחון הציבור. אלא שבניגוד לתזכיר החוק, שכלל גם מקומות כמו מוסד רפואי, מוסדות חינוך, בתי קולנוע ומקומות שבהם נערכים מופעי תיאטרון ומוזיקה, בהצעת החוק שתעלה ביום שלישי הפירוט שונה.

   

  לפי הצעת החוק הזו, המקומות שבהם שוטר יוכל לערוך חיפוש גופני הם כאלה שיש בהם חשש מוגדר לאלימות: מועדונים, פאבים, דיסקוטקים ומקומות אחרים מסוג זה, שבהם מוגש או נמכר אלכוהול. החוק יחול גם על מקומות שבהם נערכים משחקים באמצעות מכונות, משחקי ביליארד, קלפים וקוביות וכן על מגרשי ספורט. המקומות הנוספים שפורטו בתזכיר החוק המקורי אינם כתובים בהצעת החוק.

   

  על פי ההצעה, יורחבו סמכויות החיפוש של שוטרים, כך שהם יוכלו לערוך חיפוש על גופו של אדם ולוּ על בסיס חשד בלבד שהוא עומד לבצע מעשה אלימות או משום שהתנהלותו מעוררת חשש שהוא נושא סכין או אקדח. במסגרת החיפוש יוכלו השוטרים לבדוק אם אותו אדם נושא נשק בניגוד לחוק.

   

  חיפוש זמני גם במקומות שלא הוגדרו מראש

  בנוסף להכרזה מראש על שורה של מקומות מועדים לפורענות, ההצעה החדשה מקנה למפקד מחוז במשטרה את האפשרות להכריז זמנית על מועדון או על מקום בילוי כעל מקום שבו ניתן לערוך חיפוש גופני גם לאנשים שאינם חשודים בדבר, גם אם הם לא הוכרזו כמקומות כאלה מראש. זאת, אם יתעורר חשש ממשי לפגיעה בשלום הציבור.

   

  על פי ההצעה, סמכות מפקד המחוז תהיה סמכות זמנית בלבד, ובכניסה למבנה ייתלה שלט המצהיר על קיומה של סמכות חיפוש במקום באותה העת. האגודה לזכויות האזרח והסנגוריה הציבורית הביעו התנגדות עקרונית למתן סמכות החיפוש

  הזו. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי היא נובעת מהצורך להגביר את הביטחון האישי של אזרחי המדינה. לדברי המשרד לביטחון פנים, סמכות חיפוש זו תאפשר למשטרה לפעול לצמצום האלימות, וכדי למזער את הפגיעה בפרטיות הוגבלו הסמכויות כך שמטרת החיפוש תהיה איתור כלי נשק בלבד.

   

  מהאגודה לזכויות האזרח נמסר בתגובה: "האגודה מתנגדת לחוק זה, בשל העובדה שהוא מאפשר פגיעה לא מידתית בפרטיות ובפרט, ובשל העובדה שההיתר הגורף לחפש על גופם ובכליהם של אנשים ללא צורך בחשד פותח פתח לנוהג של תיוג של אנשים 'חשודים' רק על סמך סממנים חיצוניים, השתייכות אתנית וכו'".

   

  גם לשכת עורכי הדין מתנגדת להצעת החוק. הלשכה סבורה כי בהצעת החוק "סמכויות חיפוש רחבות מדי ובלתי מידתיות, שאינן עומדות במבחנים חוקתיים". הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין הודיע כבר לפניי כחודשיים כי הוא מתנגדים להצעה.

   

  תומכים בהצעת החוק? לחצו על בעד ונמקו בטוקבקים.

  מתנגדים לאפשרות שימששו אתכם? התנגדו, והסבירו למה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים