שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אפשר לישון בשקט: נאסרו המראות לילה בנתב"ג

  שופטי בג"ץ קיבלו את עתירת עיריית חולון וערים נוספות שסבלו מרעש ההמראות בעקבות שיפוץ המסלולים. מנגד, הם דחו את הבקשה לחייב את על אל על להפסיק להמריא בלילות שישי

  מתגוררים באזור נתב"ג? אתם יכולים לנשום לרווחה: בג"ץ קיבל הלילה (יום ד') את עתירת עיריית חולון והכריע סופית כי ייאסרו המראות ליליות בנמל התעופה בתקופת שיפוצי המסלולים בשנים הקרובות. בשל הפרויקט, בנתב"ג עברו לעבוד במסלול אחד במקום שניים, באופן שהגדיל את העומס וחייב את פתיחת "עוצר הלילה", לפיו אסור לטוס בין השעות 2:00-5:00.

   

   

  השופטים אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ועוזי פוגלמן קבעו, כי המראות יתאפשרו רק באישורים חריגים של מנהל רשות התעופה האזרחית, תוך החלטה מנומקת ומפורטת שתועבר לעותרת. בכך הפכו השופטים את צו הביניים שהוציאה השופטת יהודית נאור במהלך ההתדיינות בתיק, לצו של קבע. כמו כן,

  בג"ץ דחה את העתירה נגד האישור שניתן לאל על על-ידי משרד התחבורה להמריא בלילות שבין חמישי שישי כדי למנוע חילול שבת. 

   

  את העתירה הגישה עיריית חולון, באמצעות עו"ד נרי ירקוני, בשם הרשויות המקומיות שבאזור נמל התעופה. זאת, לאחר שעם תחילת שיפוץ מסלולי נתב"ג התיר שר התחבורה לרשות שדות התעופה לאפשר המראות במהלך הלילה, בניגוד למצב ששרר קודם לכן, בו השדה היה סגור להמראות בתקופת החורף בין השעות 1:40-5:50, ובתקופת הקיץ בין השעות 1:40-4:50.

   

  במהלך הדיונים בבית המשפט התברר כי עוד לפני הגשת העתירה ולפני שיפוץ המסלולים, התיר שר התחבורה לאפשר המראות בעונת החגים מהשעה 3:50. כמו כן, לחברת אל על הותרו המראות בלילות שישי במהלך כל הלילה, לשם שמירת השבת, אולם לאחר שנודע לעותרות כי ההיתר נוצל גם לצרכים מסחריים, הורחבה העתירה.

   

  "לא לשאת את שם השבת לשווא"

  בית המשפט קבע כי אין כל היתר להמריא בתקופת החגים מהשעה 3:50, והבהיר כי לאל על מותר להמריא בתחום האסור בערבי שישי וחג רק לצרכי שמירת שבת, כאשר "ההחרגה היא אכן לצרכי שבת ומועד כראוי, ואין נושאים את שם השבת לשווא חלילה".

    

  "זהו רק עוד שלב במאבק המתמשך שאנו מנהלים ונמשיך לנהל על זכותנו האלמנטרית לישון בשקט ובלא הפרעה מספר שעות בלילה", אמר ראש העיר חולון, מוטי ששון, בעקבות ההחלטה. לדבריו, "לא רק שהוכחנו את צדקתנו והחזרנו את הגלגל לאחור מבחינת פתיחת הלילה להמראות, ככלל, אלא שהבאנו אף לביטול בדיעבד של ההיתר הפסול להמראות מן השעה 03:50 בתקופת החגים, שנעשה בגניבה עוד קודם לשיפוץ".

   

  עו"ד ירקוני, ראש רשות התעופה האזרחית לשעבר, אמר כי הטיעון שטיסות אל על בלילות שישי נועדו למנוע חילול שבת הוא "פיקציה", מאחר וגם ככה חלק מהטיסות הללו הם לטווחים קצרים ויכולות לחזור ארצה לפני כניסת השבת.

   

  לדבריו, "הדיון הכולל, ככל הנוגע לשמירת השבת על ידי אל על, אכן רחב יותר מן הגזרה שנפרסה במסגרת הבג"ץ, כפי שנוכחנו לאחרונה עם ההחלטה לבטל את רישיונה של סאן דור,

  שהייתה עלה התאנה של אל על בהקשר זה".

   

  הוא הוסיף כי הפסיקה "אינה מאפשרת לאל על להמשיך ולנצל את ההיתר, אם ניתן לה, לבצע המראות בלילות שישי, ליעדים כמו בייג'ינג, ניו יורק, יוהנסבורג ועוד, שבינן ובין שמירת שבת אין דבר וחצי דבר, ואם תנסה לעשות כן - יוכלו להינקט כנגדה צעדים משפטיים מונעים".

   

  ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי פסק הדין "תואם את עמדת שר התחבורה ישראל כץ ומנהל רשות התעופה האזרחית גיורא רום, לפיה יש למנוע פגיעה בקיבולת נתב"ג, אך עם זאת יש לעשות את המרב למנוע פגיעה בתושבים המתגוררים סביב נמל התעופה. במשרד הוסיפה כי ההחלטה נשענת על הצעות פשרה שהעלו הצדדים, שגובשה במקור על-ידי השופטת נאור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סיוון פרג'
  לא עוד לילה לא שקט
  צילום: סיוון פרג'
  פיקציה. עו"ד נרי ירקוני
  מומלצים