שתף קטע נבחר

בי"ס בלי היתר בנייה? משרד החינוך מעגל פינות

ל-ynet נודע כי ועדה בהשתתפות שר הפנים המליצה לשר החינוך להעניק למוסדות חינוך בלתי רשמיים שפועלים ללא היתר בנייה הארכה של 4 שנים, "בהתחשב בצרכי המערכת"

כשאדם פרטי בונה פרגולה או בריכה ביתית ללא היתרי בנייה, הוא נדרש מיד להרוס את המבנה. אבל כאשר מוסדות חינוך פועלים ללא היתרים, כנראה שיש מי שדואג "להכשיר את השרץ".

 

 

מסמך פנימי של משרד החינוך, שהגיע לידי ynet, מעלה כי רבים ממוסדות החינוך הפועלים במסגרת האגף לחינוך מוכר שאינו רשמי, שעיקרו הוא החינוך החרדי, פועלים ללא היתרי בנייה ועל פי החוק יש לפעול לסגירתם לאלתר.

 

עם זאת, ועדה מיוחדת שהקים שר החינוך גדעון סער המליצה כבר לפני כשנה כי "בהתחשב בצרכי מערכת החינוך המוכר שאינו רשמי, יש לאפשר למוסדות חינוך קיימים להסדיר את הנדרש על פי חוקי התכנון והבנייה תוך ארבע שנים, עם הבהרה שבתום תקופה זו יינקטו סנקציות כנגד מוסדות שלא הסדירו את הנושא".

 

הוועדה המליצה בנוסף כי מוסדות חינוך חדשים, שעל פי החוק אינם רשאים לפעול ללא היתרי בנייה, "יקבלו רישיון זמני המותנה בהשלמת תהליך של עמידה בחוקי התכנון והבנייה למשך תקופה של שלוש שנים".

 

אין הנחות ממשרד הפנים

"יצוין כי ההנחה היא שברוב המקרים בהם מבנה מוסד חינוך אינו עומד, לכאורה, בדיני התכנון והבנייה, ניתן למצוא לכך פיתרון במסגרת הדין הקיים", נכתב. עם זאת, במסמך מצוין גם כי דוד פילזר, הממונה על חוקי התכנון והבנייה במשרד הפנים, הבהיר לחברי הוועדה שכממונה על הנושא אין לו סמכות לוותר למשרד החינוך על העמידה בדרישות החוק.

 

במשרד החינוך הדגישו כי המלצות אלו אינן נוגעות רק לחינוך החרדי, שכן האגף לחינוך המוכר שאינו רשמי כולל גם מוסדות חינוך נוספים, ביניהם התיכונים שבבעלות הרשויות המקומיות ובתי הספר הפרטיים. עם זאת, באופן מקרי או שלא, בדיון במשרד החינוך שעסק בנושא היו חברים בין היתר גם שר הפנים אלי ישי, סגן

שר החינוך דאז מאיר פרוש, השר לענייני חברה ומורשת משולם נהרי ועוזרו אריאל דרעי.

 

גורם במשרד החינוך אמר ל-ynet כי בימים אלו עמלים בלשכה המשפטית של משרד החינוך לנסות ולהסדיר את ההמלצות הוועדה כדי שיעלו בקנה אחד עם החוק.

 

"לא מפתיע לגלות שכאשר המערכת השלטונית והפוליטית נאלצת להכשיר פעילותם של מוסדות חינוך ציבוריים ואפילו במבנים ללא היתר, היא מוצאת את הפתרונות בגיבוי היועצים המשפטיים", אמרה סגנית ראש העיר תל אביב מיטל להבי, שעסקה רבות בנושא. "ראוי לפיכך שיקדישו זמן וחשיבה למציאת פתרונות בנושאי תכנון ובנייה גם להקלה על המגזר הפרטי".

 

ממשרד הפנים נמסר כי הנושא נמצא בטיפול משרד החינוך. ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי. אחד הממליצים
צילום: עידו ארז
גדעון סער. במשרד החינוך מנסים להסדיר את ההמלצות
צילום: עידו ארז
מומלצים