שתף קטע נבחר

הקצבספירה: קווים לדמותה

גזר הדין של קצב מפיח השראה באמני פייסבוק, החברה של זאקרברג מייבשת אותו מול כולם, פעילות פוליטית מלוכלכת ברשת, ואיך לעזאזל מאייתים 'קדאפי'? המולטיספירה השבועית חוזרת

<< מה חיפשו הישראלים בגוגל החודש?

 

הפוליטיקה בישראל לפי פייסבוק

דניאל רוזנברג נתקל בפייסבוק בסטטוס ושלוש תגובות שמכסים את כל הקשת הפוליטית:

 


 

 

הקצבספירה

 


איור: הדס רשף

 

גזר הדין של משה קצב, 7 שנות מאסר, שנתיים על תנאי ולמעלה מ-100 אלף שקל פיצוי לקורבנותיו, היה לשיחת היום במולטיספירה. וכשאומת האינטרנט כולה בוחשת בנושא, בלתי נמנע שדעות, אמירות ובדיחות יחזרו על עצמן. הגדיר זאת יפה ניר ז': "אם לכל אחד מכם יש משהו להגיד על קצב, שיהיה זהה למשהו שכל אחד מהאנשים האחרים אומר, אני מתכוון לעשות דיאטת טוויטר ביממה הקרובה".

 

שתיקתה של גילה קצב הזכירה לי פוסט ישן של אורי ברייטמן בבלוג "חופש החיפוש", שאיתר באתר בית הנשיא נאום שלה במרכז סיוע לנפגעות אונס ביום המאבק באלימות נגד נשים ב-2001. הנאום נמחק מהאתר, אבל ברייטמן הצליח לאתר עותק מטמון שלו ולפרסמו מחדש.

 

הקריקטוריסט אור רייכרט התייחס להשפעת התקשורת על גזר הדין.

 

המעצב אבירם מאיר, מנהל בי"ס גורן לתקשורת חזותית במכללה האקדמית עמק יזרעאל, יצר שתי כרזות, על המשפט ועל גזר הדין.

 


 


 

חן רותם שלח סטיקר.

 


 

והנה מגיעות הבדיחות.

 

יונתן שחם: "מספר שנות המאסר של קצב הוא אחד המספרים הטיפולוגיים אם לא ה-. יש סיכוי שהוא (והחברים שלו) סוף סוף יבינו שהשם לא איתו?"

 

יונתן CatRobot: "המשקה האלכוהולי המועדף על משה קצב: בירה עמיקתא".

 

דוד ורטהיים: "מאחורי כל איש ציבור ידוע שהואשם בבית המשפט מסתתרת שורה ארוכה של מאבטחים חתיכים".

 

זרע אלפחורס: "אישית הייתי מוריד את התמונה של קצב מהקיר בחדר, אבל אשתי לא גומרת בלי זה".

 

אבינועם שביט: "סוף סוף גם 'נשיאנו האהוב' קיבל ז... שנים. כל יום עבור כל יום שבייש אותנו במשך שבע השנים בבית הנשיא".

 

עידו כהן: "היו שבע השנים הטובות, ועכשיו - שבע השנים הרעות".

 

היחסים של זאקרברג

אחרי שמייסד פייסבוק מארק זאקרברג וזוגתו פריסיליה צ'אן פתחו דף בפייסבוק לכלב שלהם, ביסט, הם החליטו למסד את יחסיהם בגירסת ה-2.0 לידועים בציבור: שינוי סטטוס הזוגיות. אתר פורבס מדווח שזאק שינה ביום ראשון את הסטטוס שלו ל"in a relationship", והוסיף הערה: "קצת באיחור :)". אולהלוטה אוקלולה הגיבה לשינוי: "אתה צריך את החלק השני כדי שסיפור הפיד הזה יהיה שלם", וזאק השיב כי "היא צריכה לאשר את בקשת היחסים שלי. אני נותן לזה סיכוי של 50/50 :)". לקח לה יום, אבל צ'אן אישרה אותו בסוף. מזל טוב.

 


 

קזאאאאאאאאפי

המהומות בלוב העלו לפני השטח שאלה חשובה: מועמר קדאפי, איך כותבים ומבטאים את שמו?

 

הסרטון הזה מציג 32 איותים שונים באנגלית:

 

 

בחדשות ערוץ 2, שאהוד יערי שלהם החל לכנותו באחרונה "קזאפי", יצרו גירסה משלהם. ברקע: שיר הזנגה זנגה של נוי אלוש, שהפיל בפח את אותו יערי עצמו. ריספקט על ההומור העצמי.

 

 

דין מוסר בפייסבוק

 


 

הקרבות בין השמאל לימין בפייסבוק הולידו אמצעי לחימה חדש: הלשנה על פרופילים לפייסבוק כדי לגרום לחסימתם. בתחילה היו אלה פרופילים של תנועות פוליטיות, אבל בשבוע שעבר כוונה הפעולה לפרופיל של פעיל, יגאל שתיים.

 

פרופיל הפייסבוק של שתיים, צייר ופעיל שמאל שהוזכר במדור זה לא פעם, נחסם בשבוע שעבר אחרי מספר ימים של התנצחויות שלו עם פעילי ימין ומתנגדים למאבקיו. הבולט שבהם הוא הקמפיין להשארת ילדי העובדים הזרים הלא-חוקיים בישראל – שתיים יצר את כרזות פו הדב שהונפו בהפגנות.

 

"זה קרה בבת אחת, ללא אזהרה מוקדמת, ביום חמישי בנימוק Disabled - Fake Name", הוא מספר על החסימה. שם המשפחה הייחודי שלו היה בעוכריו – יריביו הלשינו לפייסבוק שהוא פועל תחת שם בדוי, בניגוד לתקנון הרשת החברתית, וזו חסמה אותו. "די ציפיתי לתגובה. בעיקר בשל איומים מפורשים במייל, כמו זה שסופי יהיה כמו העתונאי האמריקאי דניאל פרל - שהוצא להורג, כידוע".

 

כדי לשוב לפייסבוק, שתיים נדרש להוכיח את זהותו: "כשחשבתי על דרך מהירה וחד משמעית להודיע למי ששלח לי את הודעת ההשעייה מפייסבוק שאני אכן הננני אני (כמו שקוני למל נהג לומר), מעבר לסריקת דרכון, חשבתי על כתבת ה-CNN שבה אני מופיע כמי שפתח קבוצה בפייסבוק. את זה לא יהיה ניתן לבטל כאסמכתא. זה לקח בדיוק 48 שעות לקבל את הפרופיל בחזרה: ביקשו שאשלח עוד מייל ליתר בטחון כדי לוודא את זהותי, והכל חזר לקדמותו".

 

 

"כבר חשבתי שבלקת אותי כי לא באתי להפגנה", כתבה לו ניצה פז הדר (בלקת מלשון block, חסימה). וזיו זיוון כתבה: "איפה היית יא זבל. אל תשאל מה הלך פה. מחקו אותך וזה. קטעים. הפסדת את כל האקשן. פעם הבאה תשתדל לא להיעלם מהפייס דווקא ברגעים כאלה".

 

אתה רואה בהלשנה על פרופילים ודפים בפייסבוק כדי לגרום לסגירתם שיטת מחאה לגיטימית?

שתיים: "אם ה'הלשנה' הייתה על משהו אמיתי, כגון התחזות, הסתה לרצח, אלימות, התנכלות וכדומה, מילא. אבל הרי מה שנעשה לי היה טענת שווא ואני נגד זה כמובן. זו לא הלשנה אלא טענת שווא, אשכרה לשקר לפייסבוק ולסבך את הקורבן. מסע צלב לא מקובל עליי אם הוא חורת על דגלו רדיפה ללא בסיס".

 

סלבים שלא סותמים

רונה טל מדווחת מהמולטיספירה הזרה:

 

השבוע נלמד למה מפורסמים צריכים לשים לב היטב למה שהם מפרסמים בטוויטר. לפעמים ציוץ לא מוצלח יכול להסתיים בהתפדחות והתנצלות, אבל לפעמים זה גם עלול לגבות מחיר יקר יותר. סיפרנו לכם בטור זה כי קורטני לאב, זמרת ואשת חברה, נתבעה על ידי מעצבת האופנה דון סימורנגקיר (Dawn Simorangkir). אי הסכמה בנושא התשלום שלאב אמורה להעביר למעצבת התגלגל לאוסף ציוצים, חלקם פוגעניים, כמו זה שמכנה את המעצבת פרוצה מכורה לסמים בעלת עבר של תקיפה אלימה, וחלקם יותר ענייניים ונוגעים לסכסוך עצמו, כמו "אני לא מוכנה גם להפוך אנשים למפורסמים וגם להיאנס!" ההתקפה הזו נמשכה מספר ימים, בטוויטר, במייספייס ובאתר שבו מפרסמת המעצבת את עבודותיה.

 

המשפט היה יכול להוות מקרה מבחן ליחס של הציבור לפרסומים של סלבז ברשתות חברתיות, ולאחריות היתר שמעמדם מטיל עליהם. התובעת טענה כי ללאב יש השפעה כדמות ידועה בעולם הבידור ואת הכוח להשתמש במדיה חברתית כדי להפיץ את הערותיה הפוגעות, ואילו עורכי הדין של לאב הכינו קו הגנה שמתבסס על הנטייה שלה לשפוך את הלב בטוויטר בלי לחשוב על ההשלכות. אבל בסופו של דבר התביעה נסגרה בקטנה מחוץ לבית המשפט, וכל החוויה תעלה ללאב 430 אלף דולר.

 

עוד סלב ששילם מחיר על הלצה לא מוצלחת בטוויטר הוא הקומיקאי גילברט גוטפריד, שהתבדח בטוויטר שלו על האסון ביפן. למשל: "יפן היא מדינה מאוד מתקדמת, אנשים שם לא הולכים לים, הים בא אליהם". וגם: "נפרדתי מחברה שלי, אבל כמו שהיפנים אומרים: עוד מעט תצוף אחת אחרת לידי". ההערות לא מצאו חן בעיני חברת הביטוח אפלק, שהשתמשה בקולו של גוטפריד בפרסומות שלה מאז שנת 2000. החברה, שיפן מהווה בשבילה פלח שוק משמעותי במיוחד, מיהרה לפטר את גוטפריד ולפרסם התנצלות והתנערות מהערותיו. גם גוטפריד התנצל, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. מה לעשות, החיים לא תמיד הוגנים.

 

כמובן שיש גם אנשים שייצאו בלי הרבה רגשות אשמה גם כאשר הם נוהגים בחוסר טקט משווע, ועושים את זה באנגלית עילגת. הראפר 50 סנט בחר גם הוא לשתף את רגשותיו בעקבות הצונאמי וניסה להרכיב מספר משפטים בנושא, שאומרים בערך: "הגל יגיע בשמונה בבוקר, הבחורים הלבנים המשוגעים האלה ינסו ללכת לגלוש" ו"הכל בסדר עד שנשים יתחילו לראות את הנעליים שלהן צפות במורד הרחוב, אז העניינים יתחילו להשתגע". מאוחר יותר נתקף מר סנט רגשות אשמה או טלפונים מהיחצן ופרסם מעין התנצלות: "חלק מהציוצים שלי חסרי רגישות, אני עושה את זה בשביל אפקט ההלם, תשנאו או תאהבו את זה, אני מגניב בכל מקרה".

 

טוקבקים

אייטם בפייסבוק של ynet: "כוכב 'בלי בושה' מספר איך זה להודיע להורים שאתה דראג קווין". תגובתו של הקורא של עופר גורן: "מילא זה, אני הייתי צריך לספר להורים שלי שקראתי עכשיו את הכתבה הזו".

 

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות

המולטיספירה מתעדכנת במהלך השבוע גם בבלוג, פייסבוק ובטוויטר. מוזמנים לבקר.

 

כתבתם או קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה לשתף? ספרו לנו באימייל multi@kenans.net. יש לכם תמונות למולטיספירה? מלאו את האישור ושלחו אותן לפי ההוראות בטופס הזה .

 

דארת' ויידר בכל מקום >>

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדס רשף
קצב. שבע השנים הרעות
צילום: הדס רשף
מומלצים