שתף קטע נבחר

ניר גלעד: "שכר כמו שלי משרת את המשק כולו"

השכיר היקר ביותר בישראל 2010 סבור ששכרו השנתי - 23.5 מיליון שקל - מוצדק, היות ורובו מותנה בתוצאות העסקיות. "זו שיטת תגמול שמעודדת הצלחה, ממנה נהנים לא רק המנהל, אלא כלל בעלי המניות, לרבות אלה מהציבור הרחב"

אתמול (ד') טיפס ניר גלעד לראש טבלת מקבלי השכר הגבוה של החברות הציבוריות ב־2010. גלעד זכה לשכר בעלות אסטרונומית של 23.5 מיליון שקל בשנה במסגרת תפקידו כמנכ"ל החברה לישראל של סמי ועידן עופר.

 

הבכיר היחיד שעבר את גלעד בטבלת השיאנים של 2010 הוא דוד עזריאלי, בעל השליטה בחברה שממנה משך את השכר. בשונה מעזריאלי, גלעד הוא שכיר, ואם לא יופיע היום בדו"חות החברות לבורסה שם חדש עם מספר גדול יותר בצדו, אפשר יהיה לקבוע שגלעד הוא השכיר היקר בישראל של 2010.

 

ניר גלעד, מה הופך אותך לעובד שמצדיק שכר של 23.5 מיליון שקל בשנה?

 

"רוב שכרי הנו תגמול המותנה בתוצאות העסקיות, כמקובל בחברות רבות בישראל ובעולם. פחות מ־3.5 מיליון שקל מהסכום הזה הוא שכר הבסיס. במלים אחרות, מרבית התגמול, כ־85% ממנו, הנו פונקציה של הצלחה, ורק 15% הם שכר בסיס. נוכח תוצאותיה המצוינות של החברה לישראל ב־2010 מהווים המענק והבונוס פחות מ־1% מהרווח הנקי. גם יזמים, אנשי נדל"ן, אנשי הייטק ואחרים מתוגמלים על פי הצלחתם. זו שיטת תגמול שמעודדת הצלחה, ממנה נהנים לא רק המנהל עצמו, אלא כלל בעלי המניות של החברה, לרבות אלה מהציבור הרחב".

 

עלות השכר של מנכ"ל בנק לאומי גליה מאור ב־2010 עומדת על 8.5 מיליון שקל. אם עלות השכר משקפת יכולות, זה אומר שמאור שווה רבע ממך?

 

"יש לי הערכה עצומה למאור. יש סוגים שונים של ענפי משק, פיזור שונה שלהם מבחינה גיאוגרפית ומבחינת מורכבותם, ויש שיטות תגמול שונות. אני האחרון שאטען שמי שמרוויח יותר שווה יותר. אני כן אטען שיצירת קשר ישיר בין התגמול להצלחה היא הדרך הכלכלית הנכונה, שמשרתת את המשק כולו".

 

 

האם אתה לא סבור שבכירים שמשתכרים כל כך הרבה מעוררים על עצמם גלי ביקורת, שגוררים רגולציה?

 

"אם התגמול לא היה קשור לתוצאות אז היה מקום לביקורת. זה לא המצב. הטבלאות המתפרסמות מחברות את שכר הבסיס למענק ולאופציות, כששני האחרונים הם מותני תוצאות, ובנוסף, כשמדובר באופציות, הטבלאות לא משקפות בהכרח את הסכומים ששולמו, בגלל נוסחת החישוב".

 

בשנה החולפת החברה שלך חסכה מאות מיליוני שקלים, כשלא הסכימה לתת לעובדי מפעלי ים המלח את מלוא דרישות השכר שלהם. אתה מרגיש שאתה תורם לפערים בחברה?

 

"עובדי מפעלי ים המלח הם מהעובדים המתוגמלים ביותר במשק הישראלי, ואני מאחל שכל העובדים בישראל יזכו לתנאים דומים. מרכז הוויכוח איתם לא היה על השכר אלא על נושאים אחרים".

 

אחד הנימוקים למתן התגמול שלך הוא חילוצה של צים ממשבר החוב שנקלעה אליו. צים נקלעה למשבר החוב כשכיהנת כמנכ"ל החברה לישראל, כלומר יש לך חלק במשבר. האם מגיע לך תגמול מיוחד על חילוצה ממנו?

 

"ענף הספנות בעולם כולו נקלע למשבר החריף בתולדותיו במהלך 2008 ו־2009. המשבר הזה לא פסח על צים ואיים על קיומה. אני גאה בחלקי בחילוץ החברה מהמשבר ובהצלת מקומות העבודה של אלפי עובדיה בארץ ובחו"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מאחל לכל העובדים את השכר במפעלי ים המלח"
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים