שתף קטע נבחר

חוק ששינסקי אושר בכנסת כמעט פה אחד

הכנסת אישרה את חוק ששינסקי ברוב של 78 תומכים, שני מתנגדים וללא נמנעים. שטייניץ הודה לנתניהו: "כל קשר בין הון ושלטון הוכח היום כבלתי אפקטיבי, לא פעל ולא שיבש את מהלך החקיקה ולא מעט בזכותך". ח"כ אוריאל שהתנגד: "הממשלה לא עמדה בהבטחתה לציבור ולא הקימה קרן רווחה"

חוק ששינסקי אושר בכנסת: מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (ד') את חוק ששינסקי למיסוי רווחי נפט וגז בקריאה שנייה ושלישית. החוק עבר ברוב של 78 תומכים, שני מתנגדים, ללא נמנעים. גם כל ההסתייגויות על החוק נדחו אף הן, כמעט כולן פה אחד. שני המתנגדים היו הח"כים אורי אריאל ומיכאל בן ארי, מהאיחוד הלאומי.

 

בואו להתעדכן בסרטונים ותמונות בלעדיות בפייסבוק שלנו

 

שר האוצר יובל שטייניץ הודה לאחר ההצבעה כי החוק עבר ברוב כה גדול לא מעט בזכותו.של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "כל קשר בין הון ושלטון הוכח היום כבלתי אפקטיבי, לא פעל ולא שיבש את מהלך החקיקה ולא מעט בזכותך", אמר שטייניץ לנתניהו מעל דוכן הכנסת.

 

שטייניץ אמר כי המאבק הפך להיות מאבק על הדמוקרטיה, שהוא חוצה קווים אדומים. "למרות שהפרופ' ששינסקי הוא איש חזק, בגלל האיומים וההפחדות היו לו רגעים לא קלים אבל החשיבות המוסרית והכלכלית של החוק גברה עליהם וזאת תעודת כבוד לכנסת, לקואליציה ולאופוזיציה ולסיעות הבית שעמדו בלחצים וקיבלו החלטה צודקת ונכונה".

 

למשקיעים אמר שר האוצר: "אתם לא אויבים, המאמצים שלכם ראויים להערכה, החוק לא נגדכם אלא בעד מדינת ישראל ועם ישראל".

 

שטייניץ הודה גם לנגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר, על כך שנתן לחוק רוח גבית, באומץ רב. לחבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה), יו"ר ועדת הכספים, אמר שטינייץ: "אין כמוך".

 

גפני: היזמים אינם אויבי העם 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני, חתם קודם לכן את הקריאה השנייה שבה נומקו הסתייגויות הח"כים. הוא הפריך את הפרסומים לפיהם הופעלו לחצים כבדים על חברי הוועדה. "היו להם התלבטויות קשות אחרי שהציגו לנו תמונות איומות אבל בלבי גמלה ההחלטה להעביר את ליבת החוק ויהי מה", אמר גפני.

 

"הבהרתי לכולם כי אנחנו מייצגים את הציבור שאין לו לוביסטים ודוברים וגם לא כסף לפרסום מודעות ענק בעיתונים. הכנסת עשתה כאן את מלאכתה והעברת החוק בוועדת הכספים היתה שעתה היפה", הוסיף גפני.

 

עם זאת הדגיש כי מנהלי חברות הגז והמשקיעים עברו את הגבול בחלק מהקמפיין שלהם נגד החוק "שהיה אגרסיבי ולא ראוי כלפי שר האוצר והפרופ' ששינסקי. נפגשתי אתם והזהרתי אותם וטוב שהם חזרו בהם ואחר כך שמרו על הגבולות". בהמשך אמר כי "הם עשו את תפקידם והם אינם אויבי העם".

 

גפני גם יצא נגד המבקרים שטענו כי אין מקום לשנות את תוואי המסים. "מיסוי איננו גזל. הפחתנו בעבר לא מס אחד. אז מישהו יכול לומר לנו שלא להעלות מס? מיסוי הגז היה צריך להיות בהתאם למסקנות ועדת ששינסקי". בקטע זה הוא החמיא לשר האוצר יובל שטייניץ על "נחישות עמדתו לטובת הציבור מבחינה חוקית ומוסרית".

 

הוא ציין כי הוועדה תיקנה 17 סעיפים בשינויים קלים ולא מהותיים ושיבח את האוצר שהלך לקראת הוועדה למרות הויכוחים הקשים. עם זאת הוועדה נמנעה מלהכניס לחוק תיקון שיחייב לשמור על יציבות מדיניות המיסוי, והסתפקה בהכרזת שר האוצר כי כך יהיה, כהתחייבות שלטונית, שתבהיר למשקיעים את הצפוי להם. "גם חוק אפשר לשנות", אמר גפני.

 

בסיום דבריו הודה גפני לחברי הוועדה מהקואליציה ובעיקר מהאופוזיציה שתמכו בחוק ובכך הפגינו אחריות רבה מאד. הוא הודה לחברי האופוזיציה על עמדתם המשותפת, בהוספת הסעיף המחייב הקמת קרן לניצול רווחי הגז למטרות כלכליות וחברתיות.

 

שאמה: הטייקונים ניסו להחדיר למשכן סוס טרויאני

החוק הוצג למליאה בראשית הדיון בידי ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) שהיה ממלא מקומו של יו"ר ועדת הכספים בדיונים על החוק. הוא ציין כי נוסחו מאוזן ומבטא את בעלות המדינה על משאבי הטבע שבתחומה היבשתי ובתחומי הים הכלכליים, ואת זכאות אזרחי המדינה ליהנות מפירותיהם. שאמה, שהציג את עמדת ועדת הכספים, אמר כי החוק גם לא פוגע במחפשי הגז והנפט ולא גורע מהתמריצים לגילוי המשאבים.

 

שאמה הסביר, כי החוק קובע כי התשלום על הגז והנפט שיימצאו ייגבה בדרך של היטל על הרווחים ולא בהעלאת התמלוגים שיישארו בשיעור 12.5% מההכנסות. על הרווחים ייגבה היטל אבל רק לאחר שהשקעות היזמים יוחזרו במלואן פלוס תשואה נכבדה. לאחר שהוחזרו 150% מההשקעה ההיטל יהיה 20% ויעלה בהדרגה עד 50% רק לאחר שהוחזרו 230% מההשקעה. בנוסף, את סכום ההיטל ינכו היזמים מהכנסה החייבת לצורכי מס הכנסה או מס חברות.

 

השינוי המשמעותי בחוק שהתקבל לעומת הצעת הממשלה המקורית, אמר שאמה, מעגן במפורש הקמת קרן אליה יועברו הכספים שייגבו מכוח החוק, וכי הקרן תקצה אותם למטרות חברתיות וכלכליות. חובת הממשלה נקבעה בסעיף לפיו הקמת הקרן תעשה בחוק מיוחד שתביא הממשלה לאישור הכנסת עד סוף 2011.

 

רוב סעיפי החוק כוללים הוראות בעניין חובות הדיווח של היזמים כך שכל דו"ח שנתי של היזם על הכנסותיו והוצאותיו יהיה שקוף וייתן למדינה את כל המידע הדרוש לגביה יעילה של התמלוגים וההיטל (שיהיו בשיער מרבי של 62.5%). לפי הוראות אלה החוק החדש לא יפגע בהסכמי שותפות קיימים של מחפשי הגז והנפט.

 

עוד נקבע בשינוי שהכניסה ועדת הכספים כי כל שינוי במס החברות יגרור שינוי מתאים של שיעור ההיטל. זאת לאחר שבהצעת החוק חישוב ההיטל נעשה לפי מס חברות בשיעור 18%. החוק מסמיך את מנהל רשות המסים לאכוף את הוראותיו בעונשים ובעיצומים כספיים על מי שיעבור עליהם. זאת, בהתאם לסמכויות האכיפה שנתונות לו היום לפי פקודת מס הכנסה.

 

ח"כ שאמה-הכהן ציין כי הוועדה אישרה בנפרד תקנות מס הכנסה שנלוות לחוק (ללא צורך באישור מליאת הכנסת), בהמשך לחישובי הפחת ממנו ייהנו היזמים לגבי ההכנסות והרווחים. עם זאת החליטה הוועדה כי אין מקום לבטל את ההכרה בהוצאות הפיתוח של מיזמים קיימים, בניגוד להצעת הממשלה. נקבע כי ביטול ההכרה יחול רק על מיזמי גז ונפט חדשים.

 

ח"כ שאמה הכהן אמר לאחר ההצבעה, בניגוד לדברי ח"כ גפני כי "תהליך החקיקה היה מלחמה לא קונבנציונלית שבה הצליחו הטייקונים לפעול בעורף הדמוקרטיה ולנסות להחדיר למשכן הכנסת סוס טרויאני".

 

הרב מלכיאור: היעד הבא הוא ים המלח

ח"כ אריאל, שהיה כאמור בין שני המתנגדים בהצבעה, אמר: "הממשלה לא עמדה בהבטחתה לציבור ולא הקימה קרן רווחה וחינוך בכספי הגז. הכנסות המס ילכו לאיבוד בתקציב המדינה, יהיו נתונים לשליטת נערי האוצר, הציבור לא יקבל כלום, והפגיעה הקשה במשקיעים הקטנים היא לשווא. האיחוד הלאומי מתמיד בהתנגדות לחוק ששינסקי".

 

הרב מיכאל מלכיאור, ראש פורום פעולה אזרחית שפתח במאבק להעלאת המיסוי על הגז, מסר בתגובה: "היום נקבע סופית שאוצרות הטבע של ישראל אכן שייכים לציבור, וכך גם רוב הרווחים מהם. היעד הבא שלנו יהיה להחיל עקרון זה גם על ים המלח, המחבצים בנגב ומי המעיינות. זה היה מאבק ציבורי שהוציא בפעם הראשונה דיון בסוגייה כלכלית חשובה מחדרי חדרים לכיכר העיר, והוכיח שבדיון גלוי גם לוביסטים ועורכין דין שגובים שכר עצום מהתאגידים - לא יכולים לו"

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

השתתף בהכנת הכתבה: תני גולדשטיין


פורסם לראשונה 30/03/2011 13:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגעים לא קלים. ששינסקי
צילום: גיל יוחנן
"תעודת כבוד לכנסת". שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים