שתף קטע נבחר

רב קשיש הורשע בפרשת ההלבנות בניו-יורק

לפני שנה וחצי האדימה הקהילה היהודית בניו-יורק וניו-ג'רזי מבושה, כשרבנים, נכבדים בקהילה וראשי ערים נעצרו במסגרת פרשה נרחבת של הלבנות הון. הרב שאול קצין מקהילת יהודי סוריה בניו-יורק הוא הראשון שחתם על עסקת טיעון

הרשעה ראשונה בפרשת השחיתות היהודית שהסעירה את ארה"ב: בית משפט בניו-ג'רזי הרשיע אתמול (יום ג') את הרב הקשיש של קהילת יהודי סוריה בניו-יורק, שאול קצין, בהלבנת כספי תרומות של קרן צדקה דתית, תרומות שחלקן היו מיועדות לישראל. קצין, בן 79, הורשע בניהול העברה לא חוקית של כספים, והסכים לוותר על 367 אלף דולרים שנתפסו ברשותו עם מעצרו.

 

הרב קצין נשבע להילחם בהאשמות נגדו, אבל בסופו של דבר נכנע והודה בסעיף אחד במשפט שהתנהל בעיר טרנטון. במסגרת עסקת הטיעון שעליה חתם נקבע כי התביעה לא תבקש לגזור עליו מאסר בפועל. הוא צפוי לקנס כספי של עד 250 אלף דולר.


מבצע המעצרים לפני שנה וחצי (צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג)

 

קהילת יוצאי סוריה המרוכזת בברוקלין ובעיירת הנופש דיל שבחוף ניו-ג'רזי, הזדעזעה ביולי 2009 כשהמשטרה עצרה 43 איש, בהם רבנים ויהודים מקהילת המתפללים של בית הכנסת אושן פרקווי בברוקלין. תמונות הרבנים וראשי הקהילה העצורים כיסו את עמודי השער של עיתוני ניו-יורק וניו-ג'רזי, והסבו לקהילה בושה גדולה.

 

אם לא די בכך, בהמשך התברר גם כי מי שסיפק למשטרה את המידע על המעשים היה אדם מכובד בקהילה ובנו של הרב המקומי של קהילת דיל. הוא איפשר למשטרה לצאת למבצע העוקץ הגדול ביותר בתולדות ניו-ג'רזי, שבו נפלו בפח ראשי ערים ופוליטיקאים מקומיים שנחשדו בקבלת שוחד.

 

אביו הרב של המלשין: לא מכיר בו עוד

הרב קצין הודה כי השתמש בקרן הצדקה שלו שלא למטרות רווח, "מגן ישראל סוסייטי", להלבנת כספים שקיבל משלמה (סלומון) דואק, איש עסקים כושל שהפך למודיע של הבולשת הפדרלית (FBI). לפי העסקה, תפקידו של קצין היה להלבין את כספיו של דואק, תוך שהוא משאיר בכיסו עשרה אחוזים.

 

אלא שבשנת 2006, אחרי שנעצר בגין תרמית בנקאית בסך 50 מיליון דולר, הסכים דואק לחתום על עסקה עם התובע הכללי של ניו-ג'רזי באותה תקופה, כריס קריסטי (שהוא היום מושל המדינה), ולשתף פעולה עם רשויות החוק כדי להפליל אחרים. הרב קצין הוא בינתיים היחיד בשורה ארוכה של נאשמים שהודה באישומים נגדו במסגרת עסקת טיעון, והוא ממתין לגזר דינו שיינתן בחודש יולי.

 

יצחק דואק, אביו של שלמה דואק ומי שמכהן כרב הראשי של של בית הכנסת של הקהילה הסורית בעיירה דיל, הופיע בשבת שלאחר המעצרים לתפילה בבית הכנסת, והודיע למתפללים כי הוא אינו מכיר עוד בבנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי הבולשת בניו-ג'רזי ביולי 2009
צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג
מומלצים