שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חוק הג'ובים חוזר לכנסת: "נתניהו יורק בפרצוף"
  בקואליציה החליטו לקדם את "חוק הג'ובים" במתכונת המקורית, שנועדה להגדיל את מספר סגני ראש העיר בירושלים בלבד. בקדימה זועמים: לעובדים הסוציאליים אין כסף ולזה כן?

  חוק הג'ובים חוזר לכנסת: ועדת הכספים תדון היום (ג') בהצעת החוק השנויה במחלוקת, אחרי שהקואליציה החליטה להעלות את ירושלים על ראש שמחתה - ולהחזיר את ההצעה למתכונתה המקורית, שנועדה להגדיל את מספר סגני ראש העיר בבירה.

   

  "נתניהו שוב יורק בפרצופו של הציבור", אמרו בקדימה בעקבות ההחלטה לקדם שוב את ההצעה. "כוונת הקואליציה להביא את חוק הג'ובים להליך הצבעה מהיר, למרות הבטחתו הקודמת לא לעשות זאת, מעידה על ציניות פוליטית ואטימות חברתית. נתניהו מקווה שהציבור לא ישים לב לקומבינות המסריחות שהוא מקדם מתחת לשולחן. אין לו כסף לעובדים הסוציאליים, אבל יש לו כסף לעוד סגני ראשי ערים. זו התנהגות של מאכער".

   

  מדובר בהצעה פרטית לתיקון חוק הרשויות המקומיות, שעליה חתומים חברי הכנסת אורי

  מקלב ומשה גפני מיהדות התורה, אברהם מיכאלי מש"ס, דוד רותם מישראל ביתנו וזאב אלקין מהליכוד. ההצעה המקורית דיברה על הגדלת מספר הסגנים בעיריית ירושלים מחמישה לשמונה, וכך היא אושרה בקריאה טרומית.

   

  הסערה פרצה כשהחוק עבר לוועדת הפנים. בדרך לקריאה הראשונה, החוק הורחב ביוזמת יו"ר הוועדה ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), כך שיסמיך את שר הפנים לאשר לכל עירייה שבה מעל 100 אלף תושבים, למנות סגן נוסף על כל 100 אלף תושבים.

   

  סגן לכל מאה אלף תושבים? 

  בירושלים גרים 800 אלף תושבים. מספר הסגנים נקבע לה כשמנתה חצי מיליון. מעל המספר הזה, לפי המפתח הקיים, יכולים לכהן לא יותר מ-6 סגנים. יוזמי החוק טענו שלבירה מגיע שמונה סגנים, אבל העסק יצא משליטתם - למה לקפח את העיריות האחרות, אם מגדילים את מכסת המפתח המקורית?

   

  החוק המורחב עבר בקריאה ראשונה וחזר לוועדת הפנים להכנה לקריאה שנייה ושלישית. אבל הסערה רק גברה. סיעת קדימה ניסתה לשווא לטרפד אותו. ברוח הרעה הזאת דבקו בו הכינוי "חוק הג'ובים" והרושם שהוא נועד להגביר את כוחה הפוליטי של ש"ס. הרי ח"כ אזולאי, יוזם הרחבת החוק, הוא חבר ש"ס וכפוף פוליטית ליו"ר מפלגתו שהוא במקרה או לא במקרה שר הפנים אלי ישי.

   

  אבל אזולאי הגדיש את הסאה. לשכת ראש הממשלה הודיעה על רצונה להסיר את החוק מסדר
  יומה של הכנסת, ולפי פרסומים אחרים אלי ישי ביקש להחזיר את החוק למתכונתו המקורית ואפילו למשוך אותו - למרות שהוא מוסמך למשוך רק הצעת חוק ממשלתית הקשורה למשרדו ולא הצעת חוק פרטית.

   

  בימים האחרונים החליטה הקואליציה לקדם את החוק המקורי, המתייחס לירושלים בלבד. מכיוון שהחקיקה הוקפאה בוועדת הפנים, היזמים יכולים לבקש להעביר אותו לוועדה אחרת. ועדת הכספים היתה הכתובת הטבעית. היו"ר משה גפני הוא אחד החתומים על החוק, לצד אורי מקלב , חברו לפלג של דגל התורה בסיעת יהדות התורה.

   

  להחייאת החוק אחראי יו"ר הקואליציה חבר הכנסת זאב אלקין, גם הוא אחד היוזמים. הפור נפל בוועדת הכנסת, שהיא סדרן העבודה של הבית לפני פורים. ועדת הכספים תכין היום את ההצעה לקריאה שנייה ושלישית ונראה שהקואליציה מבקשת לאשר אותו סופית במליאה בשבוע הבא, לפני פגרת הפסח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "התנהגות של מאכער". נתניהו
  צילום: רויטרס
  אלקין. החיה את הצעת החוק
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים