שתף קטע נבחר

נשיא המדינה פרס ביקר במאיץ החלקיקים בז'נבה

לנשיא פרס יש תוכניות גדולות למזרח התיכון אך הבוקר הוא מצא זמן להתרשם דווקא מן החלקיקים הקטנטנים שעומדים במרכז העניינים במאיץ שבז'נבה

נשיא המדינה, שמעון פרס, חובב מדע גדול, זכה היום להיות אורח מיוחד של אחד מן הפרויקטים המדעיים החשובים ביותר בעולם: מאיץ החלקיקים האירופי CERN שעל יד ז'נבה.

 

במהלך ביקורו, ירד הנשיא מתחת לעומק של מאה מטרים מתחת לאדמה, עבר בתחנות המאיץ השונות וקיבל הסברים מהחוקרים הפועלים במקום. כמו כן, נפגש הנשיא עם חוקרים מכל העולם וביניהם מדענים מהרשות הפלשתינאית הפועלים יחדיו עם מדענים מישראל כדי לפענח את סודות היקום.

 

מדענים ישראליים לקחו חלק בפרויקט בפיתוח הזרועות של הגלאי 'אטלס', אחד מן הגלאים במקום שמיועד לתעד את רגעי הפיצוץ של החלקיקים הזעירים אותם חוקרים במרכז. במאיץ כולו פועלים כ-100 ישראלים שמחקריהם השונים תורמים לתעשייה הישראלית כמה עשרות מיליוני דולרים בשנה.


הנשיא פרס במהלך ביקורו בז'נבה. האם חלק עם המדענים זכרונות מן המפץ הגדול? (צילום: מארק ניימן, לע"מ) 

 

במהלך הביקור אמר הנשיא למנכ"ל CERN, רולף הוייר, כי ישראל היא מהמדינות המתקדמות בעולם בתחום המדע והטכנולוגיה וכן הביע תקווה שהיא תתקבל כחברה מלאה בפרויקט הבינלאומי, שכן כיום היא עודנה נמצאת במעמד של משקיפה בלבד.

 

"סרן נמצא בחזית העולם החדש והקידמה המדעית", אמר הנשיא. "ככל שהחלקיקים שאתם חוקרים קטנים יותר כך גם השלכות המחקר גדולות יותר. תודה על אירוח המדענים הישראלים שמרגישים כאן כמו בבית. אני מקווה כי בקרוב תוכל ישראל לשדרג את מעמדה באירגון ולהפוך בו לחברה מן המניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרכז CERN בז'נבה
צילום: GettyImages Image Bank
הנשיא פרס מבקר במאיץ
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים