שתף קטע נבחר

נתניהו לזחאלקה: זכותך לגעגע כאן - דמוקרטיה

בדיון סוער בכנסת מחה הח"כ מבל"ד על החוקים ה"גזעניים" שהכנסת צפויה לאשר, בהם חוק הנכבה. "אם משהו נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז, ומגעגע כמו ברווז, הוא ברווז"

חילופי דברים קשים בכנסת בין ראש הממשלה לחברי הסיעות הערביות: לקראת אישורם של שלושה חוקים שנויים במחלוקת התייצב הערב (יום ג') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדיון בכנסת לאחר שנאספו 40 חתימות של חברי כנסת. במהלך הדיון הוא התעמת עם ח"כ ג'מאל זחאלקה, שהוצא לאחר מכן מהדיון, כמו גם ח"כ אחמד טיבי.

 

 

במהלך הדיון התעמת ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) עם ראש הממשלה. "היום הזה תעביר כנסת ישראל שלושה חוקים גזעניים", אמר זחאלקה בהתייחסו לאישורם הצפוי הלילה חוק הנכבה, חוק ועדות קבלה, וחוק מימון הריסת מבנים על ידי בעליהם. לדבריו, אלו חוקים שנועדו לפגוע באזרחים ערביים. "אני אומר לך שהעולם לא יאמין לך", פנה זחאלקה לנתניהו, "אם משהו נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז, ומגעגע כמו ברווז, הוא ברווז".

נתניהו השיב לו: "הזכות שלך לגעגע כאן, היא הדמוקרטיה".

 

זחאלקה לא נשאר חייב: "אני מדבר עברית, לא מגעגע". לדבריו, "הלילה השחור הזה אנחנו נפנה לכל העולם לקבל הגנה מפני הממשלה האנטי דמוקרטית הזאת בראשות בנימין נתניהו".

 

לאחר מכן, התעמת נתניהו עם ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל). לאחר שנתניהו התייחס לפיגוע באיתמר, וציין כי על הפלסטינים לגנות אותו בפומבי. בתגובה לדברים קרא לעברו ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל): "אתה מוכן לגנות את הרג הילדים בעזה?", לאחר שבתקיפת צה"ל בתגובה לירי פצמ"רים נהרגו מוקדם יותר ילד ונער. ח"כ שי חרמש (קדימה), תושב עוטף עזה, לא ישב בשקט וקרא לעבר טיבי: "אתה מוכן לגנות את ירי הפצמ"רים?". טיבי בתגובה: "תתבייש לך. הרג ילדים. אתה צבוע. פרחח אכזרי אתה". בהמשך הוסיף טיבי, שהוצא מן הדיון, "גם לעולי הגרדום שניסו לחסל שר וירו על אוטובוס, והיו בעצם טרוריסטים, נעשה בכנסת טקס אזכרה".

 

בהמשך נאם נתניהו ואמר כי בשונה מהטלטלות שעוברות על מדינות ערב, בישראל יש חופש ביטוי. "פה יש חופש - שם אין חופש", אמר ראש הממשלה, "החופש הזה, הוא מה שרבים רבים מחפשים היום". בתגובה קרא ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ: "אז בשביל מה החוקים האלה?".

 

לבני: לרה"מ אין חזון מדיני

לדברי ראש הממשלה, הזעזועים בעולם הערבי החלו בטהרן לפני שנה וחצי, בעקבות הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות. לדבריו, "אם איראן תהיה חסינה לכל הטלטלות האלה, ותצליח לבצר את שליטתה ולהשלים את תוכניתה להתחמש בנשק גרעיני – אין שום סיכוי שהמדינות האחרות תוכלנה להשלים את מאוויהן להפוך לדמוקרטיה". הוא קרא לקהילה הבינלאומית לפעול נגד איראן כמו נגד קדאפי: "הקהילה הבינלאומית שעושה כל מאמץ בלוב,

הייתי מצפה שתפעיל מאמצים דומים על איראן".

 

בנאומה של יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, היא התמקדה בקיפאון המדיני וטענה כי נתניהו אינו רוצה בשלום עם הפלסטינים. "שלום דורש הנהגה שיש לה חזון, זה דורש הנהגה שמוכנה לוויתורים, הנהגה שלא נותנת למה שקורה מסביב לקבוע את העתיד שלנו".

 

היא הוסיפה שתהליך שלום "רציני יותר מהסיסמאות" של ראש הממשלה. "כבר כמה חודשים אנחנו שומעים על נאום עתידי ואני אומרת שאם יש לרה"מ חזון שהוא לא מן סופרטנקר שמוצאים בגוגל מעכשיו לעכשיו, אז למה מחכים איתו?". לדבריה, "אפשר למצוא מילים, אדוני רה"מ, שכולם יוכלו להרגיש שהן בסדר",

אך הזכירה לנתניהו שלפני הבחירות אמר שמילים זה דבר הפיך. "אז למה שיאמינו לך, אדוני רה"מ".

 

ואילו ח"כ רוני בר-און מקדימה בחר לעשות תרגיל מביך לראש הממשלה. במהלך הנאום הוא בחר לצטט בלא ידיעת חברי הבית קטעים משני נאומים של ח"כ זאב בוים ז"ל, שהלך ביום שישי לעולמו. "אתה אלוף בלמרוח", הוא הטיח בנתניהו, "כל רצונך למרוח עוד זמן בשלטון בלי שנפריע". ראש הממשלה שמר על ארשת פנים חתומה, גם כאשר אמר בר-און שמדובר בנאומיו של בוים ז"ל. "לבו של זאביק נדם לצערנו", אמר בר-און לנתניהו בתום נאומו, "אך דבריו מהדהדים וימשיכו להדהד. חשוב שתזכור אותם ותיקח אותם לתשומת ליבך".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לילה שחור. ח"כ זחאלקה
צילום: נועם מושקוביץ
לא התרגש מהתרגיל של בר-און. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים